35° Az bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

154 aşiret liderinden ailelere destek ziyareti

Bağlar - 12 Eylül 2019 20:12 A A

Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde bulunan 19 ildeki 154 aşireti temsilen evlatları için oturma eylemi yapan aileleri ziyarete gelen aşiret liderleri ile kanaat önderleri, ailelere desteklerini belirttiler.

Çocuklarının, PKK tarafından kandırılarak kaçırıldığı gerekçesiyle HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde oturma eylemi yapan ailelere destekler sürüyor.

KADİM Aşiretler Federasyonu’na bağlı aşiret liderleri ile kanaat önderleri, dağa kaçırılan çocukları için eylem yapan aileleri ziyaret ederek desteklerini belirttiler.

Burada bir açıklama yapan KADİM Aşiretler Federasyonu Genel Başkanı Rasim Aslan, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde bulunan 19 ildeki 154 aşiret liderini temsilen ailelere destek ziyaretinde bulunduklarını ifade etti.

“BU ANNELER TÜRKİYE’DEKİ BÜTÜN ANNELERİ TEMSİL EDİYOR”

Çocukları dağa kaçırılan ailelerin acılarını paylaşıp direnişlerini desteklediklerini vurgulayan Aslan, “Sadece Doğu ve Güneydoğu Bölgelerini temsil etmiyoruz. Türkiye’deki tüm aşiretleri temsil edecek şekilde kurulmuşuz. Bugün burada bulunmamızın sebebi buradaki annelerimizin acılarını paylaşmaktır. Allah hiçbir anneye evlat acısı vermesin. Bundan zor bir şey yoktur. Bu anneler Türkiye’deki bütün anneleri temsil ediyor. Ümit ediyorum ki herkes insafa gelir ve bu annelerin evlatlarına kavuşmalarına yardımcı olur.” dedi.

“ANNELERİN, YANAN BİR AĞAÇ KADAR YANINIZDA DEĞERİ YOK MUDUR?”

Konuşmasının devamında Aslan, şunları söyledi: “Gezi Parkı, Kaz Dağları, İzmir’deki orman yangını gibi meselelerde insanları toplayarak yürüyüşe geçenler ve halkın gözünde, sözde insan hak ve özgürlüklerini koruduklarını belirten şahıslara soruyorum; yüreği ve hayatı yanan bu genç neslin ve ailelerin, yanan bir ağaç kadar yanınızda değeri yok mudur? Sizler neredesiniz? Bir kez daha belirtmek istiyoruz ki, Doğu ve Güneydoğu’daki tüm aşiretler olarak bu annelerin yanındayız. Acılarını paylaşıyoruz.”

“HDP MİLLETVEKİLLERİNİN HANGİSİNİN ÇOCUĞU DAĞDA?”

İzol Aşiret lideri Abdullah Yalçın ise HDP’ye tepki göstererek, “HDP milletvekillerinin hangisinin çocuğu dağda? Varsa bir tanesi biz de dağa çıkalım. Allah’tan korksunlar, yeter artık.” ifadelerini kullandı. Seçim zamanında HDP’lilerin kapılarını çaldığını, onun dışında hiçbir desteklerini görmediklerini belirten gözü yaşlı aileler de çocuklarına bir an önce kavuşmak istediklerini, çocuklarının cenazelerine dahi razı olduklarını kaydettiler.

DESTEK VEREN AŞİRETLER

Van’dan Kadim Aşiretler Genel Başkanı Rasim Aslan, Ezdinan Aşiret Reisi M. Salih Özbek, Mehmet Piran Aşiret Reisi Çetin Can, Alan Aşiret Reisi Şaban Kahraman, Havıştan Aşiret Reisi Hüsnü Artim annelere destek ziyaretinde bulundu.

Ayrıca Bitlis’ten Alikan Aşiret Reisi Sait Şunsek, Elâzığ’dan Şavak Aşiret Reisi Naim Doğan, Şırnak’tan Tatar Aşiret Reisi Beşir Tatar, Şanlıurfa’dan Kesikan Aşiret Reisi Mehmet Kıran, Batman’dan Hamidiler ailesi adına Sabahattin Hamidi, Adıyaman’dan İzol Aşiret Reisi Abdullah ve Mehmet Yalçın, Malatya’dan Demirler Aşiret Reisi Muhsin Demir, Muş’tan Hasan Aşiret Reisi Alican Ertaş, Mardin’den Kikan Aşiret Reisi Mahmut Temur ve Güneydoğu Anadolu Orta Akıl Platformu Başkanı Abdulvasi Yaz ziyaret ederek desteklerini belirttiler. (İLKHA)

Bu haber 1354 kez okundu.
Bağlar - 20:12 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.