29° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Haber-Sen’den ‘tayin’ protestosu

Diyarbakır - 17 Aralık 2020 16:22 A A

Basın, Yayın, İletişim ve Posta Emekçileri Sendikası (Haber-Sen) Diyarbakır Şubesi, sendika Genel Sekreteri İbrahim Damatoğlu’nun Zonguldak’tan Şanlıurfa’ya tayin edilmesini protesto etti.

Salih YEŞİL’in Haberi

Basın, Yayın, İletişim ve Posta Emekçileri Sendikası (Haber-Sen) Diyarbakır Şubesi, sendika Genel Sekreteri İbrahim Damatoğlu’nun Zonguldak’tan Şanlıurfa’ya tayin edilmesine ilişkin sendika şubesinde basın toplantısı düzenledi.

Toplantıda konuşan Haber-Sen Genel Yönetim Kurulu Üyesi Sabri Gündüz, verilen kararın bütün KESK camiasına darbe niteliğinde olduğunu söyledi. İbrahim Damatoğlu’nun kamu adaleti çerçevesinde sendikal çalışma yürüttüğünü vurgulayan Gündüz, PTT ve bakanlığın yapmadığı bilimsel araştırmaları Haber-Sen olarak kendilerinin yaparak kamuoyu ile paylaştığını aktardı. Bakanlığın 940 vaka açıklamasına karşı kendilerinin PTT’de 1700 vaka olduğunu açıkladıklarını hatırlatan Gündüz, “Bunun üzerine genel sekreterimize basında yaptığı açıklamalardan kaynaklı yoğun bir baskı oluşturuldu. Emrin kimden geldiğini bildiğimiz bir çerçevede arkadaşımız sürgün edildi. Tek bir üyemiz bile bu baskılar karşısında boyun eğmeyecek. Bu sürgün durdurulmazsa Türkiye’nin dört bir yanından Ankara’ya yürüyeceğiz” dedi.

‘KARAR YASALARA AYKIRI’

Ardından basın açıklamasını okuyan Haber-Sen Diyarbakır Şube Başkanı Mehmet Uluğ ise, pandeminin en başından beri PTT yönetimini virüs tehlikesine karşı uyardıklarını belirtti. PTT çalışanlarına verilmeyen ekipmanların halk sağlığını da tehlikeye attığının altını çizen Uluğ, yürüttükleri çalışmalardan kaynaklı üye ve yöneticilerinin sürgün edildiğini aktardı. Son olarak Haber-Sen Genel Sekreteri İbrahim Damatoğlu’nun Zonguldak’tan Şanlıurfa Akçakale’ye sürgün edildiğini söyleyen Uluğ, bunun yasalara aykırı, hukuksuz bir işlem olduğunu kaydetti.

‘KABUL EDİLEMEZ’

4688 Sayılı Kanun’un 18’inci maddesi ile 151 sayılı ve 87 No’lu İLO Sözleşmelerine göre sendikal faaliyetlerden kaynaklı cezalandırma olamayacağını vurgulayan Uluğ, “Emekçilerin taleplerini dillendirenlerin ve sendikal mücadele yürütenlerin sürgün edilmesi,  diğer emekçilere ‘Size verilenle yetinin, fazlasını istemeyin, yoksa siz de sürgün edilirsiniz” mesajıdır. Çalışma koşullarının iyileştirilmesini ve pandemiye karşı tedbirlerin hayata geçirilmesini talep eden emekçilerin sürgünü insanlık suçudur. Sendikal örgütlenmeye ve demokratik hak mücadelesine vurulmak istenen bir darbedir, bu asla kabul edilemez” dedi.

GERİ ALINMAZSA ANKARA’YA YÜRÜNECEK

Sürgünlere, özelleştirmeye, güvencesiz ve esnek çalışmaya karşı sesini yükselsen Haber-Sen’in itirazlarını sürdüreceğini belirten Uluğ, İbrahim Damatoğlu hakkındaki sürgün kararı veri alınana kadar etkinliklerine devam edeceklerini gerekirse Ankara’ya yürüyerek baskı ve sürgünü protesto edeceklerini söyledi.

Bu haber 658 kez okundu.
Diyarbakır - 16:22 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.