32° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

‘Mera Islah ve Amenajman Projesi’ kapsamında gübre dağıtımı yapıldı

Diyarbakır - 11 Mart 2020 14:19 A A

Merkez Sur ilçesi Erimli köyü mera alanında, Mera Islah ve Amenajman Projesi kapsamında gübre dağıtım töreni düzenlendi.

Merkez Sur ilçesi Erimli köyü mera alanında, Mera Islah ve Amenajman projesi kapsamında düzenlenen gübre dağıtım törenine konuşan Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Ertan Atalar, 4 tane mera ıslah projesinin çalışmalarına başlandığını söyledi.

Atalar, “Ergani, Bismil, Silvan ve bugün Sur ilçemize bağlı Erimli köyünde 4 projemizin uygulamasını gerçekleştiriyoruz.” dedi.

Projenin 2 bin 500 dekar alanı kapsadığını belirten Atalar, “Bu projelerin toplam bedeli 806 bin TL. Bunun bir kısmını ilgili köy muhtarlıkları tarafından karşılanarak hem mahalle sakinlerinin hem de bakanlığımızın katkısıyla hep birlikte yürütülen projelerdir. Bugün de yaptığımız çalışmalar meyvesini vermeye başladı.” ifadelerini kullandı.

“GÜBRELEME ÇALIŞMALARI İLE BERABER DAHA İYİ BİR OT VERİMİ OLMASINI SAĞLAYACAĞIZ”

Atalar, “5/b maddesi kapsamında buraların mera alanı olup olamayacağı tarafımıza sorulduğunda biz bunlarla ilgili bir çalışma yürütmeye başladık. Şu an gördüğümüz alanlar daha önce hazine iken bu alanları mera alanlarına çevirdik ve bu uygulama kapsamında da ıslah projesi uyguluyoruz. Burada yaptığımız gübreleme çalışmaları ile beraber buralarda daha iyi bir ot verimi olmasını sağlayacağız. Diyarbakır’da 1992’den bu yana 36 bin dekar alanının meraya kazandırıldığını belirten Atalar, “Bu meralar hayvancılıkta ihtiyaç duyulan kaba yemin önemli bir kısmını karşılayarak hayvancılıkta girdi masrafını azaltmakta ve çiftçimizi hayvancılık yapmaya teşvik ederek hayvancılığı önemli ölçüde geliştirmektedir. Bunun doğal sonucu olarak da hayvan varlığımız artmaktadır. Hem yetiştiricimiz hem şehrimiz ekonomik fayda sağlamaktadır. Projemizin tamamlanmasıyla hayvancılık kayda değer bir gelişme yaşayacaktır.” dedi.

Bu haber 457 kez okundu.
Diyarbakır - 14:19 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.