28° Açık
  • EURO 6.32
  • DOLAR 5.73

HDP’li Vekiller Mezarlık ziyaretinde bulundu

Bağlar - 3 Haziran 2019 18:33 A A

HDP’li vekiller ve yöneticiler, Ramazan Bayramı arifesi dolaysıyla birçok ilçede halkla birlikte mezarlıkları ziyaret etti, barış temennisinde bulundu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) üye ve yöneticileri, Ramazan Bayramı öncesi mezarlık ziyaretleri yaptı. Diyarbakır’ın Lice ilçesindeki Sisê Mezarlığında yapılan ziyarete yakınlarını kaybeden aileler, milletvekili Remziye Tosun, HDP il-ilçe yöneticileri, Medeniyetler Beşiğinde Yakınlarını Kaybedenlerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MEBYA-DER) ile Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistleri katıldı.

TOSUN: ‘BU YAPILANLAR VAHŞETTİR’

Ziyaret sırasında konuşan HDP Diyarbakır Milletvekili Remziye Tosun, Mezarlara bile tahammül edilmediğini ileri sürerek, mezarlıkta bulunan caminin bombalama sonucu yıkıldığını ve taşlarının bile kalmadığını söyledi. “Hazreti Muhammed bugün yasamış olsaydı bu duruma başkaldırır ve bu mezarları bu hale getirenleri ümmeti olarak kabul etmeyecekti” diyen Tosun, mezarların bu hale getirilmesine engel olamadıkları için çok mahcup olduklarını kaydetti.

KARANFİLLER BIRAKILDI

Demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anıldığı bir başka adres ise Dicle ilçesine bağlı Pirejman (Kurşunlu) köyüydü. HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Hülya Alökmen Uyanık, milletvekili Saliha Aydeniz, TJA aktivistleri ve HDP il-ilçe yöneticileri katıldığı mezarlık ziyaretinde, mezarlara karanfiller bırakıldı, dualar okundu.

TEK İSTEKLERİ BARIŞTI

HDP ve Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) il-ilçe örgütleri Bağlar ilçesinde bulunan Yeniköy Mezarlığı ile Yenişehir ilçesinde bulunan Şehitlik ve Alipınar mezarlıklarını ziyaret etti. Ziyarete HDP Diyarbakır milletvekilleri Remziye Tosun, Saliha Aydeniz, Musa Farisoğulları, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Adnan Selçuk Mızraklı’nın yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı.

Saygı duruşunun yapıldığı, duaların okunduğu mezarlık ziyaretinde kısa bir konuşma yapan DBP İl Eşbaşkanı Galip Kandemir, bu süreçte birçok bedel verdiklerini belirterek, yaşamını yitirenlerin tek isteklerinin barış ve özgürlük içinde yaşamak olduğunu söyledi ve ekledi: “Mücadeleleri önünde saygıyla eğiliyorum.”

Öte yandan bayram arifesi dolaysıyla binlerce kişi kaybettikleri yakınlarının mezarını ziyaret ederek, dualar okudu. Kimi aileler çocuklarının mezar taşlarına sarılırken, kimi aileler de mezarların üzerinde bulunan çiçekleri suladı, etrafını temizledi.

Kaynak: MA

Bu haber 545 kez okundu.
Bağlar - 18:33 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.