28° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Çöp Transfer İstasyonu halk sağlığını tehdit ediyor

Diyarbakır - 19 Mart 2021 14:08 A A

Şehrin içinde kalan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine ait Çöp Transfer İstasyonunu, vatandaşların sağlığını tehdit ediyor. Esnaf ve mahalleli bir anca Çöp Transfer İstasyonunun kaldırılmasını istiyor.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından yaklaşık 15 yıl önce yapılan Katı Atık (Çöp) Transfer İstasyonunu, kentin büyümesi nedeniyle yerleşim alanın içinde kalmasıyla vatandaşlar için bir sağlık tehdidine dönüştü. Merkez Bağlar ve Yenişehir ilçelerinin sınırlarının kesiştiği Diyarbakır-Mardin Karayolu üzerinde bulunan Oto Galericileri Sitesi bitişiğinde bulunan Katı Atık Transfer İstasyonunu, hem çevredeki esnafı hem de genişleyen mahallenin sakinlerini yaydığı kötü kokuyla rahatsız ediyor. Vatandaşlar, bölgenin imara açılmasıyla yerleşim yeri arasında kalan Katı Atık Transfer İstasyonunun kaldırılarak başka yere taşınmasını istiyor. Vatandaş ve esnafın geçen yıl, Diyarbakır Valiliğine yaptığı başvuru ise sonuçsuz kalmış durumda. Esnaf Katı Atık Transfer İstasyonunun kaldırılması için bu sefer belediyeye başvurmaya hazırlanıyor.

‘CİDDİ BİR SORUNA DÖNÜŞTÜ’

Oto Galericileri Sitesi Esnafı Murat Yılmaz, Katı Atık Transfer İstasyonunun şehir içinde kaldığını ve yaydığı koku, çöplerin çektiği haşereler nedeniyle rahatsız olduklarını dile getirdi. Çöplerin çevredekilerin sağlığı için risk oluşturduğunu belirten Yılmaz, Katı Atık Transfer İstasyonunu yapıldığı zaman çevrede yerleşim yeri bulunmadığını ancak şimdi durumunda değiştiğini kaydederek, “Çöplerden gelen koku ve çöplerin kendilerine çektiği haşere artık ciddi bir sorundur. Katı Atık Transfer İstasyonunun kaldırılması için geçen yıl Diyarbakır Valiliğine dilekçe ile başvuruda bulunduk, ancak bize dönüş olmadı, çöplerin kaldırılması için bir adım da atılmadı.” diye konuştu.

‘KALDIRILMASI İÇİN BELEDİYEYE BAŞVURACAĞIZ’

Oto Galericileri Sitesi’ndeki 60 esnafın bulunduğunu, şehrin genişlemesi nedeniyle Katı Atık Transfer İstasyonunun yerleşim yeri içinde kaldığının aktaran Yılmaz, “Hem mahalleli hem de burada işyeri bulunan 60 esnaf, Katı Atık Transfer İstasyonunun kaldırılmasını istiyor. Hem bizi, hem mahalleliyi hem de buraya gelen müşterilerimizi rahatsız eden bu kokudan kurtulmak istiyoruz. Bunun kaldırılması için Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine dilekçe ile başvuruda bulunacağız.” ifadelerini kullandı.

Salih YEŞİL’in Haberi

Bu haber 429 kez okundu.
Diyarbakır - 14:08 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.