24° Parçalı bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

Boylu davasında önemli gelişme!

Diyarbakır - 4 Kasım 2019 16:51 A A

Diyarbakır’da boşanma aşamasında olduğu Müzeyyen Boylu Issı’yı öldüren Mesut Issı’nın yargılandığı davanın ikinci duruşmasında önemli bir gelişme yaşandı.

Diyarbakır’da boşanma aşamasında olduğu Müzeyyen Boylu Issı’yı öldüren Mesut Issı’nın yargılandığı davanın ikinci duruşmasında önemli bir gelişme yaşandı. Sanık avukatının iki celse arasında dosyanın güvenlik gerekçesiyle başka bir ile alınması için Adalet Bakanlığına talepte bulunduğu ortaya çıktı. Mağdur avukatlarından Asli Pasinli, güvenlikle ilgili bir riskin bulunmadığını belirterek dosyanın Diyarbakır’da kalması gerektiğini söyledi. Dosya ile ilgili son kararı Başsavcılık verecek.

Diyarbakır’ın Kayapınar ilçesinde avukatlık yapan Müzeyyen Boylu Issı, boşanma aşamasında olduğu doktor eşi Mesut Issı tarafından 19 Mayıs’ta öldürülmüştü.

Issı hakkında “eşi kasten öldürmek, tasarlayarak öldürme, canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet ile “ruhsatsız ateşli silahlarla mermileri satın alma veya taşıma veya bulundurma” suçundan 3 yıl hapis istemiyle açılan davanın ikinci duruşması Diyarbakır 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmaya Türkiye’nin birçok ilinden kadın kurumları katıldı. Duruşmaya sanık Mesut Issı katılmazken avukatı Kutbettin Odabaşı hazır bulundu.

Duruşma sırasında önemli bir ayrıntı ortaya çıktı. Sanık avukatının iki celse arasında dosyanın güvenlik gerekçesiyle başka bir ile alınması için Adalet Bakanlığına talepte bulunduğu ortaya çıktı.

VALİLİK ONAY VERDİ

Mahkeme heyeti, Issı’nın avukatı Kutbettin Odabaşı’nın celse arasında verdiği dilekçeyle Adalet Bakanlığından davanın güvenlik gerekçesiyle başka bir ile taşınma talebi olduğunu açıkladı. Issı’nın avukatı Odabaşı’nın davanın nakledilme talebine Diyarbakır Valiliğinin onay verdiğini, ancak Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının buna ilişkin bir kararı bulunmadığını ifade eden mahkeme heyeti, Boylu’nun boşanmak için yaptığı hukuki girişimlerle ilgili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığından istenen evrakların geldiğini kaydetti.

Mahkeme heyeti duruşmayı 27 Ocak tarihine erteledi.

DAVA KAÇIRILMAK İSTENİYOR

Duruşma sonrası mağdur avukatları Diyarbakır Barosu Tahir Elçi Konferans salonunda bir açıklama yaptı. Burada ilk açıklamayı yapan Diyarbakır Baro Başkanı Cihan Aydın, davanın güvenlik gerekçesiyle taşınma talebinin gerçeği yansıtmadığını, sanık avukatına dair şu ana kadar herhangi fiili ya da sözlü bir sataşma olmadığını, Boylu’nun çocuklarının alınmasının mahkeme kararıyla gerçekleştiğini aktardı. Nakil talebinin bir savunma taktiği olduğunu, yasal olarak mahkemenin fiili olarak görevini yapamaz hale geldiği durumda, davayı nakledebileceğini belirten Aydın, “Dava Diyarbakır halkından kaçırılmak isteniyor. Dosyayı Fizan’a da gönderseniz biz daha büyük bir katılımla dosyayı takip edeceğiz” dedi.

CİNAYET İŞLE İYİ ERKEK MODELİNE GİR

Daha sonra konuşan dosya avukatlarından Aslı Pasinli, “Bugünkü duruşmada sanık müdafi mahkemeye celse arasında bir dilekçe verdi. Dilekçede ‘Diyarbakır barosu bu dosyayı neden takip ediyor. Mezeyyen Boylu mesleğini yaparken mi öldürüldü. Diyarbakır Barosu tarafsızlığını kaybetti. Bu sahiplenmeyi yersiz buluyorum’ şeklinde suçlayıcı ifadeleri var. Davanın yakından takip edilmesi sanığı rahatsız ediyormuş. Bu dosya ciddiyetsizleştirilmek isteniyor. Bu erkek kurnazlığıdır. Cinayet işle, mahkemede iyi erkek modeline gir daha sonra arkadan mahkeme heyetine dilekçe ver. Baronun insan hakları yönünü yok sayarak ve suçlayan ifadelerde bulun. Bu kabul edilemez. Elbette savunma hakkı kutsaldır, ama bunları savunma hakkı adı altında çirkinlik yaparak yapılması etik değil. Bu dosyanın başka bir yere nakil edilmesi kalabalığı düşürmez aksine daha da büyütür. Bu celsede itirazlarımız bunun üzerineydi. Bir kaygı görüyoruz, mahkemenin buna izin vermemesi lazım. Nakil talebi zaten yasal olarak mümkün değil, bu dosyada bir güvenlik kaygısı yoktur. Sanığın güvenliğini tehlikeye atacak bir durum yaşanmamışken böylesi bir talepte bulunmak kurnazlıktır” dedi.

Bu haber 1319 kez okundu.
Diyarbakır - 16:51 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.