12° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Gurbetçiler, Diyarbakır’dan memnun ayrıldı

Diyarbakır - 21 Kasım 2019 15:45 A A

Almanya, Fransa, Belçika, Hollanda, İsviçre, Avusturya’dan gelen ve Avrupa Türkleri olarak kendini tanıtan 40 kişilik bir kafile, evlatları için HDP İl Binası önünde oturma eylemi yapan anneleri ziyaret ettikten sonra Diyarbakır’dan ayrıldı.  40 kişilik kafile, Diyarbakır’a yaptıkları ziyaretten memnuniyet duyduklarını aktardı.

Diyarbakır’ın adının eskisi gibi terör olaylarıyla değil, tarihi ve turistik yönüyle anıldığını ifade eden Kafile sözcüsü Ali Erkoç; “Diyarbakır, terörün değil, güvenilirliğin, misafirperverliğin, tarihin yaşadığı bir kenttir. Biz buraya gelmeden önce çekinmiştik ama buıraya geldikten sonra Diyarbakırlı kardeşlerimizin bize karşı misafirperverliği, bize yaklaşım tarzı bizi memnun etti. Meğerse Diyarbakır, en güvenilir kentlerden biriymiş” dedi.

DİYARBAKIR’DA TERÖR OLAYLARININ ESAMESİ YOK”

Tur arkadaşlarının Diyarbakır gezisinden memnun kaldıklarını ifade eden ve kafile sözcüsü Ali Erkoç; “Diyarbakır dışarıdan farklı biliniyor, hala terör ve çatışmalarla bilenler var. Ama konaklama,  gezme konusunda, gezip gördüğümüz yerlerden çok memnun kaldık. Meğerse emniyet verilerine göre de en güvenilir kentlerimizden birisiymiş Diyarbakır. Birlik ve beraberliğimizi muhafaza etmeye çalışmalıyız, inşallah bizden sonra da Avrupa’dan gelenler olur. Avrupa’daki vatandaşlarımız Güneydoğu’ya gelsinler, buraları görsünler. Bazen Gaziantep, Şanlıurfa ve Mardin ilini içine alan turlar oluyor, sakın Diyarbakır’ı es geçmesinler. Diyarbakır o kadar güzel bir kent ki terör olaylarının esamesi artık burada okunmuyor. Bizler, Diyarbakır’ı gördük, beğendik, inşallah Avrupa’ya gittiğimizde diğer vatandaşlarımıza da Diyarbakırlıların ne kadar misafirperver olduklarını anlatacağız. Artık hem batı illerinden hem de Avrupadan Diyarbakır’a vatandaşlarımız, kardeşlerimiz gönül rahatlığıyla buraya gelebilirler” diye konuştu.

“ÜLKEMİZDE ESKİYE NAZARAN YARARLI GELİŞMELER VAR”

Diyarbakır gezisinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Erkoç, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Hak ve özgürlükler olayı başka bir olay, Almanya Federal bir devlet, Eyaletten eyalete eğitim farklı, ama eğitim dili Almancadır. Malum devlet bu konuda birçok iyileştirici adım attı. Bu günkü gezimizde Diyarbakır’ın birçok yerinde Kürtçe tabela gördük. Malum bir zamanlar böyle bir şey ciddi derecede suçtu. Zaman her şeyin ilacıdır. Biz vatan, bayrak ve millet kavramı etrafında kenetlenelim, Cumhurbaşkanımıza da yanlış yapmayalım. Malum Cumhurbaşkanımız bölgesel, ırka dayalı milliyetçiliği lanetliyor. Bir Diyarbakırlı bir Yozgatlının, bir Yozgatlı bir Diyarbakırlının hakkını savunduğu zaman huzur ve selamet gelir, Allah birlik beraberliğinizi bozmasın inşallah.”

Bu haber 435 kez okundu.
Diyarbakır - 15:45 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.