31° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Bağlar’da 4 milyon 728 bin ambalaj atık toplandı

Bağlar - 1 Mart 2021 12:07 A A

Diyarbakır’da sıfır atık belgesi ilk alan Bağlar Belediyesi, 12 Temmuz 2019 tarihli 30829 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Sıfır Atık Yönetmeliği kapsamında çalışmalarına devam ederken, aynı zamanda ilçe sınırları içerisinde yer alan firma ve işletmeler üzerinden denetimler gerçekleştirerek eksiklerin giderilmesini sağlıyor.

Geri dönüşüm konusunda ciddi bir başarı elde ettiklerini belirten Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, ”2020 yılı içerisinde 4 milyon 728 bin kilogram ambalaj atığı toplayarak çevrenin korunmasını sağladığımız gibi vatandaşlarımızı ve esnaflarımızı bilgilendirerek çevre bilinci oluşturuyoruz.” dedi.

KATI TOPLAMA PROJESİNİ BAŞARIYLA UYGULUYOR

Bağlar Belediyesi, geri dönüşüm ve temiz çevre için ambalaj atıkları toplama çalışmalarına devam ederken, çevreyi korumak ve ilçede katı atık depolama alanına giden çöp miktarını azaltmak için uyguladığı Ambalaj Atıkları Toplama Projesi’nde sağladığı başarı ile dikkat çekti.

Kağıt, karton, cam, metal, plastik, kompozit gibi ambalaj atıklarının belediyenin anlaşmalı olduğu lisanslı firma tarafından çöpten ayrı toplanmasını sağlayan Bağlar Belediyesi, oluşturduğu çevre koruma ekibinin sahadaki çalışmaları sayesinde geri dönüşüm konusunda önemli bir başarıya imza atarak hem esnafların hem vatandaşların çevre koruma konusunda bilinçlendirilmesini sağladı. Geçtiğimiz yıl atık toplamadaki başarısı nedeniyle Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı tarafından bölgede sıfır atık belgesi alan ilk belediye olan Bağlar Belediyesi,  1 çevre koruma mühendisi ve 5 çevre koruma teknikerinin gözetiminde ilçenin her tarafında tarama yapıp 2020 yılı içerisinde 4 milyon 728 bin ambalaj atığının geri dönüşüme gönderilmesini sağladı.

“GERİ DÖNÜŞÜME VE ÇEVRE BİLİNCİNE KATKI SAĞLIYORUZ”

Anlaşmalı oldukları firma ile işbirliği halinde çalışıp birlikte vatandaşları özendirerek geri dönüşüme ciddi katkı sağladıklarını belirten Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, bu çalışmalarla aynı zamanda çevre bilincinin oluşmasına da katkı sağladıklarını ifade etti.

Beyoğlu, ”Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı’mızın 2019 yılında bu konuda genelgesi yayınlandı. Bununla beraber belediyeler kanununa göre belediyeler katı atıkların toplanması, taşınması, ayrıştırılması, geri kazanımı, ortadan kaldırılması ve depolanması ile ilgili bütün hizmetleri yapmak ve yaptırmak ile yükümlüdür. Bu doğrultuda gerçekleştirdiğimiz çalışmalarda bugüne kadar ciddi başarı sağladık. Bir yılda 7 milyon 342 bin ambalaj atığı toplamamız bunun göstergesidir. Hem geri dönüşüme katkıda bulunuyoruz, hem de vatandaşlarımızı ve esnaflarımızı bilinçlendirerek çevre koruma bilinci oluşturuyoruz. Hedefimiz bu başarıyı daha da artırmak olacaktır.” İfadelerini kullandı. (Haber Merkezi)

Bu haber 350 kez okundu.
Bağlar - 12:07 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.