29° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

DEVA’lı İlkdiz; ‘İktidar ülkeyi bir girdaba sürükledi’

Diyarbakır - 3 Haziran 2021 17:31 A A

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Diyarbakır merkez Yenişehir İlçe Başkanı Erdal Akildiz, gündemdeki sorunlar nedeniyle hükümeti eleştirerek, “İktidarın ülkeyi apaçık bir girdaba sürüklediği aşikardır” dedi.

DEVA Diyarbakır merkez Yenişehir İlçe Başkanı Erdal Akildiz, gündemdeki mafya-siyaset ve ekonomik krize ilişkin yaptığı azılı açıklamada, “Ülkede her gün değişen gündemi yakından takip etmekle beraber yaratılan suni gündemleri de hayretler içerisinde izlemekteyiz. Ülke gündemine baktığımızda; Adaletsizlik, Haksızlık, Hukuksuzluk, İşsizlik ve Yoksulluk adeta ülkenin kaderiymiş gibi iktidar tarafından topluma tahkim edilmekte ve sorunların çözümsüzlüğü günden güne büyümektedir. Devletin üst kademelerinde görev almış kişilerin, malum suç örgütü lideri tarafından iddia edildiği üzere hukuksuz işlere bulaşması ve mevcut iktidarın deve kuşu misali başını kumdan çıkarmayıp sessiz kalması geldiğimiz durumun vahametini gözler önüne sermektedir. Bununla beraber yargı tarafından bu iddialara karşı re’sen soruşturma başlatılmaması, yargının tamamen iktidar güdümünde hareket ettiğinin bir göstergesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Üstelik iktidar, Genel Başkanımız Sayın Ali Babacan’ın her fırsatta dile getirdiği üzere düşman tahtasına sürekli birilerini koyarak hedef saptırmaktan ve algı yapmaktan başka da bir şey yapmayarak işin içinden çıkmaya çalışmaktadır.” diye konuştu.

‘İKTİDAR ÜLKEYİ BİR GİRDABA SÜREKLEDİ’

Ekonomik kriz ve geçim sıkıntısı nedeniyle yaşanan intihar olaylarına değinen Akildiz, “TÜİK verilerine göre işsizlik oranının 2021 yılı I. çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre 0,1 puan azalarak yüzde 13,5 olduğunu, işsiz sayısının bir önceki yılın aynı çeyreğine göre 89 bin kişi artarak 4 milyon 277 bin kişi olarak gerçekleştiğini görmekteyiz. Lakin elbette ki biz bu verilere itibar etmiyoruz. Çünkü ülkede işsiz sayısının çok daha fazla olduğunu biliyoruz. Milyonlarca kişi geçim sıkıntısı çekmekte ve bu durum 2021’de de halkın başlıca gündem maddesi olmaya devam etmektedir. Ekonomik kriz, yoksulluk, işsizlik ve gelecek kaygısı sebepli intihar vakaları günden güne artıyor. Türkiye’de 2002-2019 yılları arasında geçim sıkıntısı nedeniyle 5 bin 806 kişi intihar ederek yaşamına son vermiştir. 2016 yılında 20-24 yaş arası 355 kişi yaşamına son verirken, bu sayı 2019 yılında 414’e çıkmıştır. Sadece 2019 yılında 3 bin 406 kişi intihara bağlı olarak yaşamına son vermiştir. 3 bin 406 kişinin, yüzde 9,4’ü (321 kişi) geçim sıkıntısı nedeniyle intihar etmiştir. Ayrıca Müzik ve Sahne Sanatçıları Sendikası (Müzik-Sen) verilerine göre ise getirilen konser yasakları ve kısıtlamalarla birlikte yaklaşık 700 bin müzisyen işsiz kalmış, 100’ü aşkın müzisyen ise intihar etmiştir. Gelinen noktada iktidarın ülkeyi apaçık bir girdaba sürüklediği aşikardır.” ifadelerini kullandı.

‘YURTTAŞLARIN BİZDEN BEKLENTİSİ VAR’

Sahada yaptıkları çalışmalarda vatandaşların kendilerinden beklentileri olduğuna dikkati çeken Akildiz, “Sahada yapmış olduğumuz çalışmalarda, yurttaşlarımızın bizlerden haklı talep ve beklentilerinin  olduğunu görmekteyiz. Bizler de yurttaşlarımızın talepleri doğrultusunda; adaletin, eşitliğin ve toplumsal barışın sağlandığı, ekonomik refahın sözde değil özde üst seviyelere çıktığı, gençlerimizin ve çocuklarımızın yarınlara umutla baktığı, korkunun değil özgürlüklerinin hakim olduğu bir ülkenin inşası için tüm gücümüzle çalışmalarımıza devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Bu haber 739 kez okundu.
Diyarbakır - 17:31 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.