36° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Trafik Bölge Değerlendirme toplantısı başladı

Diyarbakır - 18 Aralık 2019 17:48 A A

İçişleri Bakanlığı’nın düzenlediği Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’nün ev sahipliğinde 18-19 Aralık tarihleri arasında kentimizde devam edecek olan ve 26 ilden katılımın sağlandığı Trafik Bölge Değerlendirme Toplantısı başladı.

İçişleri Bakanlığı’nın düzenlediği, 26 farklı ilden katılımın sağlandığı ve 2 gün boyunca devam edecek olan Yenişehir ilçesinde bir otelde gerçekleşen Trafik Bölge Değerlendirme Toplantısı’na Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu, Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Fatih Serdengeçti, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talip Gül, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Muhsin Eryılmaz, Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, Emniyet Müdürlüğü Daire Başkanları, İl Emniyet Müdürü Şükrü Yaman, kamu kurum müdürleri ile emniyet mensupları katıldı.

YAMAN: “ÇOCUKLAR TRAFİK KONUSUNDA BİLİNÇLENDİRİLİYOR”

Böyle anlamlı bir toplantıya ev sahipliği yaptıklarından dolayı duyduğu memnuniyetini dile getiren İl Emniyet Müdürü Şükrü Yaman, trafik kazalarını en aza indirmek için son dönemde önemli çalışmalar gerçekleştirdiklerini ve gelecek olarak kabul edilen çocukları da trafik konusunda bilinçlendirdiklerini söyledi.

SERDENGEÇTİ: “TRAFİK HALK SAĞLIĞI PROBLEMİDİR”

Sözlerine trafiğin bir halk sağlığı problemi olduğunu belirterek başlayan Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Fatih Serdengeçti, her yıl dünyada yüz binlerce insanın trafik kazalarında hayatlarını kaybettiğini ya da yaralandığını belirtti. Bu sorunun çözümünde her ulusun farklı çalışmalar yürüttüğünü kaydeden Serdengeçti, Türkiye’nin günümüzde var olan trafik kazalarını %50 oranında azaltması amacıyla Birleşmiş Milletlerin (BM) trafik kazalarını önleme deklarasyonuna imza attığını hatırlattı. 2010 ve 2018 yılları arasında yaşanan trafik kazaları verilerine konuşmasında yer veren Serdengeçti, geçmiş yıllara oranla trafik kazalarında azalma görüldüğünü ve bunu en aşağıya çekmek için çalışmalarını aralıksız şekilde sürdüreceklerini dile getirdi.

VALİ GÜZELOĞLU: “TRAFİK EĞİTİM PARKI ÇOCUKLARI EĞİTECEK”

Ulaşım ve iletişimin toplum ile insan yaşamında oldukça önemli bir yere sahip olduğunu belirterek konuşmasına başlayan Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan V. Hasan Basri Güzeloğlu, trafik kazalarının önlenmesinde farkındalık çalışmalarının önemini vurguladı. Özellikle çocukları bilinçlendirme konusunda Büyükşehir Belediyesi’nin bugün Trafik Eğitim Parkı’nı hizmete açacağını dile getiren Sayın Güzeloğlu,  “Parkın hem eğlendiren hem çocukları hayatın içerisinde trafik sorumluluğuyla buluşturan, bir nevi oyun oynarken trafiğin gereğini anlatan ve çocuklar üzerinden topluma aktaran bir amacı gerçekleştireceğiz. Bu eğitimlerin yanında denetimlerde vazgeçilmez önceliğimiz” dedi.

“TRAFİK KURALLARI İHLALLERİNİ TESPİTTE ÜST DÜZEY TEKNOLOJİ KULLANILIYOR”

Teknolojinin çok hızlı şekilde geliştiğini ve devletinde teknolojiyi çok yüksek düzeyde kullandığını dile getiren Güzeloğlu, trafik eğitim ve denetimlerinde de bunu görmekten büyük bir mutluluk duyduklarını söyledi. Hız sınırı aşımından yanlış şekilde park etmeye kadar trafik kurallarını ihlalini çok açık ortaya koyan teknolojiye sahip olduklarını ifade eden Sayın Güzeloğlu, bunun büyük bir kazanç ve insanlar açısından uyarıcı bir şekilde anlamlı eğiten bir alan olduğunu kaydetti. Bugün Türkiye’nin yol altyapısından başlayarak çok önemli değişim ve dönüşüm gerçekleştirdiğini aktaran Sayın Güzeloğlu, “Araç sayımız artıyor ve yo ağımız uzuyor. Lisanslı sürücü belgemiz artıyor. Bununla birlikte kaza sayısı ve en önemlisi hayatını kaybedenlerin çok düşüyor. Şüphesiz hepimizin beklentisi hiçbir canının trafikte hayatını kaybetmemesidir. Bunun için de ortak bir bilinç, ortak bir tutum, ortak bir tavır gerekli. Toplumsal farkındalık, bugünkü toplantımızda bence en önemlisi buna hizmet edecek” ifadelerini kullandı.

Yapılan konuşmaların ardından Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Fatih Serdengeçti katkılarından dolayı Güzeloğlu ile İl Emniyet Müdürü Şükrü Yaman’a plaket takdim etti.

Bu haber 972 kez okundu.
Diyarbakır - 17:48 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.