13° Parçalı bulutlu
  • EURO
  • DOLAR

Diyarbakır Barosu Tahir Elçi için yürüyecek

Diyarbakır - 9 Kasım 2019 21:32 A A

Diyarbakır’da, Tahir Elçi anmasında konuşan Baro yönetim kurulu üyesi Avukat Tevfik Karahan, Elçi’nin ölüm yıl dönümünde avukatların cübbeli yürüyüş gerçekleştireceğini söyledi.

Baro Başkanı Tahir Elçi’nin katledilişinin 201. haftası anma etkinliği avukatların katılımıyla Adliye binası önünde yapıldı.

Etkinlikte konuşan Baro Yönetim Kurulu üyesi avukat Tevfik Karahan, “Baro Başkanımız sayın Tahir ELÇİ’nin katillerinin bulunması, arkasındaki güçlerin tespit edilmesi ve yargı önüne çıkarılıp hesap vermeleri için 201 haftadır Aynı saatte Diyarbakır Adliyesi önünde toplanıyoruz. Yeni bir şey duymayacaklarını bildikleri, neredeyse emin oldukları halde, bu adalet arayışımızda bizi yalnız bırakmayan siz değerli basın mensuplarına, bize güç verdiğiniz için, sesimize ses verdiğiniz ve kamuoyuna duyurduğunuz için özellikle teşekkür etmek isterim.

Ağır insan hakkı ihlallerinde mağdurların yanında olan, onların hakkını hukukunu sonuna kadar korumaya çalışan, kamu personelleri ile doğrudan veya dolaylı olarak irtibatlı suç örgütlerinin hedefi olan, gözaltına alınmış, tutuklanmış, ciddi baskı ve işkencelere rağmen doğru bildiğinden şaşmayan en nihayetinde Diyarbakır Barosu başkanı olarak yaşamının son anlarına kadar, doğayı, tarihi, insanlığı korumaya çalışırken katledilen biridir Tahir Elçi.

28 KASIM GÜNÜ CÜBBELİ YÜRÜYÜŞ YAPILACAK

Kameralar önünde işlenen bu cinayetin 4. yılı geride kalmak üzere. Anma haftası etkinlikleri hazırlıklarını Tahir Elçi vakfı ile ortaklaşa yürütmeye devam etmekteyiz. Kesin program açıklandığında vakıf ile birlikte sizler aracılığıyla kamuoyuna duyuracağız. Bu kapsamda kesinleşen 2 hususu belirtmek istiyorum. 28 Kasım günü saat 10 da Adliye önünden 4 ayaklı minareye doğru cübbeli bir yürüyüş gerçekleştireceğiz. Tüm avukatların ve insan hakları savunucularının katılımını önemsiyoruz. İkinci husus da 29 Kasımda Baromuzun da düzenli olarak destek verdiği ve tüm ülkeye yayılan ADALET NÖBETİ Diyarbakır’da tutulacaktır. Tüm baroları bu nöbete güç vermeye davet ediyoruz. Bu hususları şimdi paylaşmamın sebebi il dışından destek amaçlı gelecek meslektaşlarımızın ulaşım ve konaklamalarını ayarlamak için yeterli süreye sahip olmaları. Tahir ELÇİ’nin evrensel hukuk alanında açtığı yoldan daha da ilerlemek için, onun çalışmalarını avukatlar olarak yürütmeye, mücadelesini yükseltmeye devam etmeliyiz. Kendisini, saygıyla, özlemle, rahmetle anıyorum.”

Kaynak: Tigris Haber Gazetesi

Bu haber 557 kez okundu.
Diyarbakır - 21:32 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.