23° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Ülsen: “Kürt Meselesini çözen parti olarak tarihe geçmek istiyoruz”

Diyarbakır - 7 Ağustos 2020 11:25 A A

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Diyarbakır İl Başkanı Cihan Ülsen, partilerinin bölgede ayrı bir güç olarak yerini bulacağını ve Kürt meselesini yasal ve anayasal olarak çözüp gündemden çıkarmak istediklerini belirterek “DEVA Partisi olarak Kürt meselesini çözen parti olarak tarihe geçmek istiyoruz” dedi.

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) İl Başkanı Av. Cihan Ülsen, Diyarbakır’da toplamda 9 ilçede teşkilatlanma sürecinin sonlandığını belirterek şu ifadeleri kullandı: “Genel Merkez düzeyinde bugüne kadar 61 İl Başkanı görevlendirildi. Bu hafta ve gelecek hafta içerisinde diğer illerdeki çalışmalarda bitirilip, 81 ilde İl Kurucu Başkan ve heyetin görevlendirilmeleri yapılmış olacak. Diyarbakır özelinde ise hem üyelik hem de gönüllülük olarak başvurular nüfusa oranla en fazla başvuru yapılan il konumunda. 3 Büyükşehirden sonra en fazla başvuru olan 4’üncü il konumundayız. Diyarbakır’da 9 ilçenin İlçe Başkanlı atamaları tamamlandı. Sur, Hani, Kocaköy, Silvan, Dicle, Çınar, Bismil, Çüngüş ve Kulp ilçesinde atamalar tamamlandı. Bu hafta itibariyle Ergani ve Yenişehir ilçe başkanları da atanacak.”

‘YÜZDE 50 ORANINDA SİYASETE GİRMEMİŞ ÜYELERİMİZ VAR’

Ülsen, Deva Partisinin gerek Diyarbakır gerekse de Türkiye genelinde sistematik ve planlı bir çalışma yolu belirlediğini vurgulayarak şöyle konuştu: “Halka inme ve halkın bize güvenmesi noktasında sıkıntı yaşayacağımızı sanmıyoruz. Daha önce alışılagelmiş siyasi kimliklerden ziyade daha önce siyaset yapmamış ve işinde ehil insanlar seçmeye çalıştık. DEVA partisi tüzüğünde yüzde 50’si daha önce siyaset yapmamış kişilerin olması kriteri var biz de ona göre yapılandık. Hepimiz halkın içerisinden gelen insanlarız. Diyarbakır’ın mevcut meselelerini gayet iyi biliyoruz. Bu taleplerle ilgili olarak gitmeyen sistem, insanların konuşamadığı büyük baskılarla karşı karşıya kaldığı bu duruma karşılık ifade ve düşünce özgürlüğünü sağlamayı planlıyoruz.”

“AKP’NİN DEVAMI DEĞİLİZ, İLKELERİ VE DEĞERLERİ OLAN BİR PARTİYİZ”

Dokuz ilçenin ilçe başkanını atadıklarını ve bir an önce teşkilatlanma çalışmalarını bitirip siyasal çalışmalara geçmek istediklerini belirten Ülsen şöyle konuştu:

“Teşkilat çalışmalarından sonra halka inme ve halkın sorunlarını dinleme konusunda DEVA Partisi olarak bir sorun yaşayacağımızı sanmıyorum. Partimizde görev alma ve gönüllü olma konusunda Türkiye’deki dört büyük ilden sonra en fazla başvuru Diyarbakır’da yapıldı. Şu anda ülkede insanlar büyük bir baskı ortamı ile karşı karşıyadır. Önce insanların konuşmaları için demokratik zeminin oluşturulması lazımdır. AKP’nin devamı değiliz ve ilkeleri ve değerleri olan bir partiyiz. AKP’nin de bir dönem ilke ve değerleri vardı ve şu anda o değer ve ilkeleri olmadığı için insanları yanında bulamıyor. Bir partinin devamı olduğumuz eleştirisi bize haksızlık olur. Biz iddiası olan ve bunu yapacağı çalışmalar ile gösteren bir parti olacağız.”

“KÜRT MESELESİNİ SORUN OLARAK GÜNDEMDEN DÜŞÜRMEK İSTİYORUZ”

DEVA Partisi olarak her parti seçmeninden oy alacaklarını söyleyen Ülsen sözlerini şöyle sürdürdü: “Diyarbakır ve bölgede güçlü bir parti olacağız. Kürt meselesi ve anadilde eğitim gibi konularında partimizin beyanları var ve biz bunlara sahip çıkıyoruz. Biz Kürt meselesini yasal ve anayasal bir zeminde tartışılarak çözülmesini istiyoruz. DEVA bölgede ayrı bir güç olarak yerini alacaktır. Biz geçmişte yapılan hataları da göz ardı etmeyerek, geleceğe bakıyoruz. Kürt meselesini bir sorun olarak gündemden düşürmek istiyoruz. Biz Kürt meselesi ile ilgili bir eksen kayması yaşarsak o zaman halkımız gelsin bize hesap sorsun. Kürt meselesini çözen bir parti olarak tarihe geçmek istiyoruz.”

Tayfun YEL’in Haberi

Bu haber 1111 kez okundu.
Diyarbakır - 11:25 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.