29° Açık
  • EURO
  • DOLAR

Ensarioğlu: ‘Partinin önünde eylem yapan annelerin çoğu HDP’li’

Bağlar - 12 Eylül 2019 10:34 A A

AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, HDP İl Başkanlığı önünde eylem yapan ailelerle ilgili olarak “Orada toplananların çoğu HDP’li” ifadelerini kullandı.

Halk TV’de Yavuz Oğhan’dan BiDeBunuİzle programına katılan eski AK Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, Diyarbakır’da HDP İl Başkanlığı önünde eylem yapan annelerle ilgili açıklamalar yaptı. Ensarioğlu, “Aslında orada eylem yapanların da çoğu HDP’lidir. Fikirde bir sorun yok ama itirazları şiddete ve ölümlere” ifadelerini kullandı.

”ANNELERİN DUYGULARI VE ACILARI HER TÜRLÜ SİYASİ DÜŞÜNCENİN ÜZERİNDEDİR”

“Annelerin evlatları için beslediği duygular ve acılar her türlü siyasi düşüncenin üzerinde tamamen insanidir” diyen Ensarioğlu, şu tespitleri yaptı:

“Bugüne kadar örgüt demokrasi eksikliğini ve Kürt sorununun varlığını gerekçe göstererek silahlı mücadele ile hak arama yöntemini ortaya koymuştur.Geldiğimiz noktada silahın ve şiddetin Türkiye’de hiçbir meşruiyeti kalmamıştır. Dünyanın hiçbir yerinde daha fazla demokrasi için insan öldürülmez, siyasi mücadele verilir. Halk artık bu şiddetin varlığını kabul etmiyor ve huzur istiyor.”

“ANNELER, ‘EVLADIMI SENDEN İSTİYORUM ÇÜNKÜ BU KAPIYA GELİP GİDERKEN KAYBOLDULAR’ DİYORLAR”

Galip Ensarioğlu, annelerin çocuklarını şiddete kurban vermemek için bir partinin kapısına dayandıklarını söyledi:

“Devletin kapısına da dayanabilirlerdi. Geçmişte insanlar çocuklarının başına bir şey geldiği zaman devleti de suçlayabiliyorlardı. Ama özellikle hendek olaylarından sonra bu şiddeti kınamak için, o gün hendekleri meşrulaştıran siyasi anlayışa tepki gösteriyorlar. Ben evlatlarımı senden istiyorum çünkü bu kapıya gidip gelirken yok oldular’ diyorlar.”

“İTİRAZ ŞİDDETE VE ÖLÜMLERE”

Eylem yapanların çoğunun da HDP’li olduğunu belirten Ensarioğlu, HDP’ye de seslendi:

“Fikirde bir sorun yok ama itirazları şiddete ve ölümlere. Kanın ve gözyaşının Türkiye’de var olan bir sorun olmadığını söylüyorlar. Bu, Türkiye’de önemli bir kırılmadır. Varsın birileri buna senaryo desin, ortada böyle bir şey yok. Tamamen doğal bir şekilde gelişen, başta bir annenin cesaretiyle başlayan bir olaydır. Aslında HDP’nin de kendisini sorgulaması lazım.

Barış ve kardeşliği nasıl sağlayabiliriz, evlatlarımızı nasıl sosyal yaşama katabiliriz diye düşünülmeli.”

“ACILARI YARIŞTIRAMAYIZ, HEPSİ BİZİM ACIMIZ”

Cumartesi anneleri ve çocuklarını kaybeden diğer annelere aynı hassasiyetin gösterilmediği eleştirilerine de yanıt veren Galip Ensarioğlu, şu ifadeleri kullandı: “Anaların gözyaşı ve duyguları arasına bir fark koyamazsınız. Cumartesi annelerinin acısı da hepimizin acısıdır. Kalkıp da annelerin acılarını yarıştıramayız. Sayın Cumhurbaşkanımız, Berfo Ana’nın acısını dile getirmişti ve kimse bunu görmezden gelmedi.

Ama bugün çocukları dağakaçırılan ve evladını geri isteyen annelerin feryadını kimse sulandırmasın. Biz acıları yarıştıramayız, hepsi bizim acımız.”

Bu haber 4049 kez okundu.
Bağlar - 10:34 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.