11° Parçalı bulutlu
  • EURO 6.62
  • DOLAR 6.09

Önce istemediler, sonra da destek verdiler(!)

Bağlar - 8 Eylül 2019 22:45 A A

Önce ‘Kayyumu istemiyoruz’ bildirisine imza attılar, sonra gidip Kayyum’a destek ziyaretinde bulundular!

Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Engin Yeşil ve yönetim kurulu üyeleri tam kadro İçişleri Bakanlığı’nca Büyükşehir Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirilen Hasan Basri Güzeloğlu’na destek ziyaretinde bulundu. Yeşil ve ekibinin daha önce İş dünyasınca yapılan ‘Kayyumu istemiyoruz’ bildirisine imza atması ‘Bu ne perhiz ne lahana turşusu!’ yorumlarına yol açtı.

DTB: KAYYUM ‘ADALET VE DEMOKRASİ KAVRAMLARIYLA AÇIKLANAMAZ’ DEMİŞTİ

Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, İçişleri Bakanlığı’nca Büyükşehir Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirilmesinin ardından aralarında DTSO ve DTB’nin de bulunduğu iş dünyasından bazı sivil toplum örgütleri yayınladıkları yazılı bildiri ile ‘Halkın oylarıyla seçilmiş Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlarının görevlerinden alınarak yerlerine kayyum atanması demokrasiyle ve demokratik teamüllerle izah edilemez. Halk iradesi sandıklar vasıtası ile tecelli etmişken, Hukuk devleti ilkeleri ile bağdaşmayan yöntemler kullanılarak seçilmişlerin yerine, atanmışların görevlendirilmesi Adalet ve demokrasi kavramlarıyla açıklanamaz” diyerek kayyumu istemediklerini açık bir dille ifade etmişlerdi. Söz konusu bildiride imzası bulunan DTB’nin Başkanı Engin Yeşil ve Yönetim Kurulu tam kadro Kayyum Güzeloğlu’na bu kez destek ziyaretinde bulundu.

YEŞİL TAM DESTEKLERİNİ İLETTİ

Büyükşehir Belediyesi Başkanlık makamında gerçekleşen ziyarette yeni başkan vekilliği döneminde tam desteklerini sunan Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Ercan Yeşil, Güzeloğlu’na tebriklerini iletti.

GÜZELOĞLU MEMNUN KALDI AMA

Yapılan ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Güzeloğlu, Ticaret Borsası ile yapılabilecek çalışmalara değinerek, “Diyarbakır’ımıza aş, iş ve ekonomik anlamda kalkınma sağlayacak çok önemli kazanımları birlikte yapıyoruz. 19 Ağustos itibariyle Diyarbakır Büyükşehir Başkan Vekilliği ile birlikte daha farklı ve hızlı her iki kurumla beraber Diyarbakır’ımızı daha güzele taşıma kararlılığındayız. Diyarbakır merkezli olarak kentin gelişmesi ve kalkınması adına Ticaret Borsamızın da kurumsal varlığını önemli buluyoruz. Çünkü bir kentin geleceğine katkı koymak şüphesiz o kentin kalkınmasına katkı sağlamakla eş anlamlıdır” dedi.

EKONOMİK VE SOSYAL KALKINMADA DTB’NİN ROLÜ BÜYÜK

Diyarbakır’ın ekonomik ve sosyal yönden kalkınmasında borsanın da çok önemli rolü olduğuna dikkat çeken Güzeloğlu, “Bu kente ideolojik olarak değil, ekonomik olarak bakmak, bu kentin gelecekte kazanmasını ve kalkınmasını sağlamak hepimizin vazifesidir. Diyarbakır bölgenin ve ülkenin en güçlü şehirlerinden biri olmasına rağmen, maalesef son 30 yılda çok açık bir şekilde terör örgütü ve uzantılarının sonucunda hak etmediği şekilde geri kalmıştır” ifadelerini kullandı.

“DİYARBAKIR, İHANET YÜZÜNDEN KONUMUNUN ÇOK GERİSİNDE KALDI”

Güzeloğlu, “Potansiyel olarak değerlendirildiğinde sadece bölgesini değil, Orta Doğuyu etkileyebilecek bir güç olan Diyarbakır, ihanet sonucunda maalesef konumunun çok gerisinde bulunmaktadır. Ticaret Borsamız, tarımsal potansiyeli Türkiye’nin en güçlü kentlerinden biri olan Diyarbakır’da bu işin taşıyıcısı, dinamosu ve merkezi olacak” şeklinde konuştu.

DİĞER STK’LARDA DESTEK VERİR Mİ?

