31° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

“DEDAŞ personeli prim kaçak kumpası kuruyor!”

Bağlar - 13 Haziran 2021 16:37 A A

Saadet Partisi (SP) Diyarbakır İl Başkanı Fesih Bozan, her bir kaçak elektrik kullanımı tespiti için ekstra pirim alan DEDAŞ personelinin pirim almak için kaçak kontrolleri sırasında kendilerinin sayaçlarla kaçak elektrik bağlantısını gerçekleştirdiğinin iddia edildiğini söyledi.

Silvan’da son bir yılda 20 kişinin intihar etmesi ve kaçak elektrik kullanımına ilişkin partisinin il başkanlığında basın toplantısı düzenleyen SP Diyarbakır İl Başkanı Fesih Bozan, bu intiharların büyük bir kısmının ekonomik nedenlerle olduğunu tahmin ettiğini söyledi.  Partisinin il başkanlığında Silvan bir yılda 20 kişinin intihar etmesine ilişkin basın toplantısı düzenleyen SP Diyarbakır İl Başkanı Fesih Bozan, “Başta Silvan ilçemiz olmak üzere son zamanlarda bölgemizde ciddi intihar vakalarıyla karşılaşıyoruz.” dedi.

Silvan’da sık sık intihar olayını yaşanmasını düşündürücü olduğunu ifade eden Bozan, “Silvan İlçemizde son bir yılda 20 kişi intihar etmiş. Son olarak 3 kardeşin 20 gün arayla intihar etmesi çok düşündürücüdür. Vatandaşların çeşitli nedenlerden kaynaklı, bir depresyon geçirdiği görülmektedir.” ifadelerini kullandı.

‘TÜİK DOĞRU VERİLERİ İKTİDARIN ÖNÜNE KOYMALIDIR’

Bütün sorunların temelinde merkezi yönetimin uygulamaları olduğunu ve bundan dolayı hükümetçe yapılması gerekenleri sıralayan Bozan, “Merkezi yönetim, israf, savurganlık ve yandaşları besleme politikalarından vaz geçip, üretim ve istihdama yönelik yatırımlara dönmeli ve ülkenin kaynaklarını herkese adil bir şekilde paylaşmalıdır. Bu intiharların, büyük bir kısmının ekonomik sıkıntılardan kaynaklı olduğunu tahmin etmekle beraber, akraba ilişkileri, inanç dünyaları, psikolojik durumları ve adli vakalar olarak, Başta Aile Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri ve Emniyetin ilgili birimleri olmak üzere, tüm ilgili kurumlar tarafından çok yönlü araştırılmalı ve gerekli tedbirler bir an önce alınmalıdır. TUİK’te Türkiye genelinde saha çalışması yapmalı doğru verileri iktidarın önüne koymalıdır. Bu sonuçlara göre Merkezi yönetim ve yerel yönetimler, başta eğitim ve ekonomik tedbirler olmak üzere yapılması gereken tüm tedbirler ivedilikle almalıdır.” diye konuştu.

‘KAÇAK KULLANILMADIĞI HALDE 50 BİN TL CEZA’

Bölgede DEDAŞ’ın kangren haline gelen uygulamaların değinen Bozan, Yüksek fiyattan dolayı, vatandaşa elektriğin çarpması yetmiyormuş gibi, birde son zamanlarda iş yerlerine ve ailelere kaçak kullanım gerekçesiyle yüksek meblağlarda ceza kesildiğini görüyoruz. Son olarak, basına da yansıyan işyerleri ve konutlardan12 aboneye DEDAŞ tarafından kaçak kullanım gerekçesiyle toplam 50 bin TL para cezası kesilmiş.  Ev ve işyeri sahipleri “kaçak kullanım yapmadıkları halde cezaya maruz kaldıklarını ifade etmişler. Peki, medyaya yansımayan ne kadar ceza kesilmiş ailemiz var? Elbette hiç kimsenin kaçak elektrik kullanmasını tasvip etmiyoruz ve bunu kul hakkı olarak görüyoruz. Ancak aldığımız bazı duyumlar bizi vatandaş olarak ciddi anlamda endişelendirmektedir. Bu tür kasıtlı uygulamalarla hiçbir vatandaşımızın da mağdur edilmesini kabul etmiyoruz.” şeklinde konuştu.

EKSTRA PİRİM İÇİN DEDAŞ EKİPLERİ KUMPAS KURUYOR İDDİASI

DEDAŞ personelinin her bir kaçak tespiti için ekstra pirim aldığını ve kaçak kontrol sırasında DEDAŞ personelinin ekstra pirim almak için kendilerinin sayaçlarda kaçak bağlantısını kurduğunu ifade eden Bozan şunları söyledi: “Bu konuda aldığımız bir duyumu, DEDAŞ ve emniyetin ilgili birimleri tarafında araştırılmasını istiyorum. Edindiğimiz bilgiye göre DEDAŞ, kaçak kontrol ekibinde çalışan personeline tespit ettikleri her bir kaçak sayaç için kendilerine ekstra prim veriyormuş. Fazla pirim almak isteyen, bazı art niyetli personel, kontrol ettikleri sayaçta, kaçak enerji kullanımı olmadığı halde, sayacı açarken kaçak kontrolü yapıyormuş gibi inceleme yaptıklarını, ancak bu arda sayaçta kendilerinin kaçak enerji bağlantısı yaparak bu şekliyle fotoğraf çekip kaçak enerji işlemi yaptıkları söyleniyor. Bu iddia doğruysa vatandaşların mağdur edildiği açıktır. Bunun bir an önce araştırılması gerekir.”

Bu iddianın araştırılmasını isteyen Bozan, şunları söyledi:  “Başta, sürekli kaçak sayaç tespiti getiren personel olmak üzere tüm kaçak kontrol ekibindeki personelin çalışmaları incelenmeli ve abonelerin durumu tekrar değerlendirilmeli bugüne kadar kasti olarak oluşturulmuş mağduriyetler giderilmeli vatandaştan alınan paralar iade edilmeli cezalar iptal edilmeli.  Bu ahlaksızlığı yapan ve görevini kötüye kullanan personel hak ettiği ceza verilmelidir.”

Bu haber 701 kez okundu.
Bağlar - 16:37 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.