23° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Beyoğlu: “Diyarbakır’da, İslamın mührü ve bereketi var”

Bağlar - 26 Mayıs 2020 13:39 A A

Diyarbakır’ın İslam orduları tarafından fethinin 1381’inci yılı nedeniyle açıklamalarda bulunan Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, Diyarbakır’da var olan İslamın mührü ve bereketinin Allahın izniyle kıyamete kadar devam edeceğini söyledi.

Hazreti Ömer’in halifeliği döneminde 27 Mayıs 639 tarihinde İyaz Bin Ganem komutasındaki islam orduları tarafından fethedilen Diyarbakır’ın, islam şehri haline gelmesinin üzerinden 1381 yıl geçti.

Anadolunun kapılarını islama açan tarihi fethin yıldönümünde açıklamalarda bulunan Beyoğlu, Diyarbakır’ın bir çok açıdan islam tarihine damgasını vurduğuna dikkat çekerek şehrin üzerindeki islam mührünün ve bereketin sonsuza dek devam edeceğini belirtti.

Diyarbakır’ın bir zamanlar insanların abdest aldıktan sonra ayak bastığı mukaddes bir şehir olduğunu ifade eden Beyoğlu, şehrin islami kimliğini asırlardır koruduğunu ifade etti.

“DİYARBAKIR, MUKADDES BİR ŞEHİRDİR”

Diyarbakır’ın anadoluda islamla tanışan ilk şehir olduğunu hatırlatan Beyoğlu, “Diyarbakır; Mekke, Medine, Kudüs ve Şam’dan sonra beşinci haremi şerif olan şehir olup aynı zamanda Mekke ve Medine’den sonra en fazla sahabe kabri burada bulunmaktadır.” dedi.

Beyoğlu, “Bir zamanlar insanların abdest aldıktan sonra ayak bastığı mukaddes bir beldedir. Bin 381 yıldır işgal yüzü görmeyen Diyarbakır’ımızın üzerindeki islam mührü ve bereketi inşallah kıyamete kadar devam edecektir. Bu vesile ile bin 381 yıl önce Diyarbakır’ımızı islamla şereflendiren sahabe-i kiram efendilerimizi ve şehitlerimizi rahmetle, minnetle anıyoruz. Onlar, Allah katında en şerefli makam olan şehadete ulaşmışlardır. Allah kendilerinden razı olsun.” ifadelerini kullandı.

Bu haber 468 kez okundu.
Bağlar - 13:39 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.