16° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

‘Fuar Diyarbakır’ın tanımına büyük katkı sunacaktır’

Bölge - 7 Aralık 2018 10:47 A A

Travel Turkey İzmir Fuarına katılan Diyarbakır Valisi imiz Hasan Basri Güzeloğlu, 12. Travel Turkey fuarında aziz ve kadim şehir Diyarbakır’ı her yönüyle tanıtmaktan ve bu ortamda bulunmaktan büyük bir mutluluk duyduklarını söyledi.

Vali Güzeloğlu, “Şüphesiz bu buluşmanın Diyarbakır’ımızın tanınmasına tarihi kültürel her yanı ve yönüyle ve zenginlikleriyle tanıtılmasına çok önemli katkı sağlayacağına inanıyorum. Önemli bir buluşma. Sektörün paydaşlarının, profesyonellerinin ve Türkiye’deki il ve bölge ölçeğinin kurum ve kuruluşlarının katıldığı geniş bir buluşma. Şüphesiz Diyarbakır’ımızın hak ettiği ama çok uzun yıllardır terör örgütünün yok etmek ve belki de bitirmek istediği birikimini zenginliğini ve potansiyelini aktarmak adına çok önemli bir fırsat. Çünkü Diyarbakır, konuşmamda ifade ettiğim gibi sadece bizim değil, ülkemizin değil tüm dünyanın gelmesi gezmesi, görmesi, tanıması ve Diyarbakır’ı yaşaması gereken bir zenginlik olarak görüyoruz. Kendi içindeki kültürel sosyal tarihi zenginlikler, inanç değerleri, UNESCO koruması altındaki Kültür Varlıkları, somut olan ve somut olmayan kültürel miras tanımındaki bütün varlık değerleri ve en önemlisi bütün bu birikimin, zenginliğin yansıdığı adeta bir bilgelik olarak tanımlanacak tavrın insanları hemşerilerimiz” dedi.

“HER ŞEYDEN ÖNCE SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR TURİZM POLİTİKASI VE GİDEREK ARTAN BİR TANITIM ÇALIŞMASI İÇERİSİNDEYİZ”

Her şeyden önce sürdürülebilir bir Turizm politikası ve giderek artan bir tanıtım çalışması içerisinde olduklarına işaret eden Vali Güzeloğlu, “Çok önemli aşamalar var. Son bir buçuk yıl içerisinde baktığımızda, eminim siz de çok yakından izliyorsunuz. Her şeyden önce sürdürülebilir bir turizm politikası ve giderek artan bir tanıtım çalışması içerisindeyiz. Çok önemli dönüm noktası olarak FIJET’in 2018-2019 Turizmde Altın Elma ödülünü almayı kabul ediyorum. Bu bir dönüm noktası oldu. Uluslararası bir ödül ile taçlanan bir Diyarbakır şüphesiz ulusal boyutta Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Mehmet Nuri Ersoy’un Diyarbakır’a gelişi ile çok önemli bir ivme kazandı. Bildiğiniz gibi Sayın Bakanımızın Diyarbakır gezisi Diyarbakır’a turizm bölgesi tanımında Türkiye’nin Güneydoğu Merkezi kimliğini kazandırdı ve yeni dönemde Diyarbakır merkezli projelerimize çok büyük bir katkı ve destek sağladı. Bunlardan en önemlisi Zerzevan Kalesi’dir. Bugüne kadar adeta hiç bilinmeyen duyulmayan kendi içinde kazı çalışmaları devam eden Zerzevan Kalesi bu yıl sonuna yaklaşırken bugün itibariyle 410000 kişinin ziyaret ettiği dünya çapında hem arkeolojik hem de inanç açısından çok önemli bir merkez konumuna geldi. Şüphesiz Zerzevan gibi nice yerlerimiz var. İnanç değerleri açısından tüm dinlerin ortak değeri olan, insanlık geçmişine kadar uzanan ibadet yerlerimiz var. Doğa harikası, bugün hiç bilinmeyen ama Bırkleyn Mağaralarından başlayarak Seyhandede Şelalelerine kadar sizi kucaklayacak ve şaşırtacak gizli ama çok güzel zenginliklerimiz var. 639 da İslam ile tanışan Diyarbakır’ın inancımız açısından peygamberler, halk aşıkları ve sahabeler yatağı bir şehir olduğu gerçeği var” şeklinde konuştu.

