39° Açık
  • EURO 6.36
  • DOLAR 5.66

Kıbrıs uçuşları yeniden başlıyor

Diyarbakır - 9 Ağustos 2018 10:11 A A

Yaklaşık bir yıldır askıya alınan Diyarbakır-Kıbrıs uçak seferleri 13 Eylül tarihinde yeniden başlıyor.

Geçtiğimiz yıl başlanan ancak ‘zarar ediliyor’ gerekçesi ile askıya alınan Diyarbakır-Kıbrıs seferleri, Valilik ve Ticaret Odasının girişimleriyle yeniden başlıyor. Pegasus hava yolu şirketi ile yapılacak seferler haftanın 4 gününde olacak. Yapılacak olan seferlerin kent ekonomisine ciddi katkı sağlanması bekleniyor.

ALMANYA SEFERLERİNDE DOLULUK ORANLARI

Seferlerin düzenlenmesinde büyük katkısı olan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya, Diyarbakır-Almanya seferlerine atıfta bulunarak, “Diyarbakır Ortadoğu’nun ticaret merkezi diyorsak bunun bağlantılarının iyi kurulması gerekir. Almanya’ya başlayan seferler Sivil Toplum Kuruluşlarının çalışması ve Valiliğin desteği ile yapıldı. Doluluk oranına da baktığımız zaman tamda karşılığının olduğunu görebiliyoruz” dedi.

80 BİN ÖĞRENCİ EĞİTİM GÖRÜYOR

Eylül ayında başlayacak olan Diyarbakır-Kıbrıs seferlerinin kent ekonomisince ciddi katkılar sağlayacağını belirten Kaya, “Kıbrıs’ta bölgede yaklaşık 80 bine yakın öğrenci eğitim görüyor. Bu gençlerimize öncelik bölgede gidebilecekleri bir Vakıf üniversitesi kurmak olmalı. Ancak bu çocukların pahallı bir şekilde Ankara ve İstanbul üzerinden Kıbrıs’a gitmeleri büyük sorun. Kıbrıs’ın bir an önce açılması çok önemli. Valilik ile birlikte bir girişimimiz vardı” diye konuştu.

İSTANBUL’DAN ERBİL’E GİTMEK ÇOK MALİYETLİ

Bağımsızlık referandumu sonrası iptal edilen Diyarbakır-Erbil uçak seferlerinin yeniden yapılması gerektiğini dile getiren Kaya, “Bildiğiniz gibi bölgenin ticaret ve ihracatın yüzde 90’ını Irak ve Kürdistan bölgesel yönetimi ile yapıyoruz. İstanbul’dan Erbil’e gidiş geliş yaklaşık 5 bin TL’ye mal oluyor. Bu durum hem ekonomik kaybına hem de zaman kaybına neden oluyor. Bir an önce Erbil’e seferlerin başlaması gerekiyor. Ürün sattığınız bir yere zor gidiyorsanız o ticaretiniz risk içinde olmuş olur. Yüz yüze yapılan ticaret dünyada en iyi yapılan ticaret şeklidir. İnsanlar gidip gelmeden müşteri bulamazlar. Bu kapsamda hem Erbil’e uçak seferleri başlamalı, hem de Iraklı iş adamlarının Türkiye’ye gelişi ile ilgili vize engellini kaldırmak gerekir” dedi.

AKYIL: SIRA ERBİL UÇUŞLARINDA

TURSAB Yöre Temsil Kurulu Başkanı Mehmet Akyıl ise, kısa bir aradan sonra Diyarbakır-Kıbrıs seferlerinin yeniden başlamasının sevindirici olduğunu belirterek, “Bu seferlerin yeniden açılmasında sayın Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu ile Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız Mehmet Kaya’nın büyük emek ve katkıları vardır. Bu emeklerinden dolayı kendilerine şükranlarımızı sunuyoruz. Bu seferlerin düzenlenmesi kentimize pozitif katkı sağlayacaktır. Aynı şekilde kent turizmine büyük bir değer katacak. Şimdi önümüzde Erbil seferlerinin yeniden başlaması için çalışmalar var. Bu konuda Valilik ile Ticaret Odasının girişimleri söz konusu. Biz TURSAB olarak bu güzel girişimi destekliyoruz. Umarım en kısa zamanda Diyarbakır-Erbil uçak seferleri yeniden başlar” temennisinde bulundu.

Akyıl, Pegasus Havayolları ile yapılacak ilk uçuşun 13 Eylül Perşembe günü gerçekleşeceğini belirterek, “Uçuşlar haftanın 4 gününde olacak. Bu günler Perşembe, Cuma, Pazar ve Pazartesi olacak” dedi. (Kaynak: Tigris Haber Gazetesi)

Bu haber 242 kez okundu.
Diyarbakır - 10:11 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.