DTB Başkanı Yeşil ve ekibinin ziyareti ‘Bu ne perhiz ne lahana turşusu!’ yorumlarının yapılmasına sebebiyet verirken, bildiriye imza atan diğer sivil toplum örgütlerini de ‘Kayyumu istemiyoruz’ söyleminden ‘kayyuma tam destek veriyoruz’ çark edip etmeyecekleri de merak konusu oldu.

İŞTE O BİLDİRİ

Diyarbakır iş camiası kayyum atamalarına ilişkin yaptığı ve Diyarbakır Ticaret Borsası’nın da Yönetim Kurulu Başkanı Engin Yeşil dahil tüm organlarının altına imza attığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verilmişti:

“Kamuoyunun normalleşme beklediği bir dönemde, 31 Mart Yerel Seçimlerinde halkın oylarıyla seçilmiş Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlarının görevlerinden alınarak yerlerine kayyum atanması demokrasiyle ve demokratik teamüllerle izah edilemez. Yerel yönetimlerin seçimler vasıtası ile belirlenmesi anayasamızın 67.Maddesi ile tanımlanmıştır.  Halk iradesi sandıklar vasıtası ile tecelli etmişken, Hukuk devleti ilkeleri ile bağdaşmayan yöntemler kullanılarak seçilmişlerin yerine, atanmışların görevlendirilmesi Adalet ve demokrasi kavramlarıyla açıklanamaz. Ortak akıl ve sağduyuya her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğumuz bu dönemde; seçilmişlerin devam eden bir hukuki süreçle alakadar, idari bir tasarruf ile görevden uzaklaştırılmaları ortak akıl ve sağduyuyu yaralamaktadır. Yaşanmakta olan Ekonomik, Sosyal ve Siyasal sorunların demokratik zeminde ve Hukuksal çerçeve de çözülebileceğine inanıyoruz. Bizler bu kentin sivil toplum kuruluşları olarak… Yaşamakta olduğumuz her türlü siyasal, sosyal, ekonomik ve hukuksal sorunlarımızdan kurtulmanın yolunun daha çok demokrasi ve daha fazla özgürlüklerden geçtiğine inanmaktayız, bu çerçevede;

* Halkın iradesine saygı gösterilmesini,

* Demokratik mekanizmaların işlevsel hale getirilmesini,

* Hukuksal süreçlerin işletilmesini,

* Ülkemizin ve coğrafyamızın daha fazla üretime, yatırıma, istihdam yaratılmasına ihtiyacı vardır.  Bunların gerçekleşmesi;  demokratik teamüllerin hayat bulması temel hak ve özgürlük alanlarının genişletilmesi ile mülkündür.

* Ve toplumun tüm kesimlerini içerisine alan toplumsal barışı da sağlayacak yeni bir barış süreci için tekrar girişimlerde bulunulmasını ekmek kadar, su kadar elzem buluyoruz.

Bu Ülkenin, bu coğrafyanın harcanacak bir lirası, heba edilecek bir saniyesi ve kaybedecek tek bir canı yoktur. Çünkü Coğrafyamız; demokratik teamüller, temel hak ve özgürlükler için yeterince bedel ödemiştir. Herkes İçin Hemen Şimdi Adalet Diyoruz…”

BİLDİRİYE İMZA ATAN STK’LAR

Diyarbakır Ticaret Ve Sanayi Odası, Diyarbakır Ticaret Borsası, Diyarbakır Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası, Diyarbakır 1.Organize Sanayi Bölgesi Başkanlığı- Diyarbakır Organize Sanayi Derneği Başkanlığı, Diyarbakır Diş Hekimleri Odası, Diyarbakır Sanayici İş İnsanları Derneği, Hak Sanayici ve İş Adamları Derneği Diyarbakır Şubesi, Yenişehir Ziraat Odası, Diyarbakır Mermerciler Derneği, Güneydoğu Tekstil Sanayi ve İş Adamları Derneği, Doğu ve Güneydoğu İş Kadınları Derneği, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Kadın Meclisi, Diyarbakır Girişimci İş Kadınları Derneği, Güneydoğu Genç İş Adamları Derneği, Ortadoğu Sanayici ve İş İnsanları Derneği, Tüm Sanayici İş Adamları Derneği, Dicle Toplumsal Araştırmalar Merkezi, Diyarbakır Genç Girişimciler Kurulu, Diyarbakır Kadın Girişimciler Kurulu Seyfettin EKEN’in Haberi

Bu haber 1267 kez okundu.
Bağlar - 22:45 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.