“DÜNYA VE TÜRKİYE GELİŞMELERİ İLE UYUMLU BİR POLİTİKA İÇERİSİNDEYİZ”

Vali Güzeloğlu, dünya ve Türkiye gelişmeleri ile uyumlu bir politika içerisinde olduklarına işaret ederek, “Tüm bunların yanında, baktığımızda tematik başlıklarda gastronominin her alanında dünyanın her köşesinde ki insana sunulacak lezzet sofrası var ve hobi anlamında kuş bilimi, ontolojiden başlayarak hobi yapılan tespihe kadar kısaca tüm alanlarda turizmi doğru yönettiğiniz zaman hedefi çok yüksek olan bir Diyarbakır gerçeği var. Şimdi bunu bilerek akıl ile strateji ile ve dünya ve Türkiye gelişmeleri ile uyumlu bir politika içerisindeyiz. Tanıtım bunun olmazsa olmazı ama erişimde çok önemli bir başlıktır. Bildiğiniz gibi bugün Diyarbakır havalimanımız 3 milyon yolcuya şu anda yıl sonundan önce ulaşan Anadolu’dan yurtdışı direkt uçuşları Almanya’ya haftada 3 gün nadir ve özel bir şehir olarak gerçekleştiren doluluk %80’leri aşan bir şehir potansiyeli var. Tüm çabamız yurtdışı direkt uçuşlarımıza Hollanda’yı eklemek devam eden Kıbrıs’a Erbil’i ve Kuzey Irak’ı katabilmek ve iç hat uçuşlarında da %90 üzerinde doluluğu yakalayan Diyarbakır’a iç hatlarda diğer şehirleri ve destinasyonları da eklemek. Tüm bu bütünleşik çabalar içerisinde çok alt başlıkta çalışmalarımız var. Tabii ki havalimanında karşılaştığı ilk kişiden itibaren onu karşılayan esnafımızın eğitiminden, sektördeki bütün çalışanların bu anlamda bilinçlenmesine Diyarbakır kavramının ve zenginliğin aktarılmasında her birisinin bir gönül ve bir tanıtım elçisi olmasına dönük ve eğitimine çalışmamız lazım. Bu olmazsa olmaz bir hedefimiz. Üç ayağı var. Şüphesiz kamu, yerel ve sivil ve özel bütün paydaşlarla burada olduğu gibi bütün onun temsilcileri ile çok yakın yoğun bir ilişki içerisindeyiz. İzliyorsunuz son zamanlarda sürekli ulusal bazda buluşmalar artık Diyarbakır’da. En son TOBB’un reel sektör, finans sektörü zirvesi yapıldı şimdi standımızda bizi ziyaret eden TÜMSİAD Genel Başkanımız paylaştı. Bir yönetim kurulu toplantısını Diyarbakır’da en kısa zamanda yapacaklar. Ondan önce tüm Türkiye’de önemli buluşmaların artık adresi Diyarbakır” dedi.

“BİRLİKTEN KUVVET DOĞAR. BİRLİK EN TEMEL HEDEFİMİZDİR”

“Bütün bunlar sadece Diyarbakır’ı değil bölgeyi de etkileyecek” diyen Vali Güzeloğlu, şunları söyledi:

“Çünkü turizm bütünleşik bir iş ve bütünleşik bir gelişim Diyarbakır’ı konuşurken aslında biz Mardin’i de konuşuyoruz Şanlıurfa’yı da konuşuyoruz tüm bölgesel ölçekte turizmi konuşuyoruz ama kabul etmek gerekir ki bölgenin her alanda olduğu gibi turizmde de merkezi Diyarbakır’dır. Belki son başlık Sur, çok önemli bir çalışma alanımız. Sur’da terör örgütünün ihaneti, çukur ve barikat ve hendek ihaneti sonrasında bugün aslına uygun, o geçmiş ihtişamını yansıtan çok titiz bir çalışmayla yeniden canlandırılıyor. Diyarbakır’ın adeta kalbi olan Sur gelecekte de kültür ve turizm adına Diyarbakır’ı taşıyan merkezi olacak. İnanıyorum ki bu katılımlarda bütün bu çalışmalarda çok güzel bir altyapı ve kazanım sağlayacak. Birlikten kuvvet doğar. Birlik en temel hedefimizdir. Bizim yönetim anlayışımızın esasıdır. Her çalıştığım yerde öncelikle birliğin sağlanmasıdır. Kazanımları da ortada, artarak, çoğalarak devam edecek. İnşallah Keçi Burcu ve o bölgeyi açacağız yakında. Yolumuz bitti. Son kamulaştırılan yapının da yıkılmasıyla Sur içerisindeki o turistik yolumuzu bitirdik. Alparslan ilköğretim okulu ve lisesini açıyoruz yakında. Sur canlanmaya, geçmiş o görkemini yaşamaya tekrar başlayacak. Şüphesiz bütün bunlar bir plan dahilinde ve sürdürülebilir olacak”

(Diyarbakır Valilik Basın Bürosu)

Bu haber 3836 kez okundu.
Bölge - 10:47 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.