Parçalı bulutlu
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Rektör Gül: “Diyarbakır’a turizm fakültesi açmayı hedefliyoruz”

Diyarbakır - 24 Temmuz 2020 08:45 A A

Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talip Gül, Diyarbakır’a turizm fakültesi açmayı planladıklarının altını çizerek, Turizm fakültesi açtıkları zaman Diyarbakır ekonomisine katkı sunacaklarını söyledi.

4 yılda faaliyete koydukları bölümleri açıklayan Rektör Gül, yeni bölümler için hazırlık yaptıklarını ifade ederek, “4 yıl içerisinde Sanat ve Tasarım Fakültesi, 6 uygulama ve araştırma merkezi, 10 lisans, 39 ana bilim dalı, 13 ön lisans, 4 doktora, 17 yüksek lisans, 2 İngilizce yüksek lisans faaliyete geçirdik. Bunun dışında hemşirelik yüksekokulu vardı, bu Sağlık Bilimleri Fakültesine dönüşüyor. YÖK’ten geçti, daha sonra spor yüksekokulumuz var, inşallah o da fakülte olacak. Bunun dışında da eksik olan birçok bölümümüzü açmayı hedefliyoruz. Benim aklımda olan turizm fakültesi, uygulamalı bilimler fakültesi var. Bu bölümleri açmak hem bölgenin hem de ülkenin ekonomisi için çok önemli. Mesela turizm fakültesi açtığımız zaman burası turizm bölgesi açılması gerek bir eksikliktir. Buraya çok sayıda turist geliyor, fakültenin olması lazım, hepsi de ekonomiye katkıdır” şeklinde konuştu.

“PANDEMİ SÜRECİNDE UZAKTAN EĞİTİM SİSTEMİNE GEÇTİK”

Rektör Prof. Dr. Gül, Korona virüs süreci herkesi etkilediğini, pandemi devam ettiği sürece etkilenmeye de devam edeceğini hatırlatarak, “Mart ayından itibaren bu süreç başlayınca, bizim çok donanımlı bir alt yapıya sahip olan uzaktan eğitim müdürlüğümüz üzerinden hemen uzaktan eğitim sistemine geçtik. Bütün bölümlerde uzaktan canlı eğitim verilmeye başladı. Önümüzdeki süreçte 2020-2021 eğitim ve öğretim yılı için takvimimizi belirledik. 2020-2021 eğitim ve öğretim yılını korona virüsü bitecek şekilde tasarladık, ancak pandemi süreci devam ederse büyük ihtimal ile eğitimimiz uzaktan olacak. Bu süreç için hiçbir ülkede daha bir netlik yok, ama biz alt yapımızı ona göre hazırladık, aynı anda 10 bin öğrenciye ders, sınav yapabileceğimiz bir alt yapımız var. Biz başka üniversitelere de destek oluyoruz. 35 bin öğrencimiz var, bu yıl 5 bin 620 civarında öğrenci mezun oluyor, 6 bin civarında yeni öğrenci bekliyoruz. Çünkü yeni fakülte ve bölümlerimiz açıldı, bu yıl daha fazla öğrenci kaydı bekliyoruz” diye konuştu.

“52 ÜLKEDEN 600’E YAKIN ÖĞRENCİYE SAHİBİZ”

2016 yılında 52 yabancı misafir öğrencilerinin bulunduğunu anımsatan Rektör Gül, “İran ve Suriye’den gelen öğrencilerdi, şuanda 600’ün üzerine çıktı ama bu rakam bizi tatmin etmiyor. 52 ülkeden öğrencimiz var, Fransa’dan İtalya’ya kadar öğrencilerimiz var. Biz bunu nasıl artırıyoruz, uluslararası üniversite tanıtım fuarlarına katılıyoruz. Bide kendimiz 3 yıl üst üste kendi üniversitemizin kongre merkezinde üniversite tanıtım fuarları açtık, buraya da gelip üniversitemizi tanıyanlar oldu. Dolayısıyla 4 yıl önce öğrenci sayımız 52 iken 600’ün üzerine çıktı, ama bu sayı bizi tatmin etmiyor daha da artıracağız” ifadelerini kullandı.

Bu haber 814 kez okundu.
Diyarbakır - 08:45 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.