12° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Kayapınar Gençlik Merkezinden Tarih, Kültür ve Fotoğraf Gezisi

Diyarbakır - 24 Ağustos 2020 16:43 A A

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’ne bağlı Kayapınar Gençlik Merkezi ile Kayapınar Halk Eğitimi Merkezi işbirliği çerçevesinde Fotoğraf Eğitmeni Savaş Kayhan koordinatörlüğünde Tarih, Kültür ve Fotoğraf gezisi düzenlendi.

35 kişinin katıldığı gezi öncesi koronavirüs tedbirleri kapsamında ateşleri ölçülerek, maskeleri kontrol edildi.

Gezinin ilk durağı Mardin’deki tarihi Dara antik kenti oldu. Dara Antik kentin ziyaret edilmesinden sonra Mardin kent merkezindeki Medrese, kilise, cami, müze ve tarihi yapılar gezildi.

Ayrıca fotoğraf severler tarafından Sabancı Müzesi Sanat Galerisinde bulunan Fotoğraf Sergisi de gezilecek yerler listesinde yer aldı. Katılımcılar daha sonra Çınar ilçesi sınırları içerisinde bulunan 3 bin yıllık Roma İmparatorluğunun Doğu’daki son garnizonu olan Zerzevan Kalesine geçerek, burada gün batımı manzarasını fotoğrafladı.

İlk kez geziye katılanlar Mardin ile Diyarbakır’ın Çarşı ve Pazar, Farklı inançların bir arada yaşaması, mimari yapılarının benzerliklerini görüp fotoğrafladı. Dara antik kenti ile Hilar ve Hasuni mağaralarının benzerlik ve farklılıkları görüp fotoğrafladı.

Bütün katılımcılar gezide emeği geçenlere teşekkür ederek, bu tür gezilerin daha fazla olmasını istediler.

Sait BAYRAM’ın Haberi

Bu haber 1208 kez okundu.
Diyarbakır - 16:43 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.