23° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Eski baro başkanı Aktar’a 6 yıl 3 ay hapis

Diyarbakır - 15 Ocak 2021 09:59 A A

Salih YEŞİL

Diyarbakır Barosu eski Başkanı Mehmet Emin Aktar’a “silahlı terör örgütü üyesi olmaktan” 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

Diyarbakır Barosu eski Başkanı Mehmet Emin Aktar’a, Demokratik Toplum Kongresi (DTK)’nin düzenlediği etkinliklere katılması nedeniyle “silahlı terör örgütü üyesi olmak” suçlamasıyla 6 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Aktar’a “silahlı terör örgütü propagandası yapmaktan” ise beraat verildi.

DTK’nın 2018’deki faaliyetlerine katılması nedeniyle “silahlı terör örgütü propagandası yapmak”, sosyal medya paylaşımları nedeniyle de “silahlı terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla Diyarbakır eski Baro Başkanı Mehmet Emin Aktar hakkında açılan davanın karar duruşması görüldü.

Diyarbakır 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya Aktar katılmazken avukatları avukatları Resul Tamur ve Semra Balyan duruşmada hazır bulundu. Aktar’ın avukatı Resul Tamur, esas ve iddia makamının esas hakkındaki mütalaasına karşı savunma yaptı. Bir önceki savunmalarını tekrar ettiğini belirten Temur, müvekkilinin cezalandırılmasına ilişkin dosyadaki delillerin usulüne uygun toplanmadığına dikkat çekti. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Halkların Demokratik Partisi (HDP) önceki Eş Genel Başkanı hakkında verdiği kararındaki 278’inci paragrafına işaret eden Temur, “DTK’nin yasal bir örgüt olduğu, bu kongrenin toplantılarına katılmanın Yargıtay’ın atılı suç yönünden aradığı kriterler olan süreklilik, yoğunluk ve çeşitlilik kriterlerini karşılamadığını açıkça derç edilmiştir. Bu paragrafın gelişigüzel yazılmadığı kanaatindeyiz.”  savunması yaptı.

Müvekkilinin yapmış olduğu konuşma kayıtları ve mail yazışmaların tamamen mesleği ve Baro Başkanlığı görevleri nedeniyle yaptığını belirten Temur, “Herhangi bir örgütsel yanı yoktur” dedi.

Tamur, müvekkilinin her iki suçlamadan da beraatini istedi.

‘BU DELİLLER HÜKME ESAS ALINAMAZ’

Esas hakkındaki mütalaaya karşı savunma yapan avukat Semra Balyan ise müvekkilinin dinlenme ve teknik takibi sürecinde usulsüzlük olduğuna dikkat çekerek, “Bu şekilde alınmış delillerin de hükmü esasa alınamaz” diyerek, beraat talebinde bulundu.

İddia makamı, bir önceki celsede verdiği mütalaayı yineleyerek, Aktar’ın her iki suçtan hapis cezasıyla cezalandırılmasını talep etti.

6 YIL 3 AY HAPİS CEZASI

Mahkeme, Aktar’a “örgüt üyesi olmak” suçlamasıyla 6 yıl 3 ay hapis cezası verirken, “örgüt propagandası” yapmaktan da beraatine karar verdi.

Mahkeme ayrıca, Aktar’ın TCK’nın 53. Maddesinde düzenlenen hak yoksunluklarından da yoksun bırakılmasına hükmetti.

Bu haber 375 kez okundu.
Diyarbakır - 09:59 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.