32° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Diyarbakır’dan Kudüs direnişine kitlesel destek

Diyarbakır - 11 Mayıs 2021 00:01 A A

Diyarbakır’da HÜDA PAR İl başkanlığı öncülüğünde Kudüs için düzenlenen kitlesel basın açıklamasına binlerce kişi katılırken, metrelerce araç konvoyu oluştu, halk evlerinden de direnişe destek verdi.

HÜDA PAR Diyarbakır İl Başkanlığı, “Diyarbakır Kudüs’e Sahip Çık” sloganıyla kitlesel bir basın açıklaması düzenledi.

Basın açıklamasından önce Şeyh Said Meydanında (Dağkapı Meydanı) binlerce kişinin katılımıyla önce cemaatle yatsı namazı kılındı, ardından teravih eda edildi.

Daha sonra İTTİHADUL ULEMA Üyesi Molla Remzi Uçar’ın okuduğu duayla Kudüs için eller semaya açıldı. Ardından yapılan basın açıklamasında binlerce kişi Filistinlilere destek, işgalci Siyonist rejime lanet sloganları attı.

Terör şebekesi siyonist çetenin, nihai emeli olan Mescid-i Aksa’yı tamamen işgal etmek için fırsat kolladığını ve  saldırılarını arttırdığını söyleyen HÜDAPAR İl Başkanı Faruk Dinç, işgale zemin oluşturmak için 10 Mayıs, yanı bugünü İbrani takvime uydurarak Kudüs’ün Kurtuluş Günü ilan ettiklerini hatırlattı.

“SİYONİSTLER, İZZETLİ DİRENİŞ KARŞISINDA GERİSİN GERİ KAÇMAK ZORUNDA KALDILAR”

Bunu da bir bayram havasında işgalci polis eşliğinde onbinlerce siyonistle, Aksa’yı işgal etmeyi hedeflendiğine dikkat çeken Dinç, “Bugün sabah saatlerinden itibaren Siyonist polis ve askerler, hiçbir ayrım gözetmeksiniz vahşice Aksa’ya ve içerisindeki Müslümanlara gaz ve ses bombalarıyla, plastik mermilerle saldırdılar. Müslümanların üzerine arabalar sürerek ezmek istediler. Aralarında ağır yaralıların da olduğu yüzlerce Müslüman yaralandı, onlarcası gözaltına alındı, onlarca Müslüman şehid edildi. Elhamdülillah, Müslümanlar bedenlerini Aksa’ya siper ederek işgale izin vermediler. Büyük bir kibir ve gururla gelen Siyonistler, bu izzetli direniş karşısında gerisin geri kaçmak zorunda kaldılar.” dedi.

“SİYONİST İŞGALCİLERİN PERVASIZLIĞI ONLARIN GÜCÜNDEN VEYA CESARETİNDEN KAYNAKLANMIYOR”

Dinç, “Daha önce de dile getirdiğimiz gibi, siyonist işgalcilerin pervasızlığı onların gücünden veya cesaretinden kaynaklanmıyor. Onların, saldırılarını her gün biraz daha genişletmelerinin en büyük nedeni, İslam dünyasının dağınıklığı, duyarsızlığı ve kutsallarımıza yaptıkları saldırıları sözlü olarak kınamakla yetinen İslam ülkeleri yöneticilerinin samimiyetsizliğidir.” ifadelerini kullandı.

Mescid-i Aksa’ya yapılan bu alçakça saldırıların kabul edilmediğinin en gür sesle dile getirilmesi gerektiğini kaydeden Dinç, “Müslümanlar her nerede olurlarsa olsunlar bu saldırıları tel’in etmek ve kendi ülkelerinin yöneticilerini harekete geçmeye zorlamak için seslerini yükseltmelidirler. Siyonist saldırılar devam ettiği müddetçe tepkiler de artarak devam etmelidir.” diye konuştu.

“MESCİD-İ AKSA’YI SAVUNMAK SADECE FİLİSTİNLİLERİN DEĞİL, BÜTÜN ÜMMETİN GÖREVİDİR”

Dinç, “Mescid-i Aksa ve Kudüs Davası sadece Filistinlilerin veya sadece Arapların davası değil, bütün Müslümanların davasıdır. Mescid-i Aksa’yı savunmak sadece Filistinlilerin değil, bütün Ümmetin görevidir. Bu nedenle Aksa’yı en ön cephede savunan Müminler asla yalnız ve yardımsız bırakılmamalıdır.” diye ekledi.

BİNLERCE ARAÇLIK KONVOY OLUŞTU

Basın açıklamasının ardından meydandaki halk, araçlarıyla Dünya Kavşağında bulunan araç konvoyuna dahil oldu. Yaklaşık 2 bin araçlık bir konvoy, Diyarbakır caddelerinde tur attı. Evlerinde bulunan Diyarbakırlılar da araç konvoyuna, lambalarını yakıp söndürerek ve tencerelere vurarak destek verdi. Konvoy, daha sonra sessiz bir şekilde dağıldı.

Kaynak: İLKHA

Bu haber 801 kez okundu.
Diyarbakır - 00:01 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.