Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

‘Toplumun yarısı normalleşmeyi erken buluyor’

Diyarbakır - 5 Haziran 2020 21:48 A A

Üç büyük ilde haziranda camiye gitme oranı yüzde 19 düzeyinde iken; diğer illerde yüzde 27’ye çıkıyor. Çalışanların yüzde 47’si toplu ulaşımı kullanmanın erken olduğu düşüncesinde, katılımcıların yüzde 59’u “AVM’ye gitmek için çok erken” diyor.

Curiocity Araştırma Şirketi, 1 Haziran’da başlayan normalleşme sürecine ilişkin gerçekleştirdiği “1 Haziran 2020: Türkiye’nin Yeni Sınavı” araştırmasının sonuçlarını paylaştı. bianet.org’da yer alan habere göre, 29-30 Mayıs tarihlerinde yapılan araştırmada 15 yaş ve üzeri akıllı telefon kullanan 700 kişiyle görüşüldü.

Araştırma yasakların kalktığı alanlarda haziran ayının nasıl geçeceğini ele alıyor.

SEYAHAT HAREKETLİLİĞİ ARTACAK

Araştırmanın sonucuna göre; seyahat yasağının kalkması ile birlikte yazlığa veya memleketlere gidiş planlarında hareketlenme olduğu görüldü. Araştırmaya katılanların yüzde 19’u hemen yazlığa ya da memlekete gideceğini söylüyor.

Yüzde 7 ise yasak kalkmadan gittiğini belirtiyor. Katılımcıların yüzde 37’si ilk zamanlarda bekleyip görme eğilimi gösteriyor. Bir diğer yüzde 37 de Haziran’ı her durumda çok erken buluyor.

Görüşmecilerin yüzde 8’i hemen tatile gideceğini söylüyor. Gençlerde hemen gitmeyi düşünenler yüzde 10’a oranında. Katılımcıların yüzde 62’si haziran ayının tatil için çok erken olduğunu düşünüyor.

10 KİŞİDEN BİRİ KAFE, RESTORANA GİDECEK

Yeme ve içme sektörünü ilk aşamada on kişiden biri ziyaret etmeyi düşünüyor. Görüşmecilerin yüzde 11’i kafeler, çay bahçelerine hemen gideceğini söylüyor. Yüzde 53’ü ise bu ayı çok erken buluyor.

45-54 yaşındakilerde “çok erken” diyenler yüzde 60’a varıyor. Yüzde 36’sı ise gözlemledikten sonra harekete geçeceğini vurguluyor.

Ankete katılanların yüzde 9’u restoranlara hemen gidebileceğini belirtiyor. Yüzde 56’sı da haziran ayını restoranlara gitmek için erken buluyor, kadınlar arasında bu kaygı yüzde 64’e çıkıyor. Yüzde 33 ise “bekle ve gör” düşüncesinde, erkeklerde de bu eğilim yüzde 38’e yükseliyor.

YÜZDE 59’U “AVM’YE GİTMEK İÇİN ÇOK ERKEN” DİYOR

Alışverişte serbestleşme ile öncelik pazar ve mağazaya gitme ile şekilleniyor. AVM’ler ise haziran gündeminde geride. Toplumun yüzde 11’i pazardan alışverişe hemen başlayacak, yüzde 22’si ise pazardan alışveriş yaptığını söylüyor. Geri kalanların tutumları iki olasılığa eşit dağılıyor, ya bekleyip haziranda harekete geçecekler ya da haziranı pas geçecekler.

Görüşmecilerin yüzde 9’u hemen mağaza gezme, alışveriş yapma isteğinde, yüzde 13’ü ise yaptığını belirtiyor. Ankete katılanların yüzde 44’ü haziran ayının alışveriş, dükkan gezme kalabalığına girmek için çok erken olduğunu söylüyor.

Katılımcıları yüzde 59’u haziran ayını AVM’ye gitmek için çok erken buluyor, bu oran 35-44 yaş grubunda yüzde 65’e ulaşıyor. Yüzde 30’u ise Haziran’da gidişata göre karar verecek.

Kişisel bakım için hemen harekete geçecekler toplamda yüzde 13. Mevcutta kuaföre- berbere gitmiş olanlar ile birlikte bu grup toplamda yüzde 21’i buluyor. Kadınların ve 35-44 yaşındakilerin yarısı “bu ay da erken” görüşünde.

“HAZİRAN HASTANEYE GİTMEK İÇİN ERKEN”

Sağlıkla ilgili hastane, diş hekimi ziyaretlerini bu ay içinde gerçekleştirecekler dört kişiden birine ulaşıyor. Görüşmecilerin yüzde 16’sı tedavi ya da kontrol için hastaneye beklemeden gitmeyi planlıyor.

Yüzde 8’i ise gittiğini belirtiyor. Yüzde 44’ü haziranın başlarını bekleme ile geçireceğini ifade ediyor. Bekleme eğilimi 55 yaş ve üzerinde yüzde 58’lere ulaşıyor. Yüzde 32’si ise haziranda hastaneye gitmeyi erken buluyor.

CAMİYE HAZİRAN GİDİŞLER AZ OLACAK

3 büyük ilde yüzde camiye gitme oranı yüzde 19 düzeyinde iken; diğer illerde yüzde 27’ye çıkıyor. Haziran’ı bu açıdan çok erken bulanlar yüzde 39 seviyesinde, 55 yaş üzerindekiler arasında “bu ay değil” düşüncesi yüzde 55’i aşıyor.

Çocuk sahiplerinin yüzde 7’si çocuklarını hemen kreşe göndermeyi planlarken yüzde 32’si  bir süre daha beklemenin doğru olduğunu düşünüyor.

TOPLU TAŞIMA KULLANMAK İÇİN ERKEN

Çalışanların yüzde 48’i ofis ortamına geçiyor. Katılımcıların yüzde 28’i haziran ayını bekleme-değerlendirme ile geçirme düşüncesinde. Ofis ortamına geçmeyi çok erken bulma oranı kadınlar arasında yüzde 31’e yükseliyor. Çalışanların yüzde 47’si toplu ulaşımı kullanmanın erken olduğu düşüncesinde.

Araştırmanın sonucuna ilişkin bianet’e değerlendirmede bulunan Curiocity Operasyon Yöneticisi Murat Kocaman, “Kısaca herkes temkinli olmakla beraber; normal hayata geçmek istiyor. Çünkü herkesin rezervleri tükendi. Fakat kaygılar da çok fazla” dedi.

Bu haber 417 kez okundu.
Diyarbakır - 21:48 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.