29° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Muhalefet ağız birliği etti: Asgari ücret 4 bin olmalı

Diyarbakır - 4 Aralık 2020 13:55 A A

Cumhuriyet Halk Partisi, İYİ Parti’den sonra Halkların Demokratik Partisi (HDP) de görüşmelerine başlanan asgari ücretin 4 bin TL olmasını istedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in 2021’deki asgari ücretin 4 bin TL olmasını istemesinin ardından HDP Sözcüsü Ebru Günay da asgari ücretin 4 bin TL olması gerektiğini söyledi.

Demokratik Bölgeler Partisi’nin Diyarbakır İl Başkanlığında açıklama yapan HDP Sözcüsü Günay, son günlerde asgari ücret tartışmalarının milyonlarca insanı ilgilendirdiğini ifade ederek, oluşturulan Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun katılımcı olmasını istedi. Günay, asgari ücrete ilişkin ise “İktidarın tek taraflı ‘yaptım oldu’ dayatması ile asgari ücret belirlenemez. Biz Asgari Ücret Komisyonu’nun daha fazla işçi ve emekçi temsilcisinin katılımıyla genişletilmesini istiyoruz. İktidar katılımcılığa karşı; yoksulları, emekçileri ilgilendiren bu görüşmeler sonucunda her zamanki gibi cüzi bir artış ve bir yıl boyunca sefalet ücreti uygulamak istiyor. Savaşa, saraya ve yandaşlara kıyak yapan, bu ülkenin kaynaklarını bu kesimlere peşkeş çeken, yandaş sermayeye vergi affı getiren iktidar, sıra işçilere emekçilere gelince ‘zor günlerden geçen ülkemizde herkes fedakarlık yapmalı’, ‘müminin görevi yoklukta sabretmektir’ hamasetine başlıyor. Bu iktidara göre her ne hikmetse kemer sıkması, fedakarlık yapması gerekenler hep alın teriyle geçinenler, pazar torbasını dolduramayanlar oluyor. Asgari ücret bu ülkede yoksullara, geniş halk kesimlerine reva görülen yaşam standardıdır ve ne yazık ki o da sefalettir, açlık ve yoksulluktur” ifadelerini kullandı.

 ‘AGARİ ÜCRET 4 BİN TL OLMALI’

 Belirlenecek olan asgari ücretin en az 4 bin TL olması gerektiğini aktaran Günay, yaşam pahalılığına değinerek, “Bu sefalet ücreti temel ihtiyaçları bile karşılamaktan uzaktır. Açlık sınırının 2 bin 500 TL ve yoksulluk sınırının 8 bin 200 TL civarında olduğu bir dönemde insanca yaşayacak bir ücret almak temel bir haktır. Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün BM’nin yaptığı bir toplantıda salgın nedeniyle 156 ülkeye ve 9 uluslararası kuruluşa destek verdiğini açıkladı. Başka ülkelere destek vermeye çalışacaklarını da bu toplantıda dile getirdi. Elbette uluslararası dayanışma önemli ama kendi ülkende işçiler, emekçiler açlıkla mücadele ederken onları görmezden gelerek böyle bir dayanışmada bulunulmamalı. Bu destekler kendi ülke vatandaşlarının yaşam standartları yükseltildikten sonra yapılmalı. HDP olarak asgari ücretin vergi ve kesintilerden muaf tutularak 4 bin TL’nin altında olamayacağını, bunun altında verilecek her tür ücretin işçileri, emekçileri ekonomik krizin, enflasyonun ve çöküşün altında bırakacağını söylüyoruz. Çünkü 2020 yılı Ocak ile Aralık ayı arasındaki alım gücü farkı yüzde 40’ı aşkın bir seviyededir. Bugünden itibaren Emek Komisyonumuzun öncülüğünde bütün il ve ilçe örgütlerimiz asgari ücret 4 bin TL olmalı talebiyle eylem ve etkinlikler düzenleyecek. Emekçilerin, ezilenlerin, yoksullarla birlikte bu mücadeleyi büyütmeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

 ‘EMEKÇİLERİN YANINDAYIZ’

AK Parti iktidarının işçiyi, emekçiyi ciddi anlamda zor duruma düşürdüğünü dile getiren Günay, ülkenin birçok yerinde bulunan işçilerin haklarını almak için alanlarda olduğuna dikkat çekti. İşçilerin AK Parti iktidarının dayatmalarını kabul etmediğini ifade eden Günay, “Türkiye’nin her tarafında emekçiler, işçiler ayaktadır. Tazminatlarını almak için yürüyüş başlatan madenciler ayaktadır, tazminatsız olarak işten atılan ve ücretsiz izine çıkarılan işçiler yürüyor. Birleşik Metal İş üyesi işçileri eylemlerini sürdürüyor. Sendika üyesi oldukları gerekçesiyle işten atılan Manisa Termokar işçilerinin fabrika önündeki eylemleri ve bekleyişleri sürüyor. Ödenmeyen maaşları ve tazminatları için mücadeleye başlayan Bimeks işçileri de eylemlerine devam ediyor. DİSK Emekliler Sendikası (Emekli-Sen) hakkında kapatılma davası açılması üzerine sendika birçok ilde protesto eylemler düzenliyor. Pandemi sürecinde mağdur edilen esnaflar Kadıköy’de seslerini yükseltiyor. Hak mücadelesi veren, hak mücadelesi ile demokrasi ve özgürlük mücadelesinin ayrılmaz bir bütün olduğuna inanan yollarda olan, yürüyen, haykıran, sesini ve itirazını yükselten bütün emekçileri selamlıyoruz. Hepsinin yanındayız, hepsiyle omuz omuzayız, talepleri taleplerimizdir. Emeğin özgürleşmesi mücadelemizin başarıya ulaşmasının koşullarından biridir” şeklinde konuştu.

Bu haber 1017 kez okundu.
Diyarbakır - 13:55 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.