28° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Büyükşehir Zabıta’dan koronavirüs denetimi

Diyarbakır - 11 Eylül 2020 15:05 A A

İçişleri Bakanlığı’nın genelgesiyle Türkiye genelinde bugün yapılan Koronavirüs tedbirleri kapsamında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı ekipleri, toplu taşıma araçlarında, kafelerde ve alışveriş merkezlerinde maske denetimi yaptı.

İçişleri Bakanlığı’nın yayımladığı genelge ile Türkiye genelinde yapılan Koronavirüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı ekipleri taksi ve dolmuşlarda denetimler gerçekleştirdi. Özellikle vatandaşların yoğun şekilde kullandığı duraklarda ticari taksi ve dolmuşları, yolcu ile personelin maske takıp takmadıkları, sosyal mesafe uyup uymadıkları, araçlarda el antiseptiği bulundurup bulundurmadıklarını ve kapasite üstünde yolcu taşıyıp taşımadıklarını denetledi.

FAZLA YOLCU ALAN ARAÇLARA CEZAİ İŞLEM

Yapılan toplu taşıma denetimlerinde Zabıta ekipleri, araçları durdurarak titizlikle denetledi. Fazla yolcu alan ve İçişleri Bakanlığı Genelgesi’nde yazılan maddelere aykırı şekilde hareket eden toplu taşıma araçları hakkında cezai işlem uygulandı. Zabıta ekipleri, durdurdukları araçlarda yolculara sosyal mesafenin korunması, maske takılması ve hijyen kurallarına uyulması konusunda uyarılarda bulundu.

AVM VE KAFELER’DE DENETLENDİ

Zabıta Daire Başkanlığı, kentte ticari anlamda faaliyet yürüten ve insan sirkülasyonunun fazla olduğu alışveriş merkezleri ile kafeleri de denetledi. Alışveriş merkezlerinin belirlenen sayı dışında müşteri alıp almadıklarını ve işyerlerinin salgın ile ilgili kurallara uyup uymadıklarını kontrol eden zabıta, kafelerde metrekare üzerinden hesaplanarak belirlenen kapasite üzerinde müşteri alınıp alınmadığını, sosyal mesafe kurallına uygun masa düzenleri ile personelin maske takıp takmadığını denetledi. Alışveriş merkezleri ile kafelerde kurallara aykırı şekilde hareket eden işletmelere cezai işlem uygulandı.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı, pandeminin yayılmasının önüne geçmek amacıyla bundan sonra kent genelinde denetimlerini rutin şekilde sürdürecek.

Bu haber 535 kez okundu.
Diyarbakır - 15:05 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.