28° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Öger: ‘Alkolü meşrulaştırmaya çalışmak akıl tutulmasıdır’

Diyarbakır - 28 Nisan 2021 11:05 A A

Yeşil Yıldız Bağımlılıklarla Mücadele Derneği Genel Başkanı Yahya Öger, Dünya insanlığının pençesinde boğuştuğu her yıl yüz binlerce insanın hayatına mal olduğu şiddetin, tacizin, trafik kazalarında yitirilen binlerce canın, adli ve adi vakaların sebebi olan alkolün hayat tarzıymış gibi sosyal medyada gösterilmeye çalışılmasının kabul edilemez olduğunu söyledi.

Yeşil Yıldız Bağımlılıklarla Mücadele Derneği Genel Başkanı Yahya Öger, Covid-19 Pandemi sürecinde alınan tedbirler kapsamında büyük marketlerin raflarında alkolün satılmasına yönelik oluşabilecek bir yasaklamaya söylemi bile sosyal medya mecrasında ‘alkolüme dokunma’ başlığı ile tag açılmasını kınadı.

“ALKOLU SAVUNUYOR OLMAK AKIL TUTULMASIDIR”

Sosyal medyada açılan tag üzerinden alkolü savunuyor pozisyonuna girmenin akıl tutulması olduğunun altını çizen Öger, açıklamasında şunları söyledi:

“Bugün dünya nüfusunun pençesinde kıvrandığı, totalde covid-19 hastalığından daha fazla can kaybına sebep olan alkolle ilgili  modern dünya ülkeleri yasaklamaları konuştuğu ortamda ‘ bu alkolle değil hayat tarzına müdahaledir’ şeklinde algı oluşturulması sağlıklı bir yaklaşım değildir. Türkiye’de alkole ulaşma noktasında getirilen yaş sınırlaması ve alkolün açık bir şekilde satılmasına yönelik yasal düzenlemeler Türkiye gençliğinin ve geleceğinin alkolden, sigaradan ve uyuşturucudan muhafaza edilmesi noktasında güzel adımlardır.

Alkolü meşrulaştırmak, alkolün bir hayat tarzıymış algısını oluşturmak, var olan birçok sıkıntının başlıca sebebi olan alkol ile mücadeleye siyasi muhalefet refleksi ile karşı durmak mantık dışıdır.

“ALKOLE ULAŞIMDA ENGELLEMENİN DESTEKLENMESİ GEREKİR”   

Yıllardır alkolden muzdarip bireyler, ekonomik kayıplar, sosyal buhranlar, şiddet mağduru kadın ve çocuklar göz ardı edilmemelidir. Alkolle ilgili yapılacak yasal düzenleme genç nüfusun alkole ulaşmasını engellemede atılan her adım kim tarafından yapılırsa yapılsın desteklenmesi gerektiğine inanıyoruz. Temel gıda maddelerinin satıldığı marketler zincirinde alkolün reklamının yapılarak satılması, sigara ile ilgili yapılan yasal düzenleme sonrasında hala açık bir şekilde sigaranın satılması olumlu karşılanmamalıdır.  Alkol ve alkolizm ile mücadeleye inançsal bir tepki ile yaklaşımdan ziyade alkolün toplumda oluşturduğu zayiatı bilerek tepki konulması, duyarlı olunması beklentimizdir.

“ALKOL BİR HAYAT TARZI DEĞİL, HASTALIKTIR”

Unutmamak gerekir ki! Alkol bir hayat tarzı değil bir hastalıktır. Kültürün ve medeniyetin göstergesi değil şiddetin, tacizin, çöküşün başlangıcıdır. Sıkıntı ve dertleri bertaraf eden bir çözüm değil çözümsüzlüktür”

Bu haber 405 kez okundu.
Diyarbakır - 11:05 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.