12° Parçalı az bulutlu
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Dr. Tekin: ‘Tabipler birliği verileri gerçeği yansıtmıyor’

Diyarbakır - 5 Ağustos 2020 09:26 A A

Türk Tabipleri Birliği tarafından Türkiye’nin koronavirüs salgınına ve vaka sayılarındaki artışa ilişkin yapılan açıklamada Sağlık Bakanlığı ve İl Sağlık Müdürlüklerinin verilerinin yanlış olduğu iddia edilirken, Diyarbakır İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin ise, “Ortaya atılan iddialar doğru değil. Tabipler Birliği verileri gerçeği yansıtmıyor” dedi.

Koronavirüs salgınıyla mücadeleye ilişkin Türk Tabipleri Birliği tarafından açıklamalar gelmeye devam ediyor. Türk Tabipleri Birliği Başkanı Sinan Adıyaman, katıldığı bir televizyon programında “Sağlık Bakanlığı mücadeleyi tamamen yurttaşlara bırakmış durumda. Artı bu verileri vermeyerek dünyadan, bilim insanlarından gizleme çabasında” ifadelerini kullanarak Sağlık Bakanlığı tarafından her gün açıklanan koronavirüs tablosunun şeffaflık ilkesine uymadığı iddiasında bulundu. Adıyaman’ın yanı sıra Türk Tabipleri Birliği Merkez Konsey Üyesi Halis Yerlikaya’da özellikle Diyarbakır, Mardin ve Şanlıurfa illerini işaret ederek bu illerde yoğun bakım ünitelerinde yer kalmadığı iddiasında bulundu. Söz konusu iddialara ilişkin görüştüğümüz Diyarbakır İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin, “Tabipler Birliği iddia edilenler doğru değil. Bakanlığımız her gün şeffaf bir şekilde verileri kamuoyuyla paylaşmaktadır” dedi.

YOĞUN BAKIM ÜNİTELERİNİN DOLDUĞU İDDİA EDİLDİ

Türk Tabipleri Birliği Başkanı Sinan Adıyaman, yoğun bakım ünitelerinin dolduğunu şu sözlerle iddia etti: “Bu ikinci dalga değil. Birinci dalga tüm hızıyla devam ediyor. Başta Şanlıurfa ve Diyarbakır olmak üzere yoğun bakımlar gerçekten dolmuş durumda. Sadece Türkiye değil, dünyada da yeniden artmaya başladı. Ankara’da yoğun bakım yataklarında ciddi sıkıntı var artık. Güneydoğu’da, Doğu’da hasta sayısında ileri derecede artış var. Muhtemelen Türkiye’nin sağlık kapasitesi bölgelerde bunu kaldıramayacak duruma gelebilir. Bundan korkuyoruz. Başından beri söylüyoruz, hem bireysel hem kamusal tedbir alınmalıdır. Siz sadece bireylere bırakırsanız olmaz. Şimdi Sağlık Bakanı da kurallara uyulmazsa yeni tedbir gelebileceğini söylüyor.”

YERLİKAYA: BİR GÜNDE 8 KİŞİ VEFAT ETTİ

Başkan Adıyaman’ın açıklamalarının yanı sıra Türk Tabipleri Birliği Merkez Konsey Üyesi Halis Yerlikaya da benzer iddialarda bulundu. Yerlikaya şu ifadeleri kullandı: “Sahadan gelen bilgiler mızrak çuvala sığmıyor dedirten cinsten. Diyarbakır, Mardin ve Urfa’dan birçok arkadaşımızın aktarımlarına göre yoğun bakım ünitelerinde yatırılacak hasta yeri yok. Şuanda herhangi bir hastayı kamu hastanelerinde yatırmak istediğinizde bir hastanın vefatı veya iyileşmesi sonrası yerlerine yatırılabiliyor. Diyarbakır’da günlük vaka sayısı örneğin 300 civarında. Urfa’da bu rakam 300-350 civarında. Sadece Diyarbakır’da bir gecede 8 hastanın vefat ettiği zaman diliminde Türkiye genelinde açıklanan vefat eden hasta sayısının 17 olduğunu gördük. Bütün illeri bir araya getirdiğimizde gerçekten açıklanan rakamlarla sahadaki verilerin birbiriyle uyuşmadığını, sahadaki verilerin çok daha fazlasını ifade ettiğini biliyoruz. Sahadaki arkadaşlarımızın aktardıklarına göre asemptomatik dediğimiz herhangi bir şikâyeti olmayan kişilerin hiçbir şekilde test yapılmaması, 50 yaşındaki kişilerin hastaneye yatırılmaması, evde takiplerinin yapılması ve bu evdeki takiplerinde birinci basamak sağlık hizmetleri, aile hekimleri tarafından yürütülmesi konusunda başhekimliklerden gelen bir talimat var.”

İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜNDEN YALANLAMA

Türk Tabipleri Birliği tarafından yapılan açıklamalara ilişkin konuşan Diyarbakır İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin, iddiaları şöyle yalanladı: “Sağlık Bakanı verileri her akşam şeffaf bir şekilde kamuoyuyla paylaşıyor. Sağlık Bakanımızın her gün şeffaf bir şekilde açıkladığı verilere karşılık Tabipler Birliği tarafından bir takım iddialarda bulunulması pekte önemli değil. Tabipler Birliği, oradan buradan duydukları kör topal bilgilerle kendilerince bir analiz yapmaya çalışıyor. Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan verilerin ilimizle ilgili olan kısmını bizde İl Sağlık Müdürlüğü olarak gerek valimiz gerekse de konuya ilişkin bilgi sahibi olması gereken mercilere şeffaf bir şekilde iletiyoruz. Sağlık Bakanımız her gün şeffaflık ilkesi ile vatandaşları bilgilendirme noktasında gerekli açıklamaları zaten yapmaktadır. Vatandaşlarımızın da Sağlık Bakanlığı dışında yapılan herhangi bir açıklamaya itibar etmemesini bekliyoruz.”

Kaynak: Güneydoğu Güncel

Bu haber 1180 kez okundu.
Diyarbakır - 09:26 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.