29° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Bağ Kültürü Bağ evi projesi ile canlandırılıyor

Bağlar - 28 Eylül 2020 09:44 A A

Bağlar Belediyesi, ilçeye adını veren bağ kültürünü yaşatmak ve geliştirmek amacıyla Bağ Evi projesini hayata geçirmeye hazırlanıyor. 30 bin metrekarelik alanda oluşturulacak projede yöreye özgü üzüm çeşitlerinin yanı sıra dinlenme alanları da yer alacak. Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, ”Çocukluğumuzun vazgeçilmezi olan bağ kültürünü yeniden canlandıracağız” ifadelerini kullandı.

Ak Partili Diyarbakır merkez Bağlar ilçe Belediyesi, ilçede değişime imza atmaya devam ediyor. Osmanlı döneminde Mekke ve Medine’ye gönderilen gül çeşitleri ve gül suyunun yetiştiği Diyarbakır’da yıllar sonra 25 gül çeşidinin toprakla buluştuğu gül bahçesi oluşturarak dikkatleri üzerine Bağlar Belediyesi, şimdi de ilçeye adını veren bağ kültürünü yeniden canlandırmanın uğraşı içerisinde. Adı türkülere konu olan, ilçeye de ismini veren bağ kültürü için 30 bin metrekarelik alanda Bağ Evi oluşturuluyor.

Bağcılar Mahallesi Aram Tigran Caddesi üzerinde inşa edilecek projede yöreye ait üzüm çeşitlerinin yanı sıra yürüyüş yolları, çocuk oyun alanları, piknik ve dinlenme alanları olacak.

“DİYARBAKIR’IN ÖNEMLİ BİR KÜLTÜRÜNÜ YAŞATACAĞIZ”

Proje için çalışmaların devam ettiğini belirten Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, bir buçuk yılda yaratmış oldukları değişimi bu güzel proje ile anlamlı hale getireceklerini söyledi. Beyoğlu, ”Allaha hamd olsun ilçemizde artık huzur ve hizmet var. İlçemizi geliştirmek için kafa yoruyor ve bunun için projeler geliştiriyoruz. Bağ evi projemiz hem üzüm çeşitlerinin yetişeceği bağ evi, hem de oyun ve dinlenme alanlarının yer alacağı park şeklinde olacak. Diyarbakır’ımızın önemli bir kültürünü burada yeniden canlandırmak istiyoruz. Önümüzdeki günlerde projemizi hayata geçireceğiz” dedi.

Bu haber 598 kez okundu.
Bağlar - 09:44 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.