12° Açık
  • EURO 6.75
  • DOLAR 6.16

Elibol: ‘Diyarbakır’da 3 büyük hak ihlali var’

Bağlar - 11 Eylül 2019 18:13 A A

Türkiye Barolar Birliği yönetim kurulu üyesi 3 avukat, Diyarbakır’da eşi tarafından öldürülen Avukat Müzeyyen Boylu’nun duruşmasına katılmak üzere Diyarbakır’a geldi.

Türkiye Barolar Birliği yönetim kurulu üyesi Avukat Ali Elibol, “Diyarbakır’da şu anda 3 büyük sorun var. Biri katledilen meslektaşımız Müzeyyen diğeri  kayyum ataması  bir diğeri  ise evlatlarının  acısıyla  yanan annelerin eylemi. Annelerin yüreğinin yanmasını hiçbir vicdan kabul edemez” dedi.

“SEÇİMLE GELEN SEÇİMLE GİDER”

Diyarbakır’a yapılan kayyum atamasının hukuki olmadığını ifade eden Avukat Elibol, “3 ile kayyum atandı. Kayyumların atanması hukuki değil. Halk tercihini HDP’den yana kullanmıştı. Seçimle gelen seçimle gider. Bu sözlerimden dolayı yanlış anlaşılmak istemem. Biz hiçbir siyasi partinin arka bahçesi değiliz. Halkın iradesi ve seçme hakkı ne yazık ki yok sayıldı. Kayyum atamasını hukuka ve demokrasiye uygun bulmuyoruz. Atatürk’ün ülkesinde herşeyin hukuka uygun işlemesi gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

“MÜZEYYENLER ÖLMESİN”

Öldürülen meslektaşı Müzeyyen Boylu’ya dair konuşan Elibol, şunları söyledi: ”Meslektaşımız için geldik. Çok elim bir şekilde hayatını kaybetti. Kendisini öldüren kişi de eğitimli bir bireydi. Toplumumuzda böyle şiddet olaylarını görmek istemiyoruz. Müzeyyen aramızdan öldürülerek alındı. Başka Müzeyyenlerin ölmemesini diliyoruz. Kimsenin yaşam hakkına dokunulmaması gerektiğini savunuyoruz. Yaşam hakkı elinden alınan veya alınmak istenen tüm kadınlarımızın yanında olacağız.”

“VİCDANLI HERKES ANNELERLE OLUR”

Diyarbakır’da evlatlarının kandırılarak dağa kaçırıldığını iddia eden ve HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde oturma eylemi yapan aileleri ziyaret eden Elibol, şu ifadeleri kullandı: “Vicdanı olan hiç kimse annelerin çığlığına sessiz kalamaz ve annelerle olur. Bugün anneleri ziyaret ederken duygusal anlar yaşadım. Bir anneyi evladından ayırmayı hiç bir görüş savunamaz, kabul edemez. Annelerin çocuklarını bulmaları için elimizden geleni yapmaya hazırız. Desteklerimiz annelerimizle olacak. Biz gideceğiz ama yüreğimiz burada annelerle kalacak.”

“HDP OLGUNLUK YAPIYOR”

HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde yapılan eyleme dair sözlerine devam eden Elibol, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ayrıca il binası önünde böyle bir oturma eylemine izin veren HDP’nin siyasi bir olgunluk gösterdiğini düşünüyorum. Onlarında annelerin yanında olmalarını diliyoruz. Birlik, beraberlik ve dayanışma ile çocuklarımızın  ailelerine geri döneceği  günü beklemek istiyoruz. Dilerim ki çocuklarımızın hepsi ailelerine kavuşur.”

Bu haber 546 kez okundu.
Bağlar - 18:13 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.