Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Bu yıl 382 kadın öldürüldü’

Diyarbakır - 31 Aralık 2020 14:14 A A

Eğitim Sen Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Emine Akşahin, bu yıl içinde 382 kadının öldürüldüğünü söyledi.

Aralık ayının 29’unda 24 saat içinde 3 kadının öldürülmesi kadınların tepkisine neden oldu. Akademisyen Aylin Sözer’in Kemal Delbe, Selda Taş’ın eşi Mehmet Taş ve Vesile Sönmez’in oğlu Uğur Dönmez tarafından öldürülmesi kadın cinayetlerine tepkileri yeniden alevlendirdi.

Kadın hakları savunucuları, kadın cinayetlerine karşı önlem alınmamasını protesto etti. Dicle Amed Kadın Platformu (DAKP) tarafından konuya ilişkin Yenişehir’deki Hazal Park’ta basın açıklaması yaptı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır milletvekilleri Remziye Tosun ve Semra Güzel’in de katıldığı açıklamada konuşan Eğitim Sen 1 Nolu Şube Eşbaşkanı Emine Akşahin, 2020 yılı içerisinde 382 kadının öldürüldüğünü söyledi.

Hükümetin kadın politikalarını eleştiren Akşahin, kadın cinayetlerinin de bu politikalardan bağımsız olmadığını dile getirdi.

‘GERÇEK YARGI İLE HESAP SORACAĞIZ’

Yürütülen politikalar ile kadınların köleliğe mahkum edildiğini aktaran Akşahin, kadınları katleden erkeklerin de yargıçlar tarafından cezasızlık politikası ile ödüllendirildiğine vurgu yaptı. Kadınların yaşamlarına kimsenin müdahale edemeyeceğinin altını çizen Akşahin, şiddete karşı duran, tacizleri ifşa eden ve başkaldıran kadınların da iktidarın zor aygıtlarıyla susturulmaya çalışıldığına dikkat çekerek, kadın özgürlükçü bir sistemin kuruluncaya kadar mücadele edeceklerinin altını çizdi.

Akşahin, katledilen kadınların hesabını erkek yargı ile değil gerçek yargı ile soracaklarının platform olarak deklere ettiklerini sözlerine ekledi.

Bu haber 542 kez okundu.
Diyarbakır - 14:14 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.