32° Parçalı az bulutlu
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Ergani’de koronavirüsüne rağmen patates ve karpuz ekimi yapıldı

Diyarbakır - 1 Mayıs 2020 18:34 A A

Ergani İlçesi’ne bağlı Ortayazı köyünde, koronavirüs salgınına rağmen tarımsal üretimi artırmak amacıyla patates ve karpuz ekimi yapıldı. Ortayazı Köyü muhtarı Esat Akyıldız, Koronovirüs (Kovid-19) salgınının sürdüğü bu zorlu günlerde tarımsal üretimi artırarak devam ettirmek amacıyla Patates fidesi ve karpuz ekimi yaptık yoğun çalışma yürüttüklerini belirtti.

Ergani İlçesi’nde çiftçiler, koronavirüs salgınına rağmen tarımsal üretimi artırmak amacıyla faaliyetlerini sürdürüyor.

Ergani ilçesine bağlı Ortayazı Köyü Muhtarı Esat Akyıldız, 600 dönüm patates ve 200 dönüm karpuz ekti.

ERGANİ’DE İLK KEZ 8 ÇEŞİT PATATES EKİMİ YAPILDI

Ergani Havzasında olmayan patates ekimi yapan Akyıldız, “Şuan yeni bir ürün deniyoruz. 500-600 dönüm patates ekiyoruz. 8 çeşitte uyguluyoruz. Marebel, Melodi, Safran, Onaran, Nam, Ünlenen, Leventbey, ve Saruhan olmak üzere 8 çeşidin ekimini yaptık. Şimdi tarlaya suyunu çekiyoruz, akabinde gübresi ve ilacını vereceğiz. Hangisi burada daha iyi verim verir ise önümüzdeki yıl onu ekeceğiz.

“TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ PATATES EKİMİNİ DESTEKLEMESİ GEREKİR”

Bizim bölgede ilk kez patatesi ben deniyorum. Ekimi ve hasat zamanı 6 aydır. Patates bizim havzada yok. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün bu ürüne desteklemesi henüz yok. İlçe Müdürlüğü’ne başvurarak, hem patates ekiminin havzaya alınmasını hem de desteklenmesini istedik. Umarım talebimize karşılık verilir” diye konuştu.

“VERİM ARTARSA İSTİHDAM SAYISI DA ARTAR”

Arazi de verimin artması ile birlikte istihdam sayısının da artacağına işaret eden Akyıldız, “Şuana kadar arazimizde bin 200 işçi çalışmış. İleri de en az 2-3 bin işçi daha da çalışacaktır. Her sezon burada en az 10 bin işçi çalışıyor. Bize sürekli işçi lazım. Günlük 100 işçi ile çalışıyoruz. Burada tarımsal üretim artarsa işçileri kapılarının önünde çalışırlar, mevsimlik işçi olarak başta illere gitmelerine gerek kalmaz. Verimi alırsak destek bulursak üretimi 2 yada 3 katına çıkarmayı hedefliyoruz. Ergani Barajı suyu faaliyete girmesi lazım. Bu yıl su verilecek dediler şuana kadar bir gelişme olmadı. Baraj olursa 2-3 verim çok rahat alabiliriz” dedi.

Foto: Ekrem SENVAR

Bu haber 877 kez okundu.
Diyarbakır - 18:34 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.