23° Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Amida Höyük’te çelik ağlarla güvenlik önlemi alındı

Diyarbakır - 18 Aralık 2019 18:10 A A

Diyarbakır’ın kalbi olan tarihi Sur’daki 8 Bin yıllık Amida Höyük’ün üzeri güvenlik gerekçesi ile çelik ağlarla örüldü.

Bu yılki kazı çalışmalarına ara verilen Amida Höyük’te güvenlik önlemi alındı. İş makineleri yardımıyla Amida Höyük’ün üzerine ağ gerdirme işlemi yapıldı.

Hurri-Mitanniler, Urartular, Persler, Romalılar, Emeviler, Abbasiler, Mervaniler, Selçuklular ve Artukluların da aralarında yer aldığı birçok medeniyete ev sahipliği yapan Amida Höyük’te, Kültür ve Turizm Bakanlığınca, Dicle Üniversitesi (DÜ) Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İrfan Yıldız başkanlığında yürütülen kazı çalışmalarının bu yılki bölümü tamamlanırken, İl Rölöve Anıtlar Müdürlüğü tarafından da kazı çalışmalarının yürütüldüğü Amida Höyük’ün etrafında güvenlik önlemi alındı.

Amida Höyük’teki taşların düşerek çevreye zarar vermemesi için koruma önlemi olarak, Amida Höyük’teki kalenin üzerine iş makineleri yardımıyla ağ gerdirme işlemi gerçekleştirildi. (Kaynak: Tigris Haber)

Bu haber 1223 kez okundu.
Diyarbakır - 18:10 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.