Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Abay: ‘Diyarbakır’a Kanser Hastanesi istiyoruz’

Diyarbakır - 24 Aralık 2018 19:57 A A

Diyarbakır Yeniden Yaşam Kanserle Mücadele Derneği 2. Olağan Kongresi yapıldı.

Yaklaşık iki yıl önce kurulan, kanser hastalığına karşı farkındalık yaratma şiarıyla yola çıkan ve kanserli hastalara yalnız olmadıklarını hatırlatan Diyarbakır Yeniden Yaşam Kanserle Mücadele Derneği, 2. Olağan Kongresini gerçekleştirdi.

Kentte bir çok önemli ismin katıldığı kongre hareketli ve duygusal geçerken, tek aday olarak gidilen seçimde Şükrü Abay güven tazeledi. Kongrede konuşan Dernek Başkanı Şükrü Abay, bu yola 3 kişi ile çıktıklarını belirtirken, “Bayağı zorlandık, 6 ayda anca 8 hasta bulabildik. Hastalar ne yazık ki kendilerini gizliyorlar.” dedi. Derneğin faaliyetlerinden bahsederken zaman zaman duygulanan Abay, “Çok araştırma yaptık, çok kader arkadaşımızı kaybettik, düğününe 12 gün kala hayatını kaybeden arkadaşımız oldu” diyerek oldukça duygulanırken, “Kanseri duyan herkes 9 köyden uzağa kaçıyor, oysa biz kanserin üstüne üstüne gideceğiz ve onu kesin yeneceğiz. Kanser kesinlikle yenilir, ben 4 kanser atlattım” diyerek kanseri yenmenin kurallarını aktardı. Desteğe büyük ihtiyaç duyduklarını belirten Abay, “Parti ve sivil toplum örgütleriyle beraber yürümek zorundayız. Tam donanımlı bir kanser hastanesi istiyoruz. Araç gereç ve ulaşım anlamında büyük sıkıntı yaşıyoruz” dedi.

Aralarında AK Parti Doğu Anadolu Koordinatörü Alaattin Parlak, Ak Parti Diyarbakır İl Başkanı Süleyman Serdar Budak ve Prof Dr. Hamdi Temel, akademisyenler, doktorlar, hasta ve hasta yakınlarının da bulunduğu birçok ismin katıldığı program bir hayli hareketli ve duygusal geçti.

DERNEĞİN ÇALIŞMALARI ANLATILDI

AK Parti İl Başkanı Serdar Budak, AK Parti MKYK Üyesi Alaattin Parlak

Kongre divan önerisi için yapılan listenin sunumuyla başladı. Oylamaya sunulan listenin oy birliği ile kabul edilmesinin ardından divan yetkilileri sahneye davet edildi. Ardından şehitler anısına saygı duruşuna geçildi ve istiklal marşı okundu. Katılımcılara slaytlar halinde derneğin çalışmaları izletildi. Daha sonra günün anlam ve önemine binaen konuşmak yapmak üzere Dernek Başkanı Şükrü Abay sahneye çıktı. Abay, konuşmasına Vali, belediye başkanı ve birçok isme verdiği desteklerden ötürü teşekkür ederek başladı.

“TOPLUMUN BAKIŞ AÇISI YÜZÜNDEN GİZLENME İHTİYACI DUYUYORLAR”

Bu yola 3 kişi ile çıktıklarını belirten Abay; “Bayağı zorlandık, 6 ayda anca 8 hasta bulabildik. Hastalar ne yazık ki kendilerini gizliyorlar. Toplumun onlara bakış açısı yüzünden gizlenme ihtiyacı duyuyorlar. Aynı şekilde ben de eşim hariç hiçbir yakınıma hastalığımı söylememiştim” dedi.

“BİZ BUNU AMAÇ EDİNDİK”

Hastaların kendilerini gizlemelerinden rahatsızlık duyduğunu dile getiren Abay, “Biz bu bakış açısını ve hastaların kendilerini açıkça belirtmelerini sağlamayı amaç edindik” dedi.  Derneğin faaliyetlerinden bahsederken zaman zaman duygulanan Abay, “Çok araştırma yaptık, çok kader arkadaşımızı kaybettik, düğününe 12 gün kala hayatını kaybeden arkadaşımız oldu” diyerek duygulandı.

