Açık
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Asırlık İpek yoluna döşenen parke taşı rahatsızlık yarattı!

Diyarbakır - 22 Eylül 2020 16:50 A A

Dünyanın en eski ticaret yollarından olan tarihi İpekyolu’nun Silvan’dan geçen 3 kilometrelik kısmının parke taşı döşenmesi büyük tepkiye yol açtı. Yaklaşık 7 yıl önce Karayolları Bölge Müdürlüğü’nce asfalt yerine parke taşı döşenen yol, çevre ve gürültü kirliliğine yol açıyor. Araçların çıkardığı gürültü kirliliğinden dolayı rahatsız olan Silvanlılar, İl Valisi Münir Karaloğlu’nun, sorunlarına çözüm bulmasını istediler.

Yapımı Milattan Önce 300’lere dayanan ve Dünyanın en eski ticaret, aynı zamanda doğudan batıya ve batıdan doğuya bilgelerin, orduların, fikirlerin, dinlerin ve kültürlerin de yolu olan Tarihi İpekyolu’nun, Diyarbakır kısmı parke taşı ile döşenmesiyle gündeme geldi.

Diyarbakır’ın Silvan İlçesi’nden geçen tarihi İpek yoluna 7 yıl önce Karayolları Bölge Müdürlüğü’nce asfalt yerine park taşı ile döşenmesi beraberinde tepkiyi getirdi. Dönemin Karayolları Bölge Müdürlüğü yetkililerince, 3 kilometrelik kısmı asfalt yerine parke taşı ile döşenmesi tarihi ipek yoluna vurulan darbe olarak nitelendirildi.

Gürültü ve çevre kirliliğine yol açan yolun biran önce parke yerine asfalt yapılması talep edildi.

Deniz Yılmaz, Parke taşı döşenmesinin ardından ağır tonajlı araçların çıkardığı gürültüden rahatsız olduklarını ifade ederek, “İpek yolu olmasından dolayı bu yolda genelde ağır vasıtalı araçlar geçmekte. Parke taşı olmasından dolayı sabaha kadar araç gürültülerinden dolayı rahatsız oluyoruz. Silvan şehir merkezinden geçen ana caddeye yapılan 3 kilometrelik parke taşı Silvan’ın tarihi ve kültür yapısına ve İpek yoluna yakışmamaktadır. Binlerce medeniyete ev sahipliği yapmış bir şehrin ipek yolu caddesi parke taşı olmamalıdır. Yetkililer hem vatandaşın rahatsızlığını giderecek hem de Silvan şehrine yakışacak bir asfalt çalışması yapmasını istiyoruz” diye konuştu.

“MAĞDUR OLUYORUZ”

İpek Yolu’un Silvan kısmı üzerinde esnaflık yapan Yılmaz Yüzkan da, Uzun süredir bu yol üzerinde esnaflık yaptığını belirterek, “Parke taşından dolayı ciddi anlamda rahatsız oluyoruz. Bu civarda yaşayan bir vatandaş olarak sabaha kadar araç gürültüsünden yatamıyoruz artık. Lütfen bu ses ve görüntü kirliliği ortada kaldırılsın. Bu konuda Sayın Valimiz Münir Karaloğlu’na çağrıda bulunuyoruz” dedi.

Sait BAYRAM’ın Özel Haberi

Bu haber 530 kez okundu.
Diyarbakır - 16:50 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.