19° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Yaklaşık 40 yıllık yolun kaçak olduğu ortaya çıktı

Bağlar - 15 Şubat 2021 15:32 A A

Diyarbakır’ın Bağlar ilçesindeki Mezarlık Caddesi’nin kaçak olduğu ortaya çıktı. Yaklaşık 40 yıldır açılan yolun kendilerinin tapulu arazisi olduğunu belirten bir grup haklarının iadesi için yolu trafiğe kapattı.

Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde Yeniköy Mahallesi’ndeki Mezarlık Caddesi’nde, yaklaşık bir yıl önce, çevredeki binaların dış cephelerine “Bu arsa tapulu malımızdır”, “Bu yol kapanacak” yazıları yazıldı. Yazıların esrarı ortaya çıktı. Dün yapılan protesto ile caddeden geçen yolun, kaçak olduğu ortaya çıktı. Yaklaşık 40 yıl önce yapılan yolun, mülk sahiplerinin tapulu arazisi olduğu ve yol yapılırken herhangi bir kamulaştırma işlemi yapılmadığı ortaya çıktı. Mezarlık Caddesi’nden geçen yolun kendi tapulu arazileri olduğunu tapularıyla kanıtlayan mülk sahipleri, ya yol olarak kullanılan arazilerinin kendilerine iadesini, ya da kamulaştırılmasını istedi.

‘YOLUN YAPILDIĞI ARSA BİZE AİT’

Seslerini duyurmak için yolu trafiğe kapatan hak sahipleri, 56 pafta, 921 ada, 125 Parsel üzerinde bulunan söz konusu arsanın üzerinde bloklar halinde konutlar yapıldığını ve kendilerine ait arsada çift şeritli yol inşa edildiğini belirtti. İmar planındaki projenin aksine yolun kendi arsaları üzerinde yapıldığı kaydeden 30 hak sahibi vatandaş, sabah saatlerinde arsalarının üzerinden bulunan caddeyi, kepçeler eşliğinde trafiğe kapattı.

Yolun etrafında bulunan irili ufaklı arsaların kendilerine ait olduğunu, belediyenin yeni bir imar planıyla buraları imara açacağını kaydeden hak sahipleri, fiili olarak el arazinin kendilerine iade edilmesini istedi. Yolun kapatılması, arazilerinin kendilerine iade edilmesini isteyen hak sahipleri, aksi halde tüm hukuki girişimlerin yanı sıra mülk sahipleri olarak fiilen yolu kapatacaklarını aktardı.

‘YOL İMAR PLANINDA YOK’

İmar planındaki yolun Bağlar ilçesi 5 Nisan Polis Karakol’unun alt tarafından geçtiğini dile getiren vatandaşlar, imar planında geçen yolun açılmasını istedi. Söz konusu yolun ve çevresinde yer alan irili ufaklı arsaların kendilerine ait tapularını paylaşan hak sahipleri, aylardır, sorunlarına çözüm bulmak için girişimlerde bulunduklarını ancak bir sonuç alamadıklarını kaydetti. Sorunlarına çözüm bulamadıklarını kaydeden vatandaşlar, yolu trafiğe kapattı. Kepçelerle taşıdığı taşlarla yolu trafiğe kapatan vatandaşlar, yolu trafiğe kapattı. Yolun kapanması üzerine olay yerine polis ve zabıta ekipleri vatandaşlarla yolu açmaları için ikna etmeye çalıştı. Sorunları çözülmeden yolu trafiğe açmayacaklarını ısrar eden vatandaşlar Bağlar Kaymakamı ile görüşme talep etti. Polis amirleri, kaymakamla görüşmek için hak sahiplerinden oluşan bir grupla Bağlar Kaymakamlığına gitti.

‘TAPUMUZ ELİMİZDEDİR’

Hak sahiplerinden 70 yaşındaki Amberi Aytar, yaklaşık 50 yıldır burada ikamet ettiğini ifade ederek, arsalarının üzerinde belediye tarafından haksız bir şekilde el konulduğu söyledi. Aytar, “Mevcut caddenin yeri burası değil, imar planına göre cadde karakolun yanından geçiyor. Arsamızı işgal ettiler. Şuan içerisinde yaşadığımız evler 30 metrekare, elektrik yok, su yok, perişanız. Mağduruz. Bu yolun kapatılmasını talep ediyoruz. Kendimize güzel bir daire yapmak istiyoruz ya da bir ev versinler içinde oturalım. Bu dünyada bizde rahatlık görelim, huzur görelim. Altı yedi nüfus büyüttüm burada. 4 kişi burada oturuyoruz, belediye mülkümüzü işgal etmiştir,  arsamızı versinler, tapumuz elimizdedir, yolu kapatırız. Bir anlaşma çıkmasa, akşama kadar gelip burada otururuz, akşam gideriz, sabah gelip geliriz” diye konuştu.

Yapılan görüşmelerin ardından vatandaşlar yolu trafiğe açarak dağıldı.

Salih YEŞİL’in Özel Haberi

Bu haber 413 kez okundu.
Bağlar - 15:32 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.