19° Açık
  • EURO 6.31
  • DOLAR 5.73

Mızraklı: Çocuk olduğu yerde umut vardır

Diyarbakır - 10 Haziran 2019 10:44 A A

Sur Çocuk Festivali’nin ZarokMa Orkestrası ve MA Doğal Ritim Orkestrası’nın konserini dinleyen Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Dr. Selçuk Mızraklı, ‘Çocuğun olduğu yerde hayat vardır, umut vardır, gelecek vardır”  dedi.

Önce Çocuklar Derneğinin koordinasyonunda ‘Gelin çocukların kahkahalarında buluşalım!’ sloganıyla düzenlenen ‘Sur Çocuk Festivali’ devam ediyor. Festival ikinci gününde de atölyelerle başladı. Sabah saatlerinde Cemilpaşa Konağı Kent Müzesi, Laleş Sanat Evi, Dengbej Evi ve Sur Belediyesi Gençlik Evi’nde gerçekleştirilen atölyelere çocuklar yoğun ilgi gösterdi. Atölyelerin ardından çocuklar için Kurmanci ve Zazaki dublajlı animasyon filmleri ile Masireşka Piçûk tiyatro sergilendi. İkinci gün programı Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Kongre Merkezi’nde ZarokMa Orkestrası ve MA Doğal Ritim Orkestrası’nın düzenlediği konser ile sona erdi.

Konsere Halkların Demokratik Partisi Eşbaşkanı Sezai Temelli, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Dr. Selçuk Mızraklı, HDP il yönetimi ve milletvekilleri, Sur Belediyesi Eşbaşkanları ile çocuklar ve aileleri katıldı.

ÇOCUKLAR MIZRAKLI’YA YOĞUN İLGİ GÖSTERDİ

Konser açılışında MA Music Center adına konuşan Şerko Kanivar, “Biz MA Music Center olarak bugüne kadar çocukları müziksiz bırakmamak için elimizden geleni yaptık ve bunu başardık. 2 buçuk yıldan sonra yine burada bu sahnede hep birlikteyiz, müzikle birlikteyiz” dedi.

Açılışın ardından ZarokMa Orkestrası ve MA Doğal Ritim Orkestrası’nın seslendirdikleri Kürtçe ezgilerle konsere katılanlara eğlenceli anlar yaşattı. Konseri çocukların arasında dinleyen Mızraklı’ya çocuklar yoğun ilgi gösterdi. Mızraklı, çocuklarla birlikte sık sık halay çekti, şarkılara eşlik etti.

TEMELLİ: AMED YİNE ÇOCUKLARIMIZIN

Konserin ardından Eşbaşkan Mızraklı ve Buluttekin, çocuklar adına eğitmenlere çiçek takdim etti. Çiçek takdiminin ardından konuşan Buluttekin, kayyumların atandığı zaman birçok kazanımı yok ettiğini söyledi. Festivalin geleneksel hale getirilmesini istediklerini belirten Buluttekin, festivale destek veren kurumlara teşekkür etti. Ardından sahneye davet edilen HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli ise çocukları selamlayarak, “Muhteşem bir konser dinledik, inanın çok duygulandım. Emeği geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bu muhteşem konserden sonra kalkıp kayyum böyleydi kayyum şöyleydi diye bir muhabbete boğmayacağım. Geldikleri gibi gittiler, yine salonlar bizim sokaklar bizim, caddeler bizim, Amed yine bizim, Amed yine çocuklarımızın. Çocuklarımızın sesi ile dolduralım sokaklarımızı, unutmayın ki çocukların sesi umudun sesidir” diye konuştu.

‘ANKA’NIN ÇOCUKLARI BİR KEZ DAHA ORTAYA ÇIKTILAR’

Konserin ardından kısa bir açıklama yapan Mızraklı ise, “Çocuğun olduğu yerde hayat vardır, umut vardır, gelecek vardır. Anka’nın çocukları bir kez daha ortaya çıktılar, yarın biziz diyorlar, gelecek biziz diyorlar, umut biziz diyorlar. Bizde onlarla beraber mutlandık, umutlandık. Onlara çok çok müteşekkiriz, iyi ki varlar” dedi.

Kaynak: Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi

Bu haber 357 kez okundu.
Diyarbakır - 10:44 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.