“KANSERİN ÜSTÜNE ÜSTÜNE GİDECEĞİZ’’

Derneğin amaçları hakkında katılımcılara bilgiler veren Abay, “Kanseri duyan herkes 9 köyden uzağa kaçıyor, oysa biz kanserin üstüne üstüne gideceğiz ve onu kesin yeneceğiz. Kanser kesinlikle yenilir, ben 4 kanser atlattım” dedi.

Kendisinin de bu hastalıktan çok çektiğini aktaran konuşmacı, tecrübelerini ve izlenilecek yolları şöyle anlattı;  “Ben defalarca yendim kanseri, moralsiz ve psikolojik olarak çökmüş iseniz tedaviye yanıt vermeniz oldukça düşük olur. Kanseri yenmek istiyorsanız kesinlikle moral ve motivasyonunuz yüksek olacak. Spor yapacak ve hareketli olacaksınız. Stressiz ve doğru besleneceksiniz. Bu işin kuralı bu”

KANSER HASTAHANESİ İSTİYORUZ

Dernek Başkanı Şükrü Abay, bu yolda çok zorlandıklarını ve kanserle mücadelenin tek bir dernekle yürütülemeyeceğini ifade etti. Mevcut hastanelerin ihtiyacı karşılamada yetersiz olduğunu ifade eden Abay, bunun yanı sıra desteğe de ihtiyaç duyduklarını belirterek, “Parti ve sivil toplum örgütleriyle beraber yürümek zorundayız. Tam donanımlı bir kanser hastanesi istiyoruz. Araç gereç ve ulaşım anlamında büyük sıkıntı yaşıyoruz. Desteğe ihtiyaç vardır” dedi.

Program konuşmadan sonra hastalığı yenen üyelerine plaket takdim edilmesi ile devam etti.

BUDAK: ŞÜKRÜ BEY EN BÜYÜK ÖRNEKTİR

Ak Parti Diyarbakır İl Başkanı Serdar Budak ise program hakkında değerlendirmelerde bulundu. Konuşmasına hastalara şifalar dileyerek başlayan Budak; “Açıkçası moralin ne kadar önemli bir olgu olduğunu sayın başkanımız belirtti. Şükrü bey yıllarca muzdarip bu hastalıktan ama yılmadı direndi. Kendisi bu konuda en büyük örnektir” dedi.

MİNİKLERDEN FOLKLOR GÖSTERİSİ

Program konuşmaların ardından İskender Paşa İlkokulu Minikler Folklor Ekibinin gösterisi ile devam etti. Oldukça renkli ve eğlenceli gösteri katılımcılara keyifli anlar yaşattı.

PLASTİK KANSERE YOL AÇIYOR

Daha sonra sunum için söz alan Dicle Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı ve D.Ü. Bilim ve Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi Kurucu Müdürlüğü görevini de yürüten ve aynı zamanda gazetemiz yazarlarından Prof. Dr. Hamdi Temel, plastiklerin insan ve doğaya olan zararları hakkında oldukça önemli açıklamalarda bulundu. Plastik ürünlerin kansere yol açtığını kaydeden ve pet şişenin zararları hakkında yürüttükleri projelerlerden bahseden Temel, “Yaptığımız araştırmalar ile pet şişelerin zararlı olduğunu ilk biz keşfettik ve dünyaya duyurduk” dedi.

Sunumda günlük kullanımda olan birçok poşet, pet şişe vb ürünlerin içeriğinden bahseden Temel, verdiği bilimsel örneklerle konunun ne kadar hassas olduğunu vurguladı.

PANDOMİN GÖSTERİSİ

Etkinlik daha sonra Gazi Yaşargil Eğitim Araştırma Hastanesinde görevli Uzman Doktor Veysel Hasköyler’in, kanserin ne olduğu, nasıl oluştuğu ve hücrelerin yapısı ile ilgili bilgilerin bulunduğu sunum ve öğrencilerin kansere farkındalık yaratma amacıyla düzenlediği pandomin gösterisiyle devam etti.

Bu haber 1025 kez okundu.
Diyarbakır - 19:57 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.