12° Parçalı az bulutlu
  • EURO
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 129
  • DOLAR
    Warning: number_format() expects parameter 1 to be double, string given in /home2/gazete/domains/diyarbakirgazete.com/public_html/wp-content/themes/wphaber/header.php on line 133

Başkan Beyoğlu ‘Kontrollü sosyal hayat’ tedbirlerini anlattı

Bağlar - 6 Ağustos 2020 14:34 A A

Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, İçişleri Bakanlığı tarafından Türkiye genelinde eş zamanlı olarak başlatılan yeni tip koronavirüs denetimleri kapsamında ilçedeki cadde ve sokakları arşınlayarak vatandaşlara kontrollü sosyal hayat tedbirlerini anlattı.

İçişleri Bakanlığı tarafından, 81 ilde, kontrollü sosyal hayat döneminde “Sağlık için, Hepimiz için” mottosu ile en kapsamlı korona virüs denetimi yapılırken, Diyarbakır’ın en büyük ilçesi olan Bağlar’da Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, ilçe genelinde sokak ve caddeleri tek tek gezerek vatandaşları tedbirlere uymaları konusunda bilinçlendirmeye çalıştı. İlçenin günlük ticaretteki kalbi sayılan Sakarya Caddesi’ndeki denetimlere Bağlar Kaymakamı Yavuz Güner de katıldı.

Denetimler sırasında belediye zabıtaları da vatandaşlara uyarılarda bulunurken, İlçe Tarım Ve Orman Müdürlüğü’ne bağlı gıda denetim ekipleri de tedbirlere uymayan esnaflar ve işletmeler hakkında yasal işlem uyguladı.

VATANDAŞLARA ÜCRETSİZ MASKE DAĞITTI

Sakarya Caddesi, Medine Bulvarı ve Öğretmenler Caddesi gibi esnaf kesiminin yoğunlukta bulunduğu bölgelerin yanı sıra ilçe genelindeki diğer noktalara da çıkarma yapan Başkan Beyoğlu, alınan tedbirlerin vatandaşın sağlığını korumaya yönelik olduğunun altını çizdiği ziyaretler sırasında önlemlere uymadığı gözlenen vatandaşları da uyardı. Maske kullanımına dikkat çeken Beyoğlu ile vatandaşlar arasında zaman zaman ilgi çekici diyaloglar yaşandı. Beyoğlu, maskesi olmayan vatandaşlara ücretsiz maske dağıttı.

Türkçe, Kürtçe ve Zazaca olmak üzere 3 dilden anlatımlarla yaşanan sürecin taşıdığı riskleri dile getiren Başkan Beyoğlu, vatandaşların genel olarak tehlikenin farkında olduğunu ancak daha fazla hassasiyet oluşması gerektiğini ifade etti.

“DEVLET HER ŞEYİ YAPIYOR, VATANDAŞIMIZ DİKKATLİ OLMALI”

Kimseye ceza vermek niyetinde olmadıklarını anlatan Beyoğlu, ‘’İçişleri Bakanlığımız sayın cumhurbaşkanımızın talimatı doğrultusunda ülke genelinde eş zamanlı geniş çaplı denetleme başlattı. Biz de bu amaçla bugün Bağlar sokaklarındayız ve vatandaşlarımıza sürecin taşıdığı riskleri anlatıyoruz. Belediye olarak zaten salgının ülkemizde görülmeye başlandığı Mart ayından bu yana hemşehrilerimizle hemen her gün bir araya gelerek bilinçlendirmeye gayret ediyoruz. Devletimizin ve hükümetimizin salgınla mücadelede çok ciddi bir çabası ve gayreti var. Ancak bunlar tek başına yetmez. Milletimizin kendi tedbirlerini alması şart. Esnaflarımız ve vatandaşlarımız genel anlamda riskin farkında fakat bu işin toplumsal mücadeleye dönüşmesi lazım. Bir yandan kontrollü olarak hayatımızı devam ettirelim, bir yandan da sağlığımızı  ve sevdiklerimizi korumak için son derece basit olan tedbirlere uyalım.” diye konuştu.

KAYMAKAM GÜNER: ‘’HERKES TEDBİRLERE UYARSA BU SÜRECİ ATLATIRIZ”

Bağlar Kaymakamı Yavuz Güner ise insanlığın içinden geçtiği bu zorlu süreci ancak insanların bireysel olarak tedbirlere uymasıyla aşılabileceğini söyledi. Devletin aldığı tedbirlerin çok önemli olduğunu ifade eden Güner, ‘’Ancak daha önemli olan vatandaşımızın, esnafımızın kendi sağlığını düşünerek tedbirlere uymasıdır. Belediye Başkanımızla beraber ziyaretler gerçekleştirerek uyarılarda bulunduk. Vatandaşımız bilinçli olursa bu süreci millet olarak daha çabuk atlatırız. Herkesin kendi tedbirini alması ve tedbirlere uymayanları uyarması gerekiyor. “ ifadelerini kullandı.

TİCARİ TAKSİ SÜRÜCÜLERİNE “MASKESİZ YOLCU ALMAYIN” UYARISI

Bağlar Belediyesi ekiplerinin gerçekleştirdiği denetimler kapsamında alışveriş noktaları,  pazar yerleri, lokanta, kafe, restoran, kahvehane, kıraathane, çay bahçesi, düğün ve nikah yapılan yerler, berber, kuaför, güzellik merkezleri, internet kafeler, şehirler arası toplu ulaşım araçları, ticari taksiler, piknik alanları ve bilumum yaşam alanlarını kapsayacak şekilde denetimler gerçekleştirildi.

Başkan Hüseyin Beyoğlu, denetimler sırasında durdurduğu ticari taksi sürücüleriyle de sohbet ederek hem kendilerinin maske kullanmasını hem de araçlarına maskesiz yolcu almamalarını istedi.

Kaynak: Bağlar Belediyesi Basın Bürosu

Bu haber 371 kez okundu.
Bağlar - 14:34 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.