15° Parçalı bulutlu
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Baba ve kızının cinayeti şüphelisi 2 kişiye tahliye

Çermik - 26 Mart 2021 12:03 A A

Diyarbakır’ın Çermik ilçesinde Selahattin Özkahraman ve kızı Suriye Özkahraman’ı öldürmekle suçlanan tutuklu sanıklardan 2’si tahliye edildi. Tahliyelerle birlikte davada, tutuklu sayısı bire düştü.

Diyarbakır’ın Çermik ilçesinde, muhtarlık seçimlerinde kendi adaylarına oy vermedikleri gerekçesiyle Selahattin Özkahraman ve kızı Suriye Özkahraman’ı kasten öldürmekten sanıklar Emre ve Engin Yalçın tutuklu sanıklar Remzi, Hayrettin, Ferit Yalçın ile tutuksuz sanıklar Şeyhmus Yalçın ve Birgül Menteş’in yargılandığı davada, Ferit Yalçın ve Hayrettin Yalçın tahliye edildi. 2 kişinin tahliyesiyle birlikte dava, tutuklu sanık sayısı bire düştü.

Diyarbakır 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, tutuklu bulundukları cezaevinde Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi’yle (SEGBİS) ile bağlanan Ferit, Hayrettin, Remzi Yalçın, kendilerine isnat edilen suçlamaları kabul etmeyerek, Selahattin Özkahraman ve kızı Suriye Özkahraman’ın ölümünün kendi silahlarıyla olmadığını savundu.

 TUTUKLULUĞUN DEVAMI YÖNÜNDE MÜTALAA VERİLDİ

Cumhuriyet Savcısı, firari sanık Emre Yalçın’ın yakalama emrinin sonucunun beklenmesine, tutuklu sanıkların üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti, mevcut delil durumu, isnat edilen suçun katalog suçlardan oluşu nedeniyle tutukluluğun devamı yönünde karar verilmesin talep etti.

‘BOŞ KOVAN BIRAKMADIM’

Ardından beyanda bulunan müşteki Vahit Özkahraman, dosyada delil karartmaya dönük emare varken sobanın içerisinde plastik eldivenin bulunduğunu, sanık Remzi Yalçın’ın silahı kullandığını beyan etmesine rağmen parmak izi çıkmadığını kaydetti. Vahit, “Araca ilişkin parmak izinin akşam alındığı, tüm bunlara rağmen Şeyhmus Yalçın’nın parmak izi çıkmaması nedeniyle tahliye edilmesine itirazımız bulunmaktadır. Ayrıca geçen celse sanık müdafileri 30 adet boş kovanın benim oraya attığımı söylediler. Bu isnadı üzülerek karşıladım. Ben bırakmış olsam annemin beyanına göre 4 kişi silah kullanmış ve olay günü sadece bir silaha ait boş kovan bırakmış olsam, diğer sanıklar için de birkaç tane atardım. O senaryoyu yazmış olsaydım 4 kişi için ayrı ayrı kovan bırakırdım” diye konuştu.

TUTUKLULUĞUN DEVAMINI TALEBİ

Müştekilerin avukatı Avukat Ali Yavuz Aktan, tanık beyanlarına ve aleyhe olan hususları kabul etmediklerini ve tutuklu sanıkların tutukluluğunun devamını istedi.  Müştekilerin bir diğer avukatı olan Mehmet Koyuncu, meslektaşlarının beyanlarına iştirak ettiklerini, tüm delillerin Suriye’nin annesi Güzel Özkahraman’ın beyanlarını doğruladığını ve tutuklu sanıkların tutukluluğunun devamını talep etti.  Sanıklar ise önceki beyanlarını tekrar ederek, tahliye talebinde bulundu.

Sanıkların avukatları Kutbettin Odabaşı, aleyhe olan hususları kabul etmediklerini, maktulün elinden svap alınmasını talep etmelerine, 2 sayfa delil toplanma dilekçeleri vermelerine rağmen delillerin toplanmadığını ve müvekkillerinin adli kontrolle serbest bırakılmalarını talep etti.

2 SANIK TAHLİYE EDİLDİ

Mahkeme, sanık Remzi Yalçın’ın üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti bakımından adli kontrol tedbirinin uygulanmasının yetersiz kalacağını belirterek tutukluluğun devamına karar verdi.  Mahkeme sanıklar Emre Yalçın ve Engin Yalçın hakkında çıkarılan yakalama emrinin infazının beklenilmesine, sanıklar Ferit Yalçın ve Hayrettin Yalçın’ın üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyetinin değişme ihtimalinin bulunması, sanıkların savunmalarının alınmış ve delillerin toplanmasıyla tutuklu kaldıkları süre göz önüne alınarak tahliye edilmelerine karar verdi.

Bu haber 640 kez okundu.
Çermik - 12:03 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.