23° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

‘Sur Halkı Kralı’ kitabı yoğun ilgi gördü!

Diyarbakır - 13 Eylül 2021 09:25 A A

Diyarbakırlı yazar ve şair Devran Sinanoğlu’nun on dört erdemli öyküden oluşan yeni kitabı kısa bir süre içinde 2. Baskıya yapan ‘Sur Halkı Kralı’ kitabı ilgi görmeye devam ediyor.

YAZARLIK SERÜVENİ 21 YAŞINDA BAŞLADI

İlk kitabını 21 yaşında Üniversite birinci sınıftayken yayınlayarak yazarlık serüvenine başlayan Sinanoğlu’nun 10. kitabı piyasaya çıktı.

“KAMLUMBAĞA’NIN ZAFERİ ADLI ÇOCUK KİTABINI KÖY OKULLARININ KÜTÜPHANELERİNE BAĞIŞLAYACAK”

Genç yazar ve Şair Sinanoğlu bugün kadar 4 şiir, 2 roman, 1 araştırma, 1 özlü sözler, 1 çocuk kitabı ve 1 tane de hikaye olmak üzere toplam 10 kitabı piyasaya sürüldü. Son eseri olan ‘Kaplumbağanın Zaferi’ adlı çocuk kitabını çocukların okuma alışkanlığını kazanması için köy okullarının kütüphanelerine bağışlayacak.

ÇOCUKLAR İÇİN SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ YÜRÜTÜYOR.

Yazar Devranoğlu, “Sur Halkı Kralı” kitabının tüm gelirini “Sağlıklı Bir Gelecek İçin Kitap Okumalı ve Okutmalıyız” isimli sosyal sorumluluk projesi kapsamında Diyarbakır’da 100 köy okulu kütüphanesinin ve kırtasiye ürünleri ihtiyaçlarını karşılamak için bağışladı. Proje kapsamında bugüne kadar on binlerce kitap ve yüzlerce kırtasiye ürünlerini çocuklarla buluşturan yazar Sinanoğlu, bu tür projelere devam edeceğini söyledi.

YAZAR VE ŞAİR SİNANOĞLU KİMDİR?

Gerçek adı Devran Yiğit Sinanoğlu olan yazar, 1987 yılının Ağustos sıcağında Diyarbakır’ın Alipaşa mahallesinde dünyaya geldi. Aslen Çınar’lı olan yazar ilköğretimini Diyarbakır/Sur ilçesinde yatılı ilköğretim bölge okulunda tamamladı. yazar, LGS’de (Liselere Giriş Sınavı) Isparta Anadolu Lisesi’ni kazanmasına rağmen  kayıt yaptırmadı. Ortaöğretimini Diyarbakır Alparslan Lisesi’nde tamamladı. 2005-2006 yıllarında Sur İlçe Öğrenci Meclis Başkanı oldu. 2005-2006 yıllarda Diyarbakır İl Öğrenci Meclis Başkanlığını yaptı. 2006 yılında Güneydoğu Anadolu Bölgesi Öğrenci Meclis Başkanı oldu. (Diyarbakır, Şanlıurfa, Şırnak, Adıyaman, Batman, Siirt, Mardin ve Kilis bu illerin kendi aralarında yaptığı resmi olmayan seçim sonuçları) 2006 yılında Türkiye Öğrenci Meclis üyeliğini yaptı.

DÖNEMİN TBMM BAŞKANI TARAFINDAN TEŞEKKÜR BELGESİ ALDI

Dönemin Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı ve Cumhurbaşkanı Vekili Bülent Arınç tarafından “Demokrasi Eğitimi ve Okul Meclisleri Projesi”ne katkılarından dolayı teşekkür belgesi verildi. Üniversite tahsilini Biyolog olarak tamamladı. Aynı zamanda Adalet Bölümü mezunu, üçüncü üniversitesi olan Dicle Üniversitesi İletişim Fakültesinde eğitimine devam etmektedir. Üniversitenin Radyosu ve Gazetesinin kuruluşunda kuruculuk yaptı. Üniversite tahsili sırasında çeşitli kulüplerde kurucu başkanlık ve kurucu üyelik yaptı. Birçok sosyal sorumluluk projelerinde yer aldı. AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkez Başkanlığı (Türk Ulusal Ajansı), EURODESK, Avrupa Birliği Hibe Fonu, T.C. Avrupa Birliği Bakanlığı, SODES, DAP, FKA gibi birçok kurum ve kuruluştan geçen projelerde yer aldı.

ŞİİR VE DENEMELERİ BİRÇOK YARIŞMADA DERECE ALDI

Şiir ve denemeleri birçok yarışmada derece yaptı. Bazı edebiyat dergilerinde denemeleri yayınlandı. Yazarlık hayatına genç yaşta başlayan Sinanoğlu ilk kitabını üniversite 1. sınıfta 21 yaşındayken çıkardı. İkinci kitabı olan “Aşkın Piri” adlı ilk romanını üniversite 2. sınıfta 22 yaşındayken yayınladı ve 6 gün içinde 2. baskıya girdi. Köşe yazarlığına ise üniversite 3. sınıfta 23 yaşındayken başladı ve başyazar olarak yazmaya devam etti.

STK’LARDA DA GÖREV ALDI

Genç yazar ve şair Sinanoğlu çeşitli sivil toplum kuruluşlarında (STK) yer aldı. Birçok gazete ve haber sitelerinde köşe yazarlığı da yapan yazarın bugüne kadar dokuz kitabı yayınlandı.

YAYINLANAN ESERLERİ

Sur Halkı Kralı 2. BASKI

Aşkın Piri 2. BASKI

Aşkın Sultanı Abdulkadir-i Geylani

Aşkın Yaratılışı “Hz. Âdem”

İlk Duygular

Tövbe

Yağmurun Gözyaşları

Damla

Aşkın Pirinden Özlü Sözler

Kaplumbağanın Zaferi

Bu haber 316 kez okundu.
Diyarbakır - 09:25 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.