28° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

‘Şu anda asgari ücret ile geçinmek çok zor’

Diyarbakır - 3 Aralık 2020 10:09 A A

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve Bağımsız Denetçi Ahmet Sıcakyüz “Şu anda asgari ücretle geçinmek çok zor.” dedi.

Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve Bağımsız Denetçi Ahmet Sıcakyüz, pandemi nedeniyle piyasalarda daralma olduğunu hatırlatarak, bunun panikten kaynaklandığını dile getirdi.

Yaşanan daralma nedeniyle hükümetin yaptığı işverenlere yaptığı yardımları sadece şimdilik pansuman işlevi gördüğünü vurgulayan Sıcakyüz, bu yardımların ilerde yaraların sarılması şeklinde devam etmesini istedi. Ekonomideki daralmanın başka bir nedeninin pandemideki belirsizlik olduğunun altını çizen Sıcakyüz, “Eğer siz önünüzü göremezseniz yatırım yapamazsınız. Ekonomik kalkınmanın en önemli göstergeleri sağlık, güven ve istikrardır. Bunlar olmazsa ekonomide büyüme olmaz.” diye konuştu.

‘PİYASALARDA OLUMLU HAVA GÖRÜLMEYE BAŞLANDI’

Son dönemlerde Türkiye ekonomisinin toparlandığına dair bazı göstergelerin ortaya çıktığına işaret eden Sıcakyüz, “Bunun en büyük nedeni Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine Lütfü Elvan’ın Merkez Bankası Genel Müdürlüğüne Naci Ağbal’ın getirilmesi oldu. Bu görev değişikliği nedeniyle piyasadaki olumlu havayı görülmeye başladı. Bunu biz altın ve dövizin Türk lirası karşısında değer kaybetmesiyle gördük. Bu göstergeler, Türkiye’de önümüzdeki dönemde istikrarın artacağını gösteriyor. Son güven endeksinde Türkiye güven endeksi 2021 için 4 ile 5 arasında açıklandı. Türkiye ekonomisi son üçüncü çeyrekte 6.7 oranında büyüdü. Salgın döneminde bu büyüme iyiye işarettir. Tabi salgının ekonomide açtığı yaralar var, bu yaraların iyileşmesi biraz zaman alabilir. Bu panik havasının ortadan kalkmasıyla ekonomi daha iyi duruma geleceği konusunda bir beklenti var.” ifadelerini kullandı.

Gelişmenin bu yönde seyri durumunda ekonominin daha hızlı bir ivme kazanacağını belirten Sıcakyüz, 2021’de, şu anda çalışmaları yürütülen yeraltı kaynaklarının piyasa sunulmasının hazır hale gelmesiyle ekonomik gelişmelerin beklentilerin üstünde bir seyir izleyeceği tahmininde bulundu.

‘ŞU ANDA ASGARİ ÜCRETLER GEÇİNMEK ÇOK ZOR’

Yakın zamanda bu yılkı asgari ücret artışı beklentilerine değinen Sıcakyüz, “Asgari ücret Türkiye milleti üzerinde büyük bir kamburdur. İşverenle işçi arasında bir dengenin oluşturulması için adeta bir kamburdur. Neden işveren işçi ücretini yükseltmiyor diye sorulabilir. İşveren yükseltse üretim maliyeti yükselecek. Bu maliyetten kaçınmak için ve işini devam ettirmek için bundan kaçınıyor. Ama vergiler düşürülürse, kaçak çalışma sorununda kurtulmuş olunacak. Hükümet bu konuda gerçekten ciddiyse, halka ve millete bir hizmet yapmayı düşünüyorsa yüzde 36.5 olan primleri yüzde 15.6’ya indirerek, bunu asgari ücrete yansıtabilir. Şu anda asgari ücretler geçinmek çok zor. Ama makul şartlar içinde asgari ücret belirlenmeli ki hiç kimse mağdur olmasın. Alan el de veren el de memnun olsun. Öyle bir asgari ücret belirlenmeli ki vatandaşımız kimseye muhtaç olmadan yaşamalı, yaşamını sürdürmeli. Asgari ücret şu anda 2 bin 300 TL. Bu 2 bin 300 TL ile nasıl geçinilir? Asgari ücretin mağduriyet yaratmadan artırılması gereklidir.” şeklinde konuştu.

Bu haber 573 kez okundu.
Diyarbakır - 10:09 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.