36° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Dicle Üniversitesi’nden “Kürtçe tez yazımının yasaklandığı” iddialarına açıklama

Diyarbakır - 3 Ağustos 2020 12:09 A A

Son zamanlarda sosyal medya ortamlarında Dicle Üniversitesi’nde Kürtçe tez yazımının yasaklandığı yönünde yapılan birtakım paylaşımlar üzerine üniversite yönetimi tarafından konuya ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

Söz konusu paylaşımların kamuoyunu yanlış ve yanıltıcı bilgilerle yönlendirme amaçlı olduğunun belirtildiği açıklamada, filoloji bölümlerinin tümünde eğitim dilinin Türkçe olduğu ifade edildi.

Kürt Dili ve Kültürü Programı hakkında detaylı bilgilerin paylaşıldığı açıklamada, “Üniversitemizde Lisans düzeyinde Kürt Dili ve Kültürü Programı 2012 yılında açılmıştır. Aynı alanda Tezsiz Yüksek Lisans Programı’mız 2013 yılında, Tezli Yüksek Lisans ve Doktora programlarımız ise 2015 yılında açılmıştır. Bu programların öğretim dili Türkçe’dir. Benzer bir biçimde üniversitemizde açık bulunan İngiliz Dili, Arap Dili, Fars Dili gibi filoloji bölümlerinin tamamında da öğretim dili Türkçe’dir.” denildi.

Açıklamaya konu olan bölümde şu ana kadar mezun olan öğrenci sayı bilgilerinin belirtildiği açıklamada, “Bugüne kadar Kürt Dili ve Kültürü Tezsiz Yüksek Lisans Programımızdan 86, Tezli Yüksek Lisans Programımızdan 10, Doktora Programımızdan ise 6 öğrenci mezun olmuştur. Programımızın faaliyete geçtiği günden bu yana bu programlarda herhangi bir statü değişikliği, açıklama veya güncelleme de yapılmamıştır.” ifadelerine yer verildi.

“PAYLAŞIMLAR; YANLIŞ, YANILTICI VE YÖNLENDİRME MAKSATLIDIR”

Kürt Dili ve Kültürü Yüksek Lisans ve Doktora programları kapsamında üniversitenin, yurtdışındaki üniversitelerle yapılan çalışmaların hatırlatıldığı açıklamada, “Üniversitemiz, Kürt Dili ve Kültürü Yüksek Lisans ve Doktora programlarında ihtiyaç duyulan nitelikli bilim insanı ihtiyacını gidermek ve programları kapsamında birçok lisan üstü öğrenciyi de yurtdışına göndermiştir. 2019 yılında lisans ve lisansüstü programlarımızı takviye etmek için Irak Selahaddin Üniversitesi Rektörlüğü ile ikili iş birliği protokolü imzalayarak konuya verdiğimiz ehemmiyeti kamuoyu ile paylaşmıştık.” diye belirtildi.

Açıklamanın devamında, “Hal böyle iken son günlerde üniversitemizde ‘Kürtçe tez yazımının yasaklandığı’ yönünde kötü niyetli ve kasıtlı açıklamalarla yeni ve fiili bir durum izleniminin oluşturulmaya çalışıldığı müşahede edilmektedir. Bu bakımdan bu tür paylaşımların yanlış, yanıltıcı ve yönlendirme maksatlı olduğu değerlendirilmektedir.” denildi.

Bu haber 975 kez okundu.
Diyarbakır - 12:09 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.