14° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Diyarbakır’da faaliyet gösteren 400 medikal firması iflasın eşiğinde

Diyarbakır - 1 Eylül 2020 13:45 A A

Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, Diyarbakır’da faaliyet gösteren 400 Medikal firmasının kamu ve Üniversite hastanelerinden alacaklarını alamadıkları için iflasın eşiğinde olduğunu söyledi.

“100 MİLYON TL’Yİ AŞAN ALACAKLARINI TAHSİL EDEMİYORLAR”

Yaklaşık bin kişi istihdam etme kapasitesine sahip olan ve bölgenin tümüne tıbbi malzemeleri temin eden firmaların kamu alacaklarını tahsil edemediklerine işaret eden Kaya, “Firmalarımızın 2019 yılına ait 100 milyon TL.yi aşan alacaklarının hala ödenmemiş olması sektörün bilerek iflasa sürüklenmesi demektir. Bilindiği üzere kamu ihalelerinde sözleşme gereği olarak tedarikçinin alacaklarını 180 gün içerisinde ödenmesi gerekmektedir. Buna rağmen medikal firmalarının alacaklarının ödenmemesi kabul edilebilir bir durum değildir. Dicle Üniversitesi hastanelerinden 3 yıl, kamu hastanelerinden 15 aydır alacaklarını alamayan firmalar hastanelerin ihtiyacı olan malzemeleri temin etmekte zorlanmaktadırlar” diye konuştu.

“HALK SAĞLIĞI ÇOK DAHA BÜYÜK BİR RİSKLE KARŞI KARŞIYA KALACAKTIR”

Başkan Kaya, Pandemi ile birlikte sağlık sorunlarının giderek ağırlaştığı bir dönemde medikal firmalarının alacaklarının ödenmemesi firmaları iflasın eşiğine sürükleyecek ve bunun sonucunda halk sağlığı çok daha büyük bir riskle karşı karşıya kalacağına değinerek, “Firmalarımız halk sağlığını düşünerek kendi öz kaynaklarını ve banka kredilerini kullanmak suretiyle hastanelerin ihtiyacını karşılamak için gerekli tüm özveriyi göstermiş ve göstermeye devam etmektedirler. Bu süreçte çalışanlarının maaşlarını düzenli olarak ödeyen, devletimize karşı olan bütün yükümlülüklerini (KDV, SGK gibi) eksiksiz yerine getiren firmalarımızın alacaklarının ödememesi kamu ihale kanunlarına aykırıdır” dedi.

“MEDİKAL FİRMALARIMIZ HEM KREDİ BORÇLARINI ÖDEYEMEZ DURUMA GELMİŞLERDİR”

Kaya, Sonuç itibariyle; medikal firmaların bankalara olan kredi borçlarını ödeyemedikleri gibi artık yeni kredi temininde de zorlanmaya başladıklarını ifade ederek, şöyle dedi:

“Ayrıca çeklerini ödeyemez duruma geldikleri için tedarikçilerinden yeni mal ve hizmet alamaz duruma gelmiş bulunmaktadırlar. Bankalar medikal firmalarının içinde bulundukları mali durumu ve kamun ödemeleri geç yaptığını gerekçe göstererek firmalara yeni kredi kullandırmamaktadırlar.  Kamu ve Üniversite hastaneleri tedarikçi medikal firmalarının alacaklarını ödemedikleri takdirde yakın bir zamanda firmalar mal ve hizmet temin edemez duruma düşeceklerdir. Bu da hastanelerin hizmetlerinde aksamalara dolayısıyla halk sağlığının tehlike altına girmesine neden olacaktır. Gerek medikal firmalarının krize sürüklenmesini önlemek, gerekse de halk sağlığını korumak ve sağlık hizmetlerinin sürekliliğini sağlamak açısından tedarikçi firma alacaklarının acilen ödemesi konusunda ilgilileri duyarlı olmaya davet ediyoruz”

Sait BAYRAM’ın Haberi

Bu haber 814 kez okundu.
Diyarbakır - 13:45 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.