22° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Eski orduevinin yıkımına başlandı

Diyarbakır - 8 Ekim 2020 15:36 A A

Diyarbakır’daki eski orduevinin “Dağkapı Meydanı Kentsel Yenileme Projesi” kapsamında yıkımına başlandı.

Diyarbakır’da 1970 yılında otel olarak inşa edilen ve Diyarbakır Subay Orduevi olarak kullanılan binanın yıkımına başlandı. Diyarbakır’da Dağkapı Meydanı’nın ıslah edileceği proje kapsamında, inşa edildiği 50 yıl önce kentin ilk gökdeleni olarak nitelendirilen eski orduevi binasının depreme dayanıksız olmasının anlaşılmasıyla hakkında yıkım kararı verildi.

Yıkım kararının verilmesinin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Sur’un bitişiğinde yer alan Yenişehir ilçesindeki Dağkapı Meydanı’nı çevresiyle yeniden düzenlemek için “Dağkapı Meydanı Kentsel Yenileme Projesi”ni hayata geçirme başlamasıyla bina, bu projeye dahil edildi.

Birkaç yıl önce depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle boşaltılan 1400 metrekare alana kurulu 13 katlı bina yıkıldıktan sonra “Dağkapı Meydanı Kentsel Yenileme Projesi”ne dahil edilecek. Proje kapsamında binanın yanında bulunan ve Dağkapı Meydanı ile meydana bakan binaların cepheleri iyileştirilecek, silüeti bozan yapılar kamulaştırılacak ve eski Dilan Sineması’na ait bina da kültür merkezine dönüştürülecek.

OTEL OLARAK YAPILMIŞTI

Tatlıcı ailesi tarafından 1970 yılında Gökdelen Oteli olarak faaliyete açılan 13 katlı bina, bir yıl sonra Milli Savunma Bakanlığınca satın alınarak Diyarbakır Subay Orduevine dönüştürülmüştü. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekiplerinin birkaç yıl önce yaptığı incelemede, depreme dayanaklı olmadığı tespit edilen bina için yıkım kararı verilmişti. Bunun üzerine bina boşaltılarak TOKİ’ye devredilmiş, 7. Kolordu Komutanlığı içerisinde yeni orduevi binasının yapımına başlanmıştı.

Bu haber 935 kez okundu.
Diyarbakır - 15:36 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.