32° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Beyoğlu: “Bir yılda gönüller kazanmayı başardık”

Bağlar - 16 Nisan 2020 18:04 A A

16 Nisan 2019 tarihinde başladığı görevinde ilk yılını geride bırakan Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, hizmet bakımından ihmal edilen 400 bin nüfuslu ilçede kısa zamanda halkın gönlünü kazanmayı başardıklarını söyledi.

Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, 1 yılda elde ettikleri en önemli başarının vatandaşın gönlünü kazanmak olduğunu söyledi.

Bağlar’da 20 yıl sonra belediye yönetiminin el değiştirdiğini belirten Beyoğlu, “Biz yola kararlı ve azimli bir şekilde çıkarak kendi  dinamizmimize ve milletimizin ferasetine güvendik. Milletimiz kendisi gibi olanı ve kendisini ihmal etmeyeni bağrına basar. İlk günden itibaren vatandaşlarımızla güçlü bir bağ kurduk. Belediyenin tüm imkanlarını ve kapılarını kendilerine sonuna kadar açtık. Sayın cumhurbaşkanımızın ifade ettiği üzere belediyeler siyaset yeri değil, hizmet yeridir. Milletimize hizmet ederken asla siyasi ayrım yapmadık ve bundan sonra da aynı anlayışla yolumuza devam edeceğiz. Milletimizi ayağımıza getirmedik, biz onların ayağına gittik. Bizim anlayışımızda millete efendilik yok, hizmetkar olmak var. Başkan gibi davranmadık, hizmetkar olmaya gayret ettik. Tevazu, samimiyet ve gayreti ihmal etmedik. Yüzbinlerce vatandaşımızı ziyaret ettik, ihtiyaç sahiplerine maddi ve manevi destek sağlamaya gayret ettik.  Bunu da lütuf olarak değil, onlara olan hizmet borcumuz olarak görmekteyiz. Gönüller kazanmayı arzuladık ve çok şükür elini uzattığımız vatandaşlarımızın dualarına mazhar olduk.” dedi.

“ASFALT ÜRETİMİNDE TÜM TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLDUK”

Karacadağ eteklerinden çıkan bazalt taşından asfalt üretmeye başladıklarını belirten Beyoğlu,bu durumun bölgede bir ilk olduğunun altını çizdi. Beyoğlu, “Vatandaşımızın arazilerini bu taşlardan temizleyerek tarıma kazandırdığımız gibi bu iş için kurduğumuz asfalt plent tesisinden ürettiğimiz asfalt ile de hem belediyemizi mali yükten kurtarıyoruz, hem de ilçemizi dünyanın en kaliteli ve en uzun ömürlü asfaltına kavuşturuyoruz. İlk etapta yılda 600 bin ton asfalt üreteceğiz ama bu zamanla ihtiyaca ve bize gelen kurumların ve işletmelerin talebine göre artacak. Belediyemiz bu işten inşallah gelir elde ederek bu işin maliyetini sıfırlayıp kâr elde edecek. Karacadağ bazalt taşından sıcak asfalt üreterek bu konuda Türkiye’ye örnek oldu. Bir yandan koronavirüs salgını ile mücadelemizi sürdürürken, diğer yandan kendi üretmiş olduğumuz asfalt ile cadde ve sokaklarımızda asfalt çalışması yapıyoruz. Dünyanın en kaliteli ve en uzun ömürlü asfaltı ile ilçemizi modern yollara kavuşturmayı amaçlıyoruz” diye konuştu.

“EN BÜYÜK HAYALİMİZ KENTSEL DÖNÜŞÜME START VERMEK”

Kentsel dönüşüm konusunda Çevre Ve Şehircilik Bakanlığı’na rapor sunan ilk belediye olduklarının altını çizen Beyoğlu, eski yapıların fazla olduğu Bağlar’da büyük bir dönüşüm başlatmayı amaçladıklarını dile getirdi. Beyoğlu,”36 İlden daha büyük olan Bağlar’ımızın çok ciddi sorunları var. Bunların en başında 275 bin nüfuslu alanı oluşturan eski Bağlar dediğimiz yerdeki çarpık ve eski kentleşme örneği geliyor. En büyük hayalimiz ve hedefimiz Bağlar’da kentsel dönüşümü başlatıp bir yere kadar getirmek. Tabi bu iş 5 yılda bitmez ama biz başlayalım. Bununla beraber devlet politikası haline gelir ve zamanla Bağlar modern bir şehir haline gelir. Göreve geldikten sonra ilk işimiz bu oldu. Çevre Ve Şehircilik Bakanlığımız nezninde girişimlerimiz, görüşmelerimiz oldu. Bakanlıktan heyetler gelip inceleme yaptı. Son olarak raporumuzu hazırlayıp verdik. Çevre Ve Şehircilik Bakanımız sayın Murat Kurum, Bağlar’da kentsel dönüşüm planı olduğunu bizzat açıkladı.

“SALGIN SÜRECİ GEÇTİKTEN SONRA PROJELERE AĞIRLIK VERİLECEK”

Bağlar’ın yeni ve modern yüzü olarak kabul edilen Bağcılar bölgemizde 98 bin metrekarelik alanda millet bahçesi projesi hayata geçirilecek. Proje kapsamında yeşil alanlar ve modern dinlenme alanları oluşturulması amaçlanıyor. Bir diğer önemli proje kentin günlük ticaretteki ana damarlarından birini oluşturan Sakarya Caddesi ile ilgili. Bu alanı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın vereceği destekle valilik, büyükşehir belediyesi ve belediyemizin koordinasyonu ile yenileyerek modern bir alış veriş bölgesi yaratılmasını  planlanıyoruz. Çevre Ve Şehircilik Bakanımızın Bağlar’ımız  için açıkladığı projeler arasında Yeni Sanayi Sitesi yer alıyor. Oğlaklı mahallemizde inşa edilecek Yeni Sanayi Sitesi 6 milyon metrekarelik alandan oluşacak. Tüm bu projeleri inşallah devletimizin ve ilgili bakanlıklarımızın desteğiyle hayata geçireceğiz inşallah. Ülkemiz zorlu bir süreçten geçiyor. Arada deprem felaketi ve koronavirüs salgını olması belki bu süreci biraz uzattı. Ancak bu süreçleri hep beraber aştıktan sonra inşallah  projelerimiz başlamış olacak.” ifadelerini kullandı.

“KORONAVİRÜS İLE MÜCADELEDE GEREKLİ ÖNLEMLERİ ALDIK”

Yeni tip koronavirüs ile mücadelede en başarılı belediyeler arasında yer aldıklarını belirten Beyoğlu, ilçenin temizlik ve hijyen hizmetlerine özel önem verdiklerini kaydetti. Beyoğlu, “Göreve geldiğimizde ilçemizde çok ciddi bir temizlik sorunu vardı. Bunu çözmek üzere yetersiz olan araç filomuzu yeni modern çevre dostu olma özelliği olan buharlı araçlar alarak çözdük. Koronavirüs salgınından sonra dezenfekte ve hijyene yönelik tedbirlerimizi artırdık. İlçemizdeki tüm kurumları, yaşam alanlarını dezenfekte ettik ve etmeye de devam ediyoruz. Yine Elazığ’da meydana gelen depremden sonra deprem bölgesine giderek tüm imkanlarıyla burada hizmet veren belediyeler arasında yer aldık. Depremden dolayı ilçemizde hasar gören yapıları tespit ederek gerekli çalışmaları yaptık. İlçemizde terk edilmiş ve vatandaşlarımız için risk oluşturan metruk ve harabe yapılarla kararlı bir şekilde mücadele ediyoruz. Şu ana kadar yaklaşık 300 yapının yıkımını gerçekleştirdik.” dedi.

“SOSYAL BELEDİYECİLİKTE ÖNEMLİ BAŞARI YAKALADIK”

Sosyal belediyeciliğe ayrı bir önem verdiklerinin altını çizen Beyoğlu, bugüne kadar yüzbinlerce ihtiyaç sahibi vatandaşa destek sağladıklarını söyledi. Beyoğlu, ”İçişleri Bakanlığı’mızın 65 yaş üstü yaşlı, engelli, hamile ve kronik hastalarla ilgili kararından sonra belediyemiz bünyesinde ekipler ve iletişim ağları kurarak 700’den fazla haneye ihtiyaçlarını ulaştırdık. Bunları belediyemizin imkânlarıyla temin ediyoruz. Benim hemşehrim, vatandaşım sıkıntı içindeyse ben rahat uyuyamam. Bu konuda sayın cumhurbaşkanımızın kesin talimatı var. Göreve geldiğimizden bu yana zaten ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza destek olarak sosyal belediyecilik görevimizi icra ediyoruz. Gönüller inşa etmekten ve dua almaktan daha güzel bir duygu olamaz. Bundan sonra da sosyal belediyeciliği, hizmet belediyeciliği ve gönül belediyeciliği gibi üç temel hedefimizi bir arada yürütmeye çalışacağız. Öncelik yaşadığımız bu salgınla mücadele etmek ve bu riski geride bırakmak. Bunu aştıktan sonra ilçemizi ihya edecek projelerimizi tek tek hayata geçirmeye odaklanacağız. ” diye konuştu.

Bu haber 320 kez okundu.
Bağlar - 18:04 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.