29° Açık
  • EURO
  • DOLAR

Batmanlı Küçük Ahmet sağlığına kavuşmak için destek bekliyor

Bölge - 7 Ocak 2020 20:42 A A

Batmanlı Matematik Öğretmeni İhsan Abay ve Fatma Abay çiftinin çocukları NCL beyin küçülmesi hastalığına yakalandılar. Türkiye’de sadece 70 kişide olan hastalığın tedavisi için Batman Valiliği harekete geçti. 11 yaşındaki Emircan Abay’ın tedavisine geç kalınırken, tüm Türkiye Ahmet Çınar için el ele verdi ve destek kampanyalarına girişti. Ancak henüz tedavi için istenen rakama ulaşılmadı.

Batman Turgut Özal Anadolu Lisesi’nde Matematik Öğretmeni İhsan Abay ve Fatma Abay çiftinin çocukları NCL (Nöronal Ceroid Lipfouscinosis) beyin küçülmesi hastalığına yakalandılar. Türkiye’de sadece 70 kişide olan hastalığın tedavisi için Batman Valisi Hulusi Şahin geçen günlerde komisyon kurup 10 bin TL bağışlayarak harekete geçti. 11 yaşındaki Emircan Abay’ın tedavisine geç kalınırken, tüm Türkiye 3 yaşındaki Ahmet Çınar için el ele verdi ve destek kampanyalarına girişti. Ayrıca Ahmet Çınar için Batman’da reklam panolarına kampanya amaçlı posterler ve pankartlarda açıldı. Açılan pankartta; ‘‘Batman’da Matematik Öğretmenliği yapan İhsan ve Fatma Abay çiftinin 2 oğlu ölümcül beyin erimesi hastalığına yakalandı. 11 yaşındaki Emircan Mert için yapacak bir şey kalmadı. Ancak 5 yaşındaki Ahmet Çınar Türkiye’de olmayan 700 bin euro’luk ilaçla kurtulabilir.’’ yazısı yer aldı. Ancak henüz tedavi için istenen rakama ulaşılamadı. Evlatlarının hayatı ise, Türkiye’de bulunmayan 700 bin euro’luk NCL2 ilacı.

ABAY: “BU KEZ UMUTLUYUM”

Aylardır gece gündüz ilaç parasını biriktirmeye çalışan Baba İhsan Abay; ‘‘Çocuğum için öğretmen arkadaşlarım, öğrenciler ve akrabalarımla birlikte çırpınıp duruyoruz. Valimiz bu süreçte bize büyük destek verdi. Bu kez umutluyum, bütün Türkiye’nin bize derman olacağına inanıyorum.’’ diye konuştu.

Oğlu Emircan Mert’in (11) yaklaşık 7 yıl önce bu hastalığa yakalandığını belirten Baba Abay; ‘‘Oğlum Emircan yatalak oldu. Hastalığı ilerlediği için artık tedavi edilmiyor. O hastalığa yakalandığında dünyamız başımıza yıkıldı. Ayrıca ilaç da mümkün değildi. 2017’de ise NCL2 hastalığı için geliştirilen ilaç yurt dışında tedavide kullanılmaya başlandı. 3 yaşındaki oğlum Ahmet Çınar’ın da aynı hastalığa yakalandığını öğrenince, dünyamız başımıza yıkıldı. Türkiye’de bildiğim kadarıyla 70 kişide bu hastalık bulunmakta. Pahalı olan ilacı alabilmemiz ise mümkün değil. Şu an itibarıyla tek çaremiz yardımlar. Bu sebeple, El ele verelim Ahmet’i kurtaralım, kampanyasını başlattık.’’ diye aktardı.

“DEVLETİMİZİN BİZİ YALNIZ BIRAKMAYACAĞINI BİLİYORDUM”

İlk kez Batman Valisi Hulusi Şahin’in yardımıyla rahat uyuduklarını belirten Anne Fatma Abay; ‘‘Milletimizin el atmasıyla İnşallah oğlum Ahmet Çınar’ı kurtaracağız. Devletimizin de bizi yalnız bırakmayacağını biliyordum. Ağlamaktan göz pınarlarımda yaş kalmamıştı. Emircan hastalık ilerledikçe yerinden kalkamaz, kıpırdayamaz oldu. Ahmet Çınar ise şimdilerde çok hareketli ve hiperaktif. Bir saniye bile yerinde durmuyor. Keza bu durumun hastalığıyla da bir ilgisi bulunmaktadır. Çünkü o da yaşı ilerledikçe ağabeyiyle aynı kaderi paylaşacak. Bu ilacın piyasaya çıkması bir umut oldu bizim için. Valimiz ve tüm görevliler bizimle yakından ilgilendiler. İnşallah oğlumu kurtaracağız.’’ diye söyledi.

“SAYIN CUMHURBAŞKANI’MIZDAN DESTEK BEKLİYORUZ”

6 yıldır iki oğlunun tedavisi için mücadele ettiğini belirten Anne Fatma Abay; ‘‘Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yardım çağrısında bulundum. Ne gecemiz gece ne de gündüzümüz gündüz. Filhakika hayatımı bir tek onlar için adadım. Sayın Cumhurbaşkanı’mızdan yardım ve destek bekliyoruz. Çünkü şu anda çaresiz bir şekilde yardım ve destek bekliyoruz. Keza diğer çocuğum Ahmet Çınar’da her gün gözlerimizin önünde eriyip gidiyor. Artık bu duruma dayanamıyorum.’’ dedi.

VALİ ŞAHİN: “BÖYLESİNE BİR OLAYA KAYITSIZ KALAMAYIZ”

Minik Ahmet Çınar’ın tedavisi için ne gerekiyorsa yapacaklarını belirten Batman Valisi Hulusi Şahin; ‘‘Daha önce Batman’da benzer hastalığa yakalanan bir kardeşimize destek olduk. Aile bizi ‘Hindistan’da bir tedavi yöntemi var’ diye gelmişti. Biz aileye destek olup gönderdik. Orada yapılan tedavi sürecinden sonra Türkiye’ye geri dönmüşlerdi. Tedavileri de olumlu geçmişti. Abay Ailesinin de benzer sorunları var. Abay Ailesi yaşadıklarını anlatınca, arkadaşlarımızda hemen harekete geçtiler. Sağlık Bakanlığı dahil tüm yazışmalara başladık. Anne ve babanın da bize böyle bir talebi oldu. Biz devlet olarak tedavi için küçük bir ihtimal de olsa, bu imkânı sunmak zorundayız. Ailemiz için de süreci ivedi olarak hızlandırdık. Yasa gereği bu tür yardımlar için komisyon kurulup, denetim yapılıyor. Aile isterse beş, isterse bir bankada hesap açılacaktır. Ne kadar para yattı, tüm bu denetimleri üç kişiden oluşan bir komisyon gün gün takip edecek. Edirne’den Ardahan’a Türkiye’nin her bir köşesinde devlet vatandaşının 24 saat yanında ve emrindedir. Çünkü bizler böylesine bir olaya kayıtsız kalamayız. Ailenin başka ihtiyaçları varsa, onlar da karşılanacaktır” şeklinde konuştu.

Bu haber 1147 kez okundu.
Bölge - 20:42 A A
BENZER HABERLER

YORUM BIRAK

YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.