Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Altaç: ‘HDP’nin kapatılması hiç bir sorunu çözmez’

Diyarbakır - 28 Şubat 2021 17:08 A A

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) kapatılması tartışmaları kapsamında suçlamasıyla fezleke hazırlanmış HDP’li milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması ile yargı yolunun açılması tartışmaları siyasetin sıcak gündemi.

Bu kapsamda Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca HDP Eş Genel Başkanı ve İstanbul Milletvekili Pervin Buldan, Grup Başkanvekilleri Meral Danış Beştaş ve Hakkı Saruhan Oluç ile Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, İstanbul Milletvekili Hüda Kaya, Van Milletvekili Sezai Temelli, Mardin Milletvekili Pero Dundar, Mersin Milletvekili Fatma Kurtulan ve İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay Pekgözegü hakkında, Anayasa’nın 83. maddesi gereğince milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılması talebiyle fezleke düzenlendi.

Konu hakkında Rûdaw’a konuşan Gelecek Partisi Diyarbakır İl Başkanı Aydın Altaç da, “Demokraside önemli olan partiler, fikirler ve mesajlardır. Partiler, fikir ve mesajlar ne kadar farklı olur ve bunlar tartışılırsa o kadar gelişme olur” dedi.

“Partileri kapatırsak, düşünceleri engellersek o kadar da demokrasi ve insan hakları konularında gerileriz” diyen Aydın Altaç, “Türkiye’de HDP de dahil hiç bir partinin kapatılmamasını ümit ediyorum. HDP’nin kapatılması hiç bir sorunu çözmez. Fakat siyaset yasaklanırsa, partiler kapatılırsa o zaman Türkiye için bu sıkıntı olur” diye belirtti.

“ÖZHASEKİ’NİN AÇIKLAMALARINI KINIYORUM”

AK Parti Genel Başkanı Mehmet Özhaseki’nin HDP seçmeni hakkında sarfettiği “Lanet olsun oylarına. Onların oylarının Allah belasını versin” ifadelerine değinen Altaç, “Bu sözleri kınıyoruz. Bugün Türkiye’de yaklaşık 5 milyon kişi bir partiye oy vermişse siz onlara lanet yağdıramazsınız. Ne Kürt halkına ne de başka bir halka bu tür sözleri layık görmüyoruz, kökten reddediyoruz. Bu da AK Parti’nin içine düştüğü krizi, Türkiye’yi yönetememesinin mesajlarıdır. Dünyanın hiç bir ülkesinde siyasetçiler böyle bir açıklama yapmaz. Bunlar siyaseten sıkışmış durumda olan birinin sarfettiği ırkçılık içeren sözlerdir. Halka söylenmiş bu sözü de kendisine iade ediyoruz” dedi.

Bu haber 331 kez okundu.
Diyarbakır - 17:08 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.