Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

BEMBİRSEN, Zabıta Teşkilatının 194. Yıldönümünü kutladı

Bağlar - 2 Eylül 2020 21:21 A A

BEMBİR-SEN Diyarbakır İl Başkanlığı, 4-11 tarihleri arasında kutlanan Zabıta Haftası münasebetiyle Zabıtaların gününü kutladı. Zabıtalara tatlı ikramında bulunan BEMBİR-SEN Diyarbakır İl Başkanı Zeki Yağmur, Zabıta çalışanları 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun belirlediği süre ve zamana bağlı çalışmadığını belirterek, günün her saatinde yerel yönetimlerde kolluk kuvveti olarak görev yaptığını söyledi.

Belediyelerde görev yapan zabıta memurları her gün yüzlerce olayla karşı karşıya oldukları, silahlı, bıçaklı, taşlı-sopalı saldırılara maruz kaldıkları halde, hem savunma anlamında hem de mevzuat anlamında hâlâ korumasız durumda olduklarını ifade eden Yağmur, “Zor ve riskli koşullarda görev yapan zabıta çalışanları, aldıkları sorumluluğu üstün gayretle yerine getirmelerine rağmen hak ettikleri refah seviyesine de ulaşamamıştırlar. Yerel yönetimlerin her kademesinde hizmet veren zabıta çalışanları özverili çalışmalarına rağmen, gerek ekonomik ve sosyal hakları bakımından, gerekse de özlük hakları bakımından birçok sorun yaşamaktadır” dedi.  

“ZABITALAR YEREL YÖNETİMLERİN KOLLUK KUVVETİDİR”

Zabıta çalışanları 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun belirlediği süre ve zamana bağlı çalışmadığını, günün her saatinde yerel yönetimlerde kolluk kuvveti olarak görev yaptığına değinen Yağmur, şöyle dedi: “Zabıta çalışanları diğer kamu çalışanlarından farklı olarak uzun süreli olarak, gece gündüz demeden görev yapmakta, buna karşılık gerçek emeklerinin çok altında maaş almaktadırlar.

“BELEDİYELERİN GÖREN GÖZÜ İŞİTEN KULAĞIDIR”

Zabıta personellerine yıpranma hakkı tanınmalı, fiili hizmet zammından faydalanılması sağlanmalıdır. Yaptığı uygulama ve denetimlerle  vatandaşlarımızın esenliği için, güvenli, sağlıklı ve düzenli bir yaşam alanı hazırlayan Zabıtalar, kentsel gelişimimize de katkı sağlayan önemli bir birimimizdir. Görevleri gereği Belediyenin gören gözü, işten kulağı olan Zabıta Teşkilatımız Belediye ile vatandaşlarımız arasında  köprü vazifesi görmektedir.

“GECE GÜNDÜZ ÇALIŞAN ZABITA TEŞKİLATIMIZI KUTLUYORUM”

Belediye ve Özel İdare Çalışanları Birliği Sendikası (Bem-Bir-Sen) olarak bir an önce zabıta teşkilatımızın sosyal, sendikal, özlük ve ücret hakları konusunda gerekli yapılanmaların tamamlanmasını istiyoruz. Bu vesile ile gece-gündüz, bayram-tatil demeden halkın huzurunu ve sağlığını tehdit eden unsurlara karşı mücadele eden Zabıta Teşkilatımızın 194. Kuruluş yıldönümünü kutluyor, bu kutsal görevi zor şartlarda yerine getirmeye çalışan bütün arkadaşlarıma sağlık, mutluluk ve kolaylıklar diliyorum.”   

Bu haber 607 kez okundu.
Bağlar - 21:21 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.