12° Açık
  • EURO 6.36
  • DOLAR 5.77

DTSO, aidatları yeniden düzenledi, tartışmaları sona erdirdi!

Diyarbakır - 9 Ağustos 2019 15:44 A A

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası’nın (DTSO) Yönetim Kurulu Saymanı Nesih Aktepe, Oda tarafından üye aidatları ile hizmet bedellerine 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yüzde 50’ye varan oranlarda zam yapılması ile ilgili yaşanan tartışmalara son noktayı koydu. Aktepe, “Aidatları yeniden düzenledik, hakkaniyetli bir sistem oluşturduk, daha düşük sermayeli firmadan daha az aidat alıyoruz” dedi.

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO) Yönetim Kurulu Saymanı Nesih Aktepe oda gelirleri, üyelerden alınan aidatlar ve son bir yıl içinde yapılan değişiklikler hakkında bilgi verdi.

“HAKKANİYETLİ BİR AİDAT SİSTEMİ OLUŞTURDUK”

Daha hakkaniyetli bir aidat sisteminin oluşturulduğunu belirten Aktepe, artıştan ziyade bir düzenleme yapıldığını daha düşük sermaye sahibi, geliri daha düşük firmaların korunduğunu belirterek, Bursa, Trabzon, Erzurum, Elazığ, Van ve İzmir gibi iller ile kıyaslama yaparak son düzenlemeler hakkında bilgi verdi.

Aktepe, şöyle dedi:

“Aidatlarımızı Yönetim Kurulumuzun sorumluluğunda ve Meclisimizin onayı ile yapıyoruz. 7 sınıfta aidatları düzenliyoruz.  1/A derecesinde 2018 yılında 9477 firmamız yer alıyordu. Bu durumun hakkaniyetli olduğunu düşünmediğimizden, daha düşük sermaye grubundaki firmalardan daha düşük aidat alınması için yeniden düzenledik. 2019 yılında bu gruptaki firma sayısını 3 bin 283 firmaya düşürdük. Yaklaşık 6 bin firmamızı 1/B ve 1/C alt kategoriye indirdik. Haliyle ödemesi gereken aidat tutarları da düşmüş oldu. Yapılan fiyat artışlarından toplam üye sayımızın yüzde 20’si civarında gelir düzeyi ve sermayesi yüksek firmamız etkilendi. Bir yıl için 10 TL, 100 TL, 210 TL değerinde artışlar gerçekleşti. Ancak firmalarımızın yüzde 80’inde artış olmadı, hatta yüzde 65’inde bir indirim gerçekleşti. Yapılan artışların bir işletmeyi ekonomik olarak ne kadar etkileyeceğini kamuoyunun takdirine sunuyoruz. 

 “2019 YILININ İLK 7 AYINDA 24.083 BELGEYİ ÜCRETSİZ VERDİK”

Ayrıca 2019 yılı itibariyle üye sicil kayıt, faaliyet belgesi, sayısal takograf, ihale durum belgesi, yerli istekli belgesi, ticari ikametgah, yabancı dil vb. belgeleri ücretsiz vermeye başladık. 31 Temmuz 2019 tarihi itibariyle 7 ay içinde toplam 24 bin 83 adet belgeyi ücretsiz olarak verdik. Bu belgeler için geçmiş yıllardaki belge ücretleri baz alındığında yıl sonu itibari ile toplam yaklaşık olarak 750 bin TL gelir elde etmemiz mümkündü. Ancak, Oda olarak daha etkin hizmet sunmak için üyelerimizin yoğun olarak kullandıkları belgeleri ücretsiz hale getirdik ve online olarak bu belgeleri almalarını sağladık. DTSO olarak üyelerimiz için zaman ve maddi tasarruf sağlamaya çalışıyoruz. Aidat ücretlerinden ziyade 1 yıllık süre zarfında önemle üzerinde durduğumuz, geliştirdiğimiz projeleri kamuoyu ile paylaşmak ve ortaklaşmak istiyoruz. Üye aidatlarının gündeme gelmesinin, gerçekleştirmeyi hedeflediğimiz, kentimiz için oldukça önemli projelerimizin önüne geçmesini doğru bulmuyoruz”

Bu haber 873 kez okundu.
Diyarbakır - 15:44 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.