Parçalı az bulutlu
  • EURO 6.40
  • DOLAR 5.79

Vedat Aydın mezarı başında anıldı

Diyarbakır - 10 Temmuz 2019 22:30 A A

90’lı yılların ilk faili meçhulü olan HEP Diyarbakır İl Başkanı Vedat Aydın, öldürlüşünün 28’inci yıl dönümde mezarı başında anıldı.

‘DEMOKRATİK SİYASETİN ÖNCÜSÜYDÜ’

 Mardin Kapı Mezarlığı’nda yapılan anmaya Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri, HDP’li yöneticiler ve Kürt siyasetçilerle birlikte Vedat Aydın’ın kardeşi Veysi Aydın katıldı. Anma demokrasi mücadelesinde yaşamlarını yitirenler için yapılan saygı duruşuyla başladı.

Anmada konuşan HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Zeyyat Ceylan, Vedat Aydın’ın büyük bir devrimci ve bir öğretmen olduğunu vurguladı. “Vedat Aydın Demokratik siyasette öncü ve Kürt halkının onuruydu” diyen Ceylan, “Bunun için devletin içindeki karanlık güçler 28 yıl önce Vedat Aydın’ı katlettiler. Vedat Aydın şahsında zihniyetini de katletmek istediler. Belki Vedat Aydın’ı fiziken bizden aldılar ama fikri ve manevi olarak yüz binlerce Vedat Aydın yarattılar. Bugün milyonlarca insan hakikati, barışı ve onurlu bir yaşamı sağlamak için Vedat Aydın yolunda ilerliyor. Vedat Aydın ölmedi ve yüreklerde yaşıyor” diye konuştu.

 VEYSİ AYDIN: ‘HALKA ÖNCÜ OLANLAR DEVLETİN HEDEFİNDEDİRLER’

Aydın’ın kardeşi Veysi Aydın, devlet tarafından katledilen ağabeyinin katillerinin 28 yıldır ortaya çıkarılmadığını hatırlatarak, “Bunca yıldır biz katilin peşinde değiliz. Çünkü biliyoruz ki katil bir organizasyonladır. Geçmişten beri Kürtlere bu yapılmıştır. Bunun için tek tek kişilerin peşine düşmüyoruz” dedi. 

FARİSOĞULLARI: ‘ZİHNİYET DEĞİŞMEDİ’

HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları ise Vedat Aydın’ın faillerinin bilinmesine rağmen 28 yıldır açığa çıkarılmadığına dikkat çekerek, “Bu devletin kuruluşundan beri var olan zihniyeti değişmedi. Halkımıza ve öncülerimize karşı düşmanlıklar her tülü katliamları yapıyor” diye belirtti.

UYANIK: ‘İNKAR VE İMHA POLİTİKALARINI KARŞI BİR ARAYA GELDİLER’

HDP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Hülya Alökmen Uyanık da, Vedat Aydın’ın ulusal değerlerine olan bağlılığına dikkat çekerek, “Barış ve demokrasi çığlıklarını yükselttiler. Uyanmış olan Kürt halkının iradesini kırmak için bu saldırıyı yaparak, Kürt halkını yıldırmak isteyenler yanıldıklarını anladılar. Kürt halkının mücadelesi devam ediyor” diye konuştu.

Kaynak: MA

Bu haber 917 kez okundu.
Diyarbakır - 22:30 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.