19° Açık
  • EURO 6.31
  • DOLAR 5.73

D.Ü.’de Engelliler ve Erişebilirlik konferansı

Diyarbakır - 22 Aralık 2017 13:27 A A

Dicle Üniversitesi Kent Araştırmaları Uygulama Araştırma Merkezi ile Engelliler Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından “Kent Ölçeğinde Erişilebilirlik Diyarbakır Değerlendirmesi” konulu konferans ve sergi gerçekleştirildi.

Ziya Gökalp Eğitim Fakültesi konferans salonunda gerçekleşen etkinliğe Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Eyyüp Tanrıverdi, Engelliler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Reyhan Gül Güven, Altı Nokta Körler Derneği Diyarbakır Şube Başkanı Akif Karakaş, Diyarbakır Bedensel Engelliler Gençlik Spor Kulübü Başkanı Erol Taş, Özel Eğitim Kurumları Güneydoğu Bölge Temsilcisi Hediye Atay, akademisyenler ve öğrencilerin katıldığı konferansta engellilere yönelik bilgiler verildi.

Konferansta Doç. Dr. D. Türkan Kejanlı, “Kamusal Alanda Engellilerin Yeri: Diyarbakır Örneği” başlıklı sunum yaptı. Bu sunumda 2011 yılı Nüfus ve Konut Araştırması’na göre engelli nüfus oranının yüzde 6,6 olduğu, kentsel alanlarda eşitlikçi ve özgür erişilebilirliğinin sağlanabilmesi için kentsel alanların belli standartlara uyması gerektiği, tasarımcıların evrensel tasarım prensiplerine göre hareket etmeleri ve bu bilince sahip olmaları gerektiği belirtilerek Diyarbakır kamusal alanlarında engelli bireylerin karşılaştıkları zorluklar ve olması gereken standart ölçüler hakkında bilgilendirme yapıldı.

Engelliler Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Şeyhmus Gürbüz tarafından “Engelliler için Mekan Düzenlemelerinde Kapsayıcı Yaklaşım-TS 9111/TS 12460” başlıklı bir sunum gerçekleştirildi. Bu sunumda; erişilebilirlik mevzuatı ve erişilebilirlik standartlarına ilişkin güncel bilgilerin yanı sıra, farklı gruplarda yer alan engellilerin yapılı çevredeki gereksinimleri ve yapılması gerekenler gibi konularda sunumlar yapıldı.

Etkinlikte, Mimarlık Bölümünde seçmeli ders olarak okutulan Kent Ölçeğinde Erişilebilirlik dersi kapsamında Diyarbakır’da belirlenen kamusal alanlarda tespit çalışması yapan öğrencilerin hazırladıkları posterler de sergilendi.

Bu haber 255 kez okundu.
Diyarbakır - 13:27